Apart Audio specjalizujący się w urządzaniach instalacyjnych ma w swojej ofercie wiele ciekawych rozwiązań. Nie tak dawno opisywaliśmy końcówkę mocy. Tym razem przyjrzymy się głośnikom.

W ofercie Apart Audio znajdziemy wszystko, co jest niezbędne do stworzenia nagłośnienia instalacyjnego. Producent jest jednym z nielicznych na rynku, który podając parametry techniczne w specyfikacji, ich nie zawyża. To bardzo istotny czynnik, ponieważ parametry jego produktów pokrywają rzeczywiste osiągi, a w niektórych warunkach mogą być nawet lepsze.
MASK4T
Apart Audio MASK4T jest instalacyjną konstrukcją, którą możemy zamontować na ścianie lub suficie. Obudowa jest w kolorze czarnym, białym lub srebrnym, przy czym możliwa jest zmiana ich koloru dzięki powierzchni sprzyjającej pokryciu innym kolorem. Wraz z kolumną głośnikową otrzymujemy w zestawie akcesoria montażowe, a wśród nich tzw. główkę, na której mocujemy głośnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu kolumnę możemy obracać po montażu, co znacząco ułatwia późniejszą konfigurację. MASK4T oferuje nam jednocalowy, stożkowy głośnik wysokotonowy, który został umieszczony asymetrycznie względem głośnika niskotonowego o średnicy 4 cali. Pozwoliło to producentowi osiągnąć szerokie pole odsłuchu. Pisząc ściślej, w prezentowanym modelu dyspersja w poziomie wynosi aż 180°, tyle samo co w pionie, a maksymalny poziom ciśnienia akustycznego to 104 dB. Głośniki mogą pracować w instalacjach wysokoimpedancyjnych 100 V, jednak gdy ominiemy transformator, to otrzymamy pasywne jednostki 16 Ω, które głośnością nie ustępują konstrukcją o impedancji 8 Ω, co potwierdziły nasze testy. Impedancja o wartości 16 Ω umożliwia również równoległe podłączenie czterech głośników na kanał 4 Ohm w konfiguracji pasywnej. W momencie, gdy zasilamy głośniki z linii 100 V, nasze możliwości wzrastają, ponieważ będziemy mogli do jednej linii podłączyć więcej niż osiem sztuk głośników, a wszystko to za sprawą możliwości konfiguracji odczepów (20, 10, 5 i 2,5 W) – ogranicza nas w tym przypadku tylko moc końcówki. Większa liczba głośników nie przekłada się również na znaczący spadek poziomu ciśnienia akustycznego – wynosi on zaledwie 3 dB przy każdym zdublowaniu. Głośniki wyposażone zostały też w trójstopniową ochronę przeciw przeciążeniom. Umożliwia to bezstresową instalację; głośnik nawet po przesterowaniu np. przez DJ-a musi tylko ostygnąć i wraca do pracy. Nie wymaga jakiejkolwiek interwencji specjalisty. Jak widać, podczas projektowania swoich urządzeń Apart Audio zawsze myśli o instalatorach. Obudowę głośników wykonano z tworzywa ABS, a membrany chroni podwójny grill. Są one również wyjątkowo łatwe w konfiguracji, głównie za sprawą możliwości dostosowania odczepów transformatora. Tym samym bez najmniejszych przeszkód skonfigurujemy nagłośnienie tak, aby poziom ciśnienia akustycznego był w danej odległości – tak jak deklaruje producent.
CMX20T
Drugim głośnikiem instalacyjnym marki Apart branym pod lupę jest dwudrożny model sufitowy – CMX20T. Został on oparty na ośmiocalowym głośniku średnio-niskotonowym i kopułce o średnicy 1 cala. Obudowa została wykonana z wysokiej jakości tworzywa ABS. Głośnik niskotonowy jest wykonany z wzmocnionego polipropylenu, z zawieszeniem z gumy, co czyni go odpornym na wilgoć. Całość natomiast jest chroniona aluminiowym grillem. Tym samym głośniki mogą bez najmniejszych przeszkód znaleźć się w łazience lub kuchni. Podobnie jak w przypadku MASK4T, tak i CMX20T może pracować z opornością 16 Ω lub być zasilony z linii 70/100V. W przypadku, gdy nasza instalacja pracuje w trybie 16 Ω, możliwe jest użycie do czterech głośników na jednym kanale 4 Ohm, natomiast w trakcie zasilania z linii 70 lub 100 V możemy skonfigurować parametry głośników w szeregu Za pomocą odczepów transformatora (20, 10, 5 i 2,5 W). CMX20T charakteryzuje się charakterystyką częstotliwościową w zakresie od 50 Hz do 20 kHz; maksymalny poziom ciśnienia akustycznego wynosi 88 dB, a pokrycie w pionie to 180°. Montaż prezentowanego głośnika na suficie nie wymaga od nas wiele pracy, ponieważ oferuje nam system montażu oparty na trzech śrubkach. Zostały one ukryte za grillem, dzięki czemu, oprócz tego, że przetwarzają materiał audio na najwyższym poziomie, to również atrakcyjnie wyglądają. Producent umożliwia nabywcy końcowemu wybór wykończenia obudowy w dowolnym kolorze z palety RAL.
Podsumowanie
MASK4T i CMX20T oferują nam szczelność, dzięki której mogą zostać zainstalowane w instalacjach, gdzie panują ekstremalne warunki. MASK4T spełnia normę IP64, czyli jest całkowicie chroniony przed wnikaniem pyłu oraz kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron. Natomiast CMX20T, spełniający normę IP54, chroniony jest przed wnikaniem pyłu w ilościach zakłócających pracę urządzenia oraz przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron – pisząc ściślej: przed deszczem. W naszym przypadku oznacza to, że nawet w razie pożaru, gdy zadziała system przeciwpożarowy, docierające do głośników krople nie powinny im zaszkodzić. Głośniki oferują świetną jakość w stosunku do ceny. Mogą znaleźć zastosowanie w przeróżnych obiektach – takich jak restauracje czy centra handlowe. Niezależnie od miejsca będą grały doskonale.

TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje