ATEN CS724KM

Nowoczesne gałęzie przemysłu oraz centra zarządzania wymuszają niekiedy pracę na kilku komputerach jednocześnie. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma ATEN, specjalizująca się w profesjonalnych rozwiązaniach AV, przedstawiła nową linię urządzeń Boundless Switching. Jednym z przedstawicieli linii jest model CS724KM, będący przełącznikiem USB typu klawiatura–mysz.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]N[/fusion_dropcap]owoczesne podejście projektantów marki ATEN do tematu profesjonalnej kontroli wielozadaniowej odkrywa przed wieloma branżami całkowicie nowe możliwości. Z problemem szybkiej i intuicyjnej pracy z wieloma komputerami jednocześnie borykają się nie tylko kryzysowe i rządowe centra zarządzania, ale też gałęzie przemysłu, biznesu i obsługi klienta. Nowa linia ATEN, nazwana po prostu Boundless Switching, wychodzi naprzeciw aktualnym i przyszłym problemom tych użytkowników. W poniższym artykule przybliżymy Państwu jednego z przedstawicieli linii – model CS724KM, oraz pokrótce całą serię.

Możliwości i praca z CS724KM w praktyce
Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu możliwości i funkcji testowanego urządzenia, należałoby przybliżyćzasadę jego działania. Jest to czteroportowy przełącznik USB typu KM. Oznacza to, że pozwala on kontrolować od czterech do ośmiu (poprzez łańcuchowe połączenie dwóch przełączników) komputerów jednocześnie, przy użyciu tej samej klawiatury i myszy. Oczywiście na rynku istnieją podobne rozwiązania, które umożliwiają analogowe, czyli „ręczne” przełączanie między obsługiwanymi stacjami, jednak propozycja marki ATEN poszła o krok dalej. Oferuje ona nie jeden, ale aż pięć sposobów na przełączanie, które użytkownik może dowolnie konfigurować, łączyć lub używać naprzemiennie. Najbardziej oczywisty sposób to wspomniane analogowe przełączanie za pomocą przycisków na panelu frontowym urządzenia. Kolejne rozwiązania to używanie skrótów klawiszowych, kółka myszy oraz komend RS-232. Ostatnim sposobem, który niejako charakteryzuje innowacyjne podejście całej linii do zagadnienia, jest rozwiązanie, od którego seria zaczerpnęła nazwę. Boundless Switching to bardzo prosta dla użytkownika metoda, która przełącza obsługiwany monitor i komputer poprzez zwyczajne przejechanie na niego kursorem myszy. Co najciekawsze, opcja ta przy użyciu łańcuchowego połączenia dwóch urządzeń umożliwia przełączenie się między ośmioma komputerami, które oczywiście mogą być połączone z większą liczbą rozszerzonych lub podzielonych ekranów. Zważając na nagłe i stresujące sytuacje, w których użytkownik musi w mgnieniu oka zmienić obsługiwaną maszynę, gładki proces „przejechania” na inny ekran znacząco skraca czas reakcji. Użytkownik urządzenia może dostosować ścieżki ruchu myszy do swojego układu monitorów za pomocą dołączonego narzędzia konfiguracji. Producent zaopatrzył CS724KM w zaawansowane funkcje, takie jak możliwość zasilania z szyny USB bez zewnętrznego źródła oraz niezależne przełączanie klawiatury/myszy, peryferiów USB oraz sygnału audio za pomocą skrótów klawiaturowych. Ta ostatnia opcja pozwoli użytkownikowi przełączać obsługiwane komputery bez zmiany odsłuchiwanego źródła dźwięku. Wymienione cechy niemal jednoznacznie wskazują na cel projektantów firmy ATEN. Zaprojektowali oni linię urządzeń, która ma nie tylko ułatwić zadania w środowiskach wielomonitorowych, ale też zaoszczędzić przestrzeń i zwiększyć produktywność pracy.
Linia Boundless Switching oraz jej zastosowanie
Prezentowany przełącznik jest tylko jednym z wielu produktów wchodzących w skład serii. Spowodowane jest to chęcią dostosowania się do jeszcze większego grona odbiorców. Pierwsza część produktów to urządzenia serii CM (1164A oraz 1284). Pozwalają one wyświetlać i kontrolować wiele źródeł na jednym wyświetlaczu w standardzie 4K. Jest to idealne i bardzo kompaktowe rozwiązanie w sytuacjach, gdzie jeden użytkownik musi kontrolować aż do szesnastu źródeł w jednym miejscu, na jednym ekranie. Przykładem takiego rozwiązania są pomieszczenia kontrolne lub pomieszczenia, gdzie użytkownik ma wgląd do instalacji monitoringu z całego obiektu. Ostatnią grupą urządzeń w opisywanej serii są urządzenia KE (8950, 8952, 6900, 6940, 6900ST). Pracują one w technologii Over-IP, co znacząco rozszerza ich możliwości, dając użytkownikowi kontrolę nad nawet sześćdziesięcioma czterema komputerami w lokalnej sieci. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacjach, gdzie w obiekcie znajduje się duża liczba rozproszonych źródeł, które wymagają nadrzędnej kontroli z jednego punktu: serwera z zainstalowanym oprogramowaniem KE Manager: CCKM.
Podsumowując możliwości zastosowania produktów z całej serii marki ATEN, mogą one znacząco usprawnić pracę centrów kontroli, sal spotkań i obrad, instytucji finansowych i maklerskich, systemów broadcastu studyjnego i live czy też obiektów medycznych.
Podsumowanie
W naszym odczuciu prezentowana linia Boundless Switching jest bardzo dobrą propozycją dla wszystkich użytkowników, którzy w swojej codziennej pracy używają jednocześnie wielu komputerów. Opisywane urządzenie, czyli przełącznik CS724KM, sprawdzi się doskonale w centrach zarządzania, placówkach finansowych i innych miejscach, gdzie równoczesna praca na wielu komputerach wymaga płynnego przechodzenia między nimi, bez zbędnego zastanawiania się nad komendami czy skrótami.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje