Nie będę oczywiście poruszał kwestii wentylacji, klimatyzacji czy twardości materaca. Jak już niejednokrotnie przekonywałem – akustyka oddziałuje na nas cały czas. W końcu co nas rano budzi? Raczej nie piękna tapeta czy odpowiedni kolor zasłon. Praktycznie zawsze jest to jakiś dźwięk. Dlatego twierdzę, że hotel wymaga specjalnego traktowania pod względem akustycznym, w końcu klient płaci m.in. za spokój. Tutaj także muszę położyć nacisk na kwestię, że spełnienie wymagań polskiego prawa nie gwarantuje, że wszyscy klienci będą zadowoleni z akustyki obiektu.

Adaptacja akustyczna
Dla tego typu obiektów, wymagania odnośnie akustyki wnętrz według dobrowolnej normy PN-B-02151-4 są wyłącznie dla korytarzy, co przedstawiłem w artykule w poprzednim wydaniu AVIntegracje. W skrócie, równoważne pole powierzchni dźwiękochłonnej zastosowanych materiałów akustycznych powinno być większe niż 0,6 pola powierzchni korytarza. Dla pokoi hotelowych takiego wymagania nie ma, ale jest ono raczej zbędne, ponieważ ze względu na wielkość i wyposażenie występowanie dużego pogłosu jest raczej rzadkim przypadkiem.

Izolacyjność akustyczna
Myślę, że każdy chce, abyśmy w hotelu nie słyszeli odgłosów ulicy, sąsiada czy kroków z korytarza. Ma to odzwierciedlenie w przepisach polskiego prawa (przedstawionych poniżej). Zanim przejdziemy do tabelek, podpowiem tylko, że głównie z powodu akustyki w korytarzach większości hoteli są miękkie dywany. Służy to przede wszystkim tłumieniu odgłosów kroków i jest jednym z najlepszych rozwiązań. Po pierwsze pomieszczenia hotelowe musimy chronić przed hałasem z zewnątrz. Ten aspekt obecnie reguluje norma PN-B-02151-3:1999 – „Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem w budynkach – Izolacyjność akustyczna przegród w bu-ynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych – Wymagania”. Wymagania uzależnione są od „miarodajnego poziomu dźwięku”, zmierzonego 2 m od fasady na poziomie ocenianego fragmentu przegrody zewnętrznej. Wymagania te mają być spełnione dla całej ściany, z oknami, nawiewnikami itp. W przypadku ścian zewnętrznych bez okien wymagania należy powiększyć o 10 dB. Izolacyjność przegród wewnętrznych jest opisywana przez tę samą normę i jej wymagania przedstawia tabela na następnej stronie: Jeszcze nieobowiązkowa norma PN-B-02151-3:2015-10 – „Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem w budynkach – Część 3: Wymagania dotyczące izolacyj-ności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych” niektóre wymagania nawet zaostrza, jednak myślę, że póki norma nie jest obligatoryjna, to daruję już robienie tutaj kolejnych tabel, zwłaszcza że rzadko kiedy spotykam się z wykonawcami i inwestorami bardzo chcącymi wychodzić przed szereg.
Hałas
Hałas, który dociera do pomieszczenia z zewnątrz i od instalacji technicznych budynku, nie powinien przekraczać wartości podanych w tabeli poniżej. Naturalnie dopuszczalny hałas zależy od klasy i rodzaju obiektu (wyciąg z normy PN-B-02151-02:1985) Powodzenia życzę temu, kto będzie chciał się dowiedzieć, co to za klasyfikacja hoteli. Jak dla mnie najbardziej restrykcyjne wymagania dla hoteli z powyższej tabeli powinny być standardem.
Kilka „kwiatków”
Na koniec mały komentarz i zwrócenie uwagi na kilka problemów. Proponuję uważać przy DSO, które musi być w takim obiekcie. Mnie i moim kolegom zdarzyło się mierzyć hałas w pomieszczeniach hotelowych i otrzymywać bardzo wysokie wartości, pomimo tego, że było tam względnie cicho. Po dokładniejszej analizie i dochodzeniu okazywało się, że była to wina wysokoczęstotliwościowego sygnału testowego, generowanego przez wzmacniacz audio i odtwarzany przez głośnik do pomieszczenia. Poza tym proponuję przewidzieć czas i środki finansowe na wykonanie badań wzorcowego pomieszczenia. Chodzi o sprawdzenie izolacyjności akustycznej rozwiązań budowlanych i konstrukcyjnych, zaprojektowanych pod konkretną inwestycję. Często nie da się ich zmierzyć w warunkach laboratoryjnych, a i tak te pomiary nie uwzględniają m.in. przenoszenia bocznego mającego duży wpływ na izolacyjność in situ. Na potrzeby badań wykonuje się na budowie przykładowe pomieszczenie z wycinkiem fasady i ścian działowych (gdzie reszta budynku jest w bardzo wczesnej fazie budowy). Dzięki takiemu zabiegowi jest możliwość sprawdzenia zy rozwiązania spełnią wymagania, a w razie czego jest czas na ich modyfikację, bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów. Proszę bardzo uważać na lokalizację różnego rodzaju restauracji, dyskotek, sal fitness i siłowni w hotelach. Bardzo złym pomysłem jest lokowanie ich blisko pokoi. Jeżeli zdecydujemy się na takie sąsiedztwo, możemy od razu szykować się na duże koszty dodatkowe.