Sterowanie urządzeniami AV z poziomu dowolnego tabletu lub komputera z systemem Windows jest niezwykle wygodne i intuicyjne. ATEN w swojej ofercie posiada rozwiązanie AV oparte na kontrolerach, modułach rozszerzeń, wyspecjalizowanym urządzeniu konfigurującym oraz aplikacji zarządzającej całością naszej instalacji.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]rezentowany system zarządzania oparty na sieci Ethernet, łączący wszystkie urządzenia w pomieszczeniu lub obiekcie, ma zapewnić intuicyjne, bezpośrednie, a co najważniejsze – scentralizowane sterowanie urządzeniami z poziomu jakiekolwiek tabletu dostępnego na rynku lub dowolnego systemu Windows. System sterowania ATEN możemy dodać do istniejących instalacji i zintegrować z profesjonalnymi urządzeniami AV, systemami oświetlania, klimatyzacją, czujnikami ruchu, przełącznikami, jak również wyposażeniem audio-wideo VanCryst producenta. System sprawdzi się doskonale w salach konferencyjnych, posiedzeń, lekcyjnych oraz innych pomieszczeniach, w których dla uzyskania optymalnej wydajności wymagane jest bezproblemowe zarządzanie współpracą różnych urządzeń.

Wdrożenie systemu
Niezależnie od wielkości pomieszczenia i liczby urządzeń wdrożenie systemu sterowania odbywa się wyjątkowo łatwo. Wystarczy, że wszystkie urządzenia podłączymy do kontrolera VK2100, dokonamy konfiguracji za pomocą aplikacji VK6000 i już możemy sterować urządzeniami z poziomu odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na naszym tablecie. Biblioteka systemu sterowania natywnie wspiera ponad dziesięć tysięcy urządzeń różnych producentów oraz wszystkie z rodziny VanCryst marki ATEN. Tym samym instalacja sprzętu jest wyjątkowo prosta i działa na zasadzie podłącz i używaj. Rozbudowaną bibliotekę możemy rozszerzyć poprzez dodanie nowych sterowników, co czyni ją nieograniczonym i wydajnym rozwiązaniem dla integratorów poszukujących jednego środowiska do obsługi wielu różnych urządzeń. Istotną cechą w trakcie konfiguracji i zarządzania jest indywidualny, graficzny interfejs użytkownika, który projektuje integrator. System sterowania możemy dostosować za pomocą prostych komend czy zdefiniowanych wstępnie poleceń i makr, co eliminuje konieczność wprowadzania skomplikowanego kodu. Ważnym elementem systemu ATEN jest także mobilność nie tylko zarządzania, ale i konfiguracji. Pisząc ściślej, proces wdrożenia możemy rozpocząć w jednym pomieszczeniu, a następnie rozszerzyć go na pozostałe w budynku. Podobnie odbywa się sterowanie, które ułatwiają zapisane profile, do jakich mamy dostęp po jednym stuknięciu w ekran tabletu – prosto i intuicyjnie. Zwiększa to również bezpieczeństwo, ponieważ system może natychmiast reagować na zdarzenia w każdym z podłączonych pomieszczeń. Ponadto system zapewnia równoległy dostęp do pomieszczenia z poziomu kilku iPadów.
Kontrolery VK2100/VK1100
Kontrolery dostępne na rynku pozwalają podłączyć produkty z serii VanCryst marki ATEN lub jakiekolwiek urządzenia producentów trzecich. Stanowią one zcentralizowaną platformę odpowiedzialną za przekazywanie informacji kontrolnych bezpośrednio do podłączonych projektorów czy oświetlenia – bezpośrednio z zaprojektowanego przez integratorów środowiska graficznego dostępnego na jakimkolwiek urządzeniu mobilnym. Kontroler VK2100 oferuje sześć portów szeregowych, cztery podczerwieni, cztery dodatkowe kanały przekaźnika, taką samą liczbę kanałów wejściowych i wyjściowych, jak również porty Ethernet i USB do ładowania profili ustawień. VK2100, a dokładnie jego pilot podczerwieni, wyposażony został w funkcję uczenia się ułatwiającą dodawanie sterowników urządzeń. Stacjonarne urządzenie, dzięki wskaźnikom LED umieszczonym z przodu obudowy, informuje nas o stanie podłączonych urządzeń i aktywnych komunikatach. Znajdziemy tam również port USB. Resztę złączy producent umieścił z tyłu obudowy – zachowując tym samym ergonomię. Drugi z modeli – VK1100, oddaje nam do dyspozycji dwa porty szeregowe, dwa porty podczerwieni, cztery dodatkowe kanały przekaźnika oraz port Ethernet, jak i złącze USB. Podobnie jak VK2100, tak i VK1100 wyposażony został w funkcję uczenia się, co umożliwia intuicyjne dodawanie urządzeń IR. Oczywiście możemy go skonfigurować z poziomu graficznego interfejsu użytkownika opartego na sieci Web, na jego obudowie, za sprawą przypisanych diod, monitorować aktywność urządzenia, a dzięki wsparciu dla SSH – sygnały kontrolne na wejściu i wyjściu.
Konfigurator VK6000
Oprogramowanie odpowiedzialne za konfigurację urządzeń, które integrujemy z systemem zarządzania, oparte zostało na graficznym interfejsie użytkownika. Ponadto istnieje możliwość jego dostosowania i ustalenie czynności sterujących. Aplikacja została wyposażona w narzędzia testowe do sprawdzania działania poleceń przed załadowaniem profilu, a także symulator pozwalający sprawdzić poprawność działania systemu graficznego utworzonej konfiguracji, dzięki czemu unikniemy niemiłych niespodzianek na etapie końcowym wdrażania systemu.
Moduły rozszerzeń VK224, VK236, VK248, VK108US
Moduł VK224 oferuje cztery dwukierunkowe porty szeregowe (RS-232 / 422 / 485) rozszerzające funkcjonalność systemu sterowania ATEN o dodatkowe złącza. Pozwala to zwiększyć liczbę urządzeń obsługiwanych przez kontrolery VK2100 lub VK1100. W ofercie producenta znajdziemy również moduł VK236 oferujący sześć dodatkowych portów szeregowych, jak i VK248 do podłączenia ośmiu urządzeń do kontrolera, z którym moduły połączymy przez sieć LAN, która również zapewni im zasilanie (PoE). Wśród urządzeń znajdziemy także moduł ścienny VK108US wyposażony w osiem programowalnych przyciski ułożonych w dwóch rzędach po cztery w pionie. Alternatywnie, na zamówienie, możemy zastosować inną ich konfigurację. Dla przykładu na górze zastosować przycisk, który zajmuje dwa rzędy, a pod umieścić trzy przyciski w dwóch rzędach.
System sterowania ATEN – aplikacja
Po skonfigurowaniu urządzeń w pomieszczeniu i w całym budynku obsługę możemy powierzyć niewykwalifikowanemu w dziedzinie integracji personelowi, co pozwoli znacząco obniżyć koszty obsługi powstałej instalacji. Dzięki różnym profilom aplikacja umożliwia administratorom centralne sterowanie wieloma pomieszczeniami, jak również pozwala ograniczyć dostęp poprzez możliwość ustalania haseł. Z pozoru prosta aplikacja może również synchronizować system sterowania na wielu urządzeniach mobilnych, opartych zarówno na systemie iOS, Android, jak i Windows Mobile.
Podsumowanie
System sterowania ATEN to wszechstronne rozwiązanie sprzętowo-programowe, które sprawdzi się w pomieszczeniach o różnej wielkości. System możemy dostosować do własnych preferencji wizualnych poprzez utworzenie indywidualnego ekranu dla danego pomieszczenia. Obsługa i konfiguracja odbywają się na zasadzie plug’n’play, więc nie powinny stanowić żadnych problemów, na żadnym etapie – od wdrożenia po użytkowanie. Istotną cechą jest intuicyjna obsługa, którą możemy powierzyć personelowi niezwiązanemu z zaawansowanymi możliwościami integracji, a wszystko to dzięki możliwości tworzenia intuicyjnych, wizualnych paneli sterowania. Dodajmy do tego niezawodność, a określenie „dobre, bo polskie” nabiera nowego wymiaru. Kolejna rodzima firma udowodniła, że w naszym kraju możliwe jest stworzenie zaawansowanych, ale zarazem prostych w obsłudze rozwiązań przeznaczonych do obsługi urządzeń AV.

TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje