Niemiecka firma d&b audiotechnik przedstawiła nowe, zaawansowane funkcje dla immersyjnego systemu d&b Soundscape. Najnowsza aktualizacja Soundscape jest rozwiązaniem, które będzie można zastosować po zakończeniu restrykcji związanych z pandemią i pozwoli uzyskać jeszcze lepsze wrażenia akustyczne podczas wydarzeń.

System Soundscape obejmuje procesor DS100, pozwalający na wszechstronną konfigurację systemu i obsługę matrycy, która może działać w trybie standalone lub współpracować z jednym lub dwoma dedykowanymi modułami oprogramowania: En-Scene (oprogramowanie do pozycjonowania obiektów dźwiękowych) oraz En-Space (oprogramowanie do emulacji akustyki pomieszczeń).

Aktualizacja En-Scene

Routing obiektów dźwiękowych

Oprogramowanie En-Scene to narzędzie umożliwiające pozycjonowanie obiektów dźwiękowych dla 64 wejść audio przy użyciu procesora DS100. Kontrola routingu obiektów dźwiękowych pozwala na indywidualne ustawienie poziomu głośności i wyciszanie każdego obiektu dźwiękowego w ramach każdej sekcji (Function Group) systemu nagłośnieniowego, np. zestawów głównych, front fill, outfill. Ta nowa opcja oferuje niezwykłą elastyczność i pozwala na tworzenie zróżnicowanych ustawień akustycznych na wielu różnych widowniach. Routing obiektów dźwiękowych sprawia, że realizator dźwięku/sound designer ma pełną kontrolę nad obrazem dźwiękowym.

Nowe tryby grup funkcyjnych

Oprócz nowej funkcji routingu wraz z aktualizacją systemu Soundscape pojawiły się dwa nowe tryby grup funkcyjnych dla En-Scene. Grupy funkcyjne to jedna z podstawowych cech Soundscape, która sprawia, że ten system jest niezwykle elastyczny. Nowe tryby grup – Delay line embedded oraz Outfill embedded – wspierają zaawansowane konfiguracje zestawów głośnikowych w 360°.

Ta aktualizacja została wprowadzona z myślą o rosnącej liczbie instalacji, w których wykorzystywane są linie opóźniające w konfiguracji Soundscape surround (360). Zestawy 360 wraz z liniami opóźniającymi są używane do rozmieszczenia w przestrzeni widowni większej liczby małych głośników lub do zapewnienia dźwięku immersyjnego dla większych obszarów publiczności.

Aktualizacja En-Space

Oprogramowanie En-Space umożliwia intuicyjną konfigurację i obsługę najwyższej jakości emulacji przestrzeni akustycznych w przystępnej cenie. En-Space może być wykorzystany do szeregu zastosowań, od zaawansowanych emulacji hal koncertowych po tworzenie wirtualnych środowisk akustycznych i efektów teatralnych. En-Space bazuje na pomiarach akustycznych wybranych, cenionych na całym świecie sal koncertowych i pozwala na indywidualną regulację parametrów.

Wraz z tą aktualizacją, En-Space wspiera używanie emulacji na liniach opóźniających i wszystkich grupach funkcyjnych systemu Soundscape. Odpowiedź impulsowa (IR) została zoptymalizowana tak, by było możliwe równoległe używanie emulacji na kilku poziomach grupy funkcyjnej (np. w linii opóźniającej). Dzięki temu, obsługa En-Space jest jeszcze prostsza i może mieć zastosowanie w wielu aplikacjach.