Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń multimedialnych oznaczonych symbolem 4K. Wielość standardów i dostępność różnych peryferiów powoduje zawrót głowy wśród użytkowników, szczególnie kiedy okazuje się, że właśnie kupili np. kamerę, media serwer i projektor – wszystko 4K, ale nie tak łatwo połączyć je ze sobą. Postanowiliśmy usystematyzować wiedzę o standardzie 4K, ze szczególnym uwzględnieniem produktów dostępnych w firmie Prolight, które tę technologię wspierają.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]C[/fusion_dropcap]zym jest 4K UHD? Ultra High Definition to wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od czterech tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4K charakteryzuje się czterokrotnie większą liczbą pikseli w porównaniu z powszechnie używaną rozdzielczością full HD oraz dwudziestokrotnie większą od Standard Definition (SD). Obecnie wyróżniamy kilka różnych rozdzielczości kwalifikowanych jako 4K.

Jakie urządzenia obsługują 4K?
Źródła / odbiorniki sygnału
Jako źródła sygnału 4K można zastosować: kamery, komputery, odtwarzacze Blue-Ray, konsole do gier, a w szczególności w zastosowaniach profesjonalnych media serwery, np. d3. Urządzenia tego typu mogą wysyłać kilka takich sygnałów wizyjnych 4K jednocześnie. Jeżeli chcemy prze-chwycić sygnał 4K za pomocą komputera, zalecamy karty przechwytujące firmy Data Path – VisionSC-DP2. Przykłady urządzeń: d3 4×4 PRO / d3 2×4 PRO, d3 gx1 / d3 gx2, DataPath VisionSC-DP2.
Procesory wizyjne
Kolejną grupą urządzeń znajdujących się niejako w środku systemu wizyjnego są produkty do image processingu. Znakomitym reprezentantem tej grupy są urządzenia firmy Barco: E2, E2 jr, S3 4K, S3 jr, Ex. Sygnał 4K podany na wejścia może zostać przetworzony według naszej potrzeby, podany na odpowiednie wyjścia urządzenia, a następnie skierowany na różnego rodzaju urządzenia wyjściowe, np. projektory, monitory czy też ekrany LED. Innym typem urządzeń 4K, które można zakwalifikować do tej kategorii, są urządzenia firmy Data Path – Fx4, które są w stanie przyjąć sygnał 4K i rozesłać lub roz-dzielić go w praktycznie dowolny sposób na urządzenia wyjściowe. Przykłady urządzeń: Barco E2 / E2 Jr, Barco S3-4K / S3-4K Jr, DataPath Fx4, Barco EC50 / EC200, Barco ImagePRO II.
Urządzenia wyjściowe
Wygenerowany sygnał wyjściowy musi być wyświetlony na odpowiednim nośniku. Do tego celu mogą posłużyć różnego rodzaju monitory, ekrany LED oraz projektory cyfrowe. Producentów monitorów na rynku jest wielu, standard 4K jest coraz bardziej powszechny, a ekrany LED budowane są w odpowiedniej wielkości (rozdzielczości) w zależności od potrzeby. Obecnie stosowane ekrany LED mają coraz mniejszy pitch, a co za tym idzie – coraz większe rozdzielczości. Dziś ekran o pitchu 3,91 mm nikogo już nie dziwi, ale istotne jest, że przy szerokości 16 m taki ekran będzie miał w podstawie 4096 pikseli. Jeśli chodzi o projekcję cyfrową, to natywne 4K jest ciągle unikalnym rozwiązaniem. W tym przypadku można zaproponować najnowszy laserowy projektor firmy Barco – UDX 4K32. Przykłady urządzeń: Barco UDX-4K32 / UDX-4K22, Bar-co F90-4K13.
Połączenia sygnałowe
pomiędzy urządzeniami 4K Poszczególne urządzenia systemu wizyjnego mają różnego rodzaju złącza, w różnych generacjach i wersjach. Sygnał wideo w rozdzielczości 4K przy odświeżaniu 60 Hz możemy dostarczyć pojedynczym połączeniem, korzystając z HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2. Część urządzeń umożliwia przesłanie sygnału 4K tylko za pomocą kilku sygnałów składowych, przykładowo 4 × 3G SDI lub 4 × DVI-SL. W naszym studiu przetestowaliśmy różne rodzaje połączeń, zestawiliśmy kilka przykładowych systemów, a w niniejszym materiale prezentujemy jeden z rekomendowanych i pewnych systemów wizyjnych. Więcej przykładów znajdziecie na stronie lightschool.pl.
System numer 1
Głównym źródłem sygnału jest media serwer d3 2x4pro, który odpowiada za odtwarzanie zaprogramowanych wcześniej na osi czasu programów. Wyposażony standardowo w dwa porty DisplayPort 1.2 jest w stanie wysłać dwa sygnały o rozdzielczości 4K @ 60 Hz, połączony z procesorem Barco e2 bezpośrednio za pomocą standardu DisplayPort. Do systemu podłączony jest również komputer z prezentacją przygotowaną w rozdzielczości 4K, co pozwoliło uzyskać dużo większą liczbę szczegółów i precyzję niż w przypadku rozdzielczości full HD. Dopełnieniem źródeł sygnału jest kamera rejestrująca i przesyłająca obraz w rozdzielczości 4K – obraz jest ostry, wyraźny, daje większe możliwości w postprodukcji. Sygnał przesyłany jest za pomocą czterech linii w standardzie 3G-SDI. Sercem całego systemu jest mikser / przełącznik prezentacyjny od Barco – e2, który jest pełnowymiarowym procesorem wizyjnym z serii Event Master. Obsługuje natywnie standard 4 K @ 60 Hz. Maksymalnie można do niego podłączyć dwadzieścia osiem wejść sygnałowych i czternaście wyjść (osiem wyjść PGM, dwa wyjścia na multiviewer, cztery skalowalne wyjścia aux). Dzięki maksymalnej liczbie szesnastu miksowalnych lub trzydziestu dwóch skalowalnych PIP-ów jest systemem uniwersalnym i może zapewnić kontrolę każdego show. To z tego urządzenia wysyłamy sygnał na różne nośniki po uprzednim dopasowaniu wyglądu prezentacji do wymagań każdego klienta. Główna projekcja realizowana jest za pomocą projektora Barco UDX 4K32, podłączonego za pomocą okablowania DisplayPort. Aby dodatkowo zwiększyć komfort pracy prelegentów, na scenie umieszczono monitory podglądowe, każdy o rozdzielczości full HD, podłączone kablami DVI. Kolejnym elementem wyjściowym jest ekran LED o rozdzielczości 4K, który podłączono za pomocą czterech kabli DVI, które dostarczane są do czterech sterowników ekranów pracujących w rozdzielczości full HD.

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl