Apart Audio, specjalizujący się w urządzaniach instalacyjnych, posiada w swojej ofercie wiele ciekawych rozwiązań. Na łamach miesięcznika „AVIntegracje” przybliżaliśmy wcześniej kilka produktów marki. Tym razem na warsztat wzięliśmy nowe głośniki, tworzące serię CM Design.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]pierając się na doświadczeniach zdobytych w trakcie projektowania głośników z serii CM oraz uważnie słuchając uwag swoich klientów – instalatorów i integratorów, Apart Audio stworzył uaktualnioną jej odsłonę: CM Design. Głośniki z nowej serii cechujące się wąskimi krawędziami grilla oraz neodymowymi magnesami umieszczonymi w koszu głośnika gwarantuję nam bezproblemową integrację w każdym pomieszczeniu. Ich projekt wizualny pozwoli instalatorom wtopić je w zastaną architekturę obiektu.

CM Design
W chwili obecnej na nową serię składają się cztery głośniki: CM1008D, CMX20DT, CM608D i CM20DT. Podobnie jak inne rozwiązania producenta, tak i nowa seria oferuje nam nie tylko najwyższą jakość przetwarzania, lecz również wiele ułatwień – przekładających się na łatwość konfiguracji oraz niezawodność. Głośniki mają złącza Apart Quick Fit. Zastosowane zaciski umożliwiają błyskawiczne podłączenie głośników. Dzięki nim zniwelowana została potrzeba stosowania skrzynek połączeniowych, a do połączenia głośnika i dalszego przekierowania sygnału 70 do 100 V wymagany jest jedynie kabel o średnicy maksymalnej 2,5 mm. To jednak nie wszystko – zastosowanie przejrzystych kolorów na transformatorze, wskazujących, który odczep powinniśmy zastosować w celu poprawnego połączenia, to bardzo komfortowe rozwiązanie – nie tylko zmniejszające czas konfiguracji, lecz również redukujące błędy w instalacji, co przekłada się bezpośrednio na pracę integratorów, którzy już na etapie konfiguracji mają pewność, że wszystko jest podłączone tak jak powinno. Kolejnym ułatwieniem jest błyskawiczne wpięcie głośników do instalacji niskoimpedancyjnych, dzięki możliwości odłączenia transformatora zrealizowanego na wspomnianym terminalu typu push i podłączenie innego – dla połączeń pasywnych. Wszystkie głośniki składające się na nową serię to dwudrożne konstrukcje o przekątnej 6,5 cala (CM608D i CM20DT) lub 8 cali (CM1008D i CMX20DT). W przypadku dwóch pierwszych modeli moc dynamiczna to 60 W przy impedancji 8 Ω dla CM608D oraz 16 Ω dla CM20DT. Głośniki grają w paśmie od 60 Hz do 20 kHz, a model CM20DT oferuje nam dodatkowo odczepy 20, 15, 5 i 2,5 W dla linii głośnikowych 70–100 V. Przy czym moc 2,5 W jest dostępna tylko dla linii 70 V. Podobnie jest w przypadku większych modeli, czyli CM1008D i CMX20DT. Model z końcówką DT oferuje nam możliwość pracy w linii 70–100 V. Natomiast każdy z ośmiocalowych głośników ma moc 100 W oraz gra od 50 Hz do 20 kHz. Pisząc ściślej, CM1008D osiąga wspomnianą moc przy obciążeniu 8 Ω, a CMX20DT – przy 16 Ω. Wspólną cechą wszystkich modeli z serii CM Design jest pokrycie w pionie, które wynosi 180º.
Podsumowanie
Prezentowane głośniki nie wymagają dużych nakładów pracy, aby zamocować je na suficie, dzięki autorskim rozwiązaniom producenta ułatwiającym zarówno montaż, jak i konfigurację. Zostały ukryte za grillem, dzięki czemu, oprócz tego, że przetwarzają materiał audio na najwyższym poziomie, wyglądają również atrakcyjnie. W kwestii wykończenia mamy dostępne wszystkie kolory z palety RAL (na życzenie). Logo producenta można usunąć – czasami inwestor wyraża takie życzenie. Warto zauważyć, że otwór montażowy nowych głośników ma dokładnie taką samą średnicę jak poprzednie modele, co znakomicie ułatwia wymianę starych głośników na nowe.

TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje