Firma ATEN specjalizuje się w profesjonalnych rozwiązaniach audio, wideo oraz w dziedzinie multimediów. Ich produkty przeznaczone są w głównej mierze do zastosowań biznesowych, konferencyjnych, instalacyjnych i przemysłowych. W większości z nich niezbędną rzeczą jest routowanie sygnałów wideo. Jest ono możliwe dzięki takim urządzeniom jak prezentowana płyta wejściowa DisplayPort – model VM7904.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]M[/fusion_dropcap]arka ATEN przykłada bardzo dużą wagę zarówno do jakości, jak i innowacyjności rozwiązań z dziedziny szeroko rozumianego AV. Stara się przy tym maksymalnie dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów, przez co stała się jednym z ważniejszych graczy w branży. W poniższym artykule przybliżymy Państwu małe urządzenie, będące składową modularnego switcha VM1600A lub VM3200, które może znacznie ułatwić pracę w nowoczesnych i wielowymiarowych instalacjach.

Display Port VM7904
VM7904 jest płytą wejściową typu DisplayPort, pracującą w standardzie 4K. Zaprojektowano ją do ścisłej współpracy z przełącznikami matrycowymi ATEN Modular Matrix Switch VM1600A lub VM3200, w których odpowiednio może pracować maksymalnie 4 lub 8 takich płyt. Opisywane urządzenie jest w stanie skierować sygnał wideo z 4 niezależnych źródeł do 16 lub 32 wyświetlaczy (zależnie od użytego przełącznika matrycowego). Cechą szczególną płyty jest możliwość pobrania oraz przesłania dalej również sygnału audio, co może być bardzo istotną sprawą z punktu widzenia skomplikowanych instalacji. Sygnał stereo może być kierowany niezależnie lub osadzony na wyjściu cyfrowym. Aby umożliwić połączenie źródeł z płytą wejściową, została ona wyposażona w cztery autonomiczne porty wideo na złączu DisplayPort, w standardzie HDCP 2.2. Zapewnia to bardzo wysoką jakość przetwarzanego obrazu, na poziomie sięgającym nawet 4096 × 2160/3840 × 2160 @ 30 Hz (4: 4: 4). Sprzęt ten cechuje się również obsługą DP1.1 z szybkością transmisji danych do 10,8 Gb/s, czyli przy pracy 4 ścieżek jednocześnie, po 2,7 Gb/s na ścieżkę. Dzięki powyższym właściwościom znajdzie szerokie zastosowanie zarówno w rozwiązaniach komercyjnych, jak i przemysłowych czy biznesowych. Bardzo dobrym przykładem jego użycia jest tzw. ściana wideo o wysokiej jakości. Dzięki zaimplementowaniu w modelu VM7904 technologii EDID Expert urządzenie wybiera optymalne ustawienie, niezbędne do płynnego włączania i wyświetlania obrazu z najlepszą rozdzielczością na różnych ekranach jednocześnie. 
Praktyka i współpraca z przełącznikiem
Mimo że płyta VM7904, wraz z wieloma innymi płytami w ofercie ATEN, przedstawiana jest jako osobny produkt, to przeznaczona jest do ścisłej współpracy z modularnymi przełącznikami matrycowymi, takimi jak VM3200 oraz VM1600A. Przełączniki te mogą łączyć w sobie wiele funkcji, gdyż to użytkownik decyduje o ich zawartości, dobierając odpowiednie rozszerzenia. Mogą to być zarówno płyty wyjściowe, jak i wejściowe, o różnych formatach złącz (np. HDMI, skalowalne HDMI, HDBaseT i inne). Matrycowe switchery mają mały wyświetlacz oraz przyciski obsługi wejść i wyjść. Użytkownik ma do wyboru również wiele innych trybów sterowania przez złącza RS-232, RS-485/422 oraz Ethernet (Telnet / Web GUI nagrodzone RedDot Award). Bardzo ciekawą i z pewnością przydatną opcją jest możliwość zaprogramowania na urządzeniu harmonogramu opartego o kalendarz. Dzięki temu możemy stworzyć scenariusze odtwarzania sygnału z danego źródła, o określonej porze dnia, tygodnia itp. Aby zapewnić stabilność transmisji oraz przełączania w czasie rzeczywistym, projektanci zaopatrzyli urządzenie w technologię Seamless Switch, która ujednolica format wideo. Ma ona jednak swoje ograniczenia, takie jak brak obsługi 3D, Deep Color oraz rozdzielczości z przeplotem (takich jak 1080i). Ograniczenia te mogą zostać jednak zniwelowane poprzez wyłączenie na panelu użytkownika wspomnianej funkcji Seamless Switch.
Podsumowanie
Korzystanie z opisywanego matrycowego przełącznika oraz wymiennych płyt rozszerzeń jest bardzo proste i intuicyjne, a modyfikowanie zestawu zgodnie z potrzebami danej instalacji jest wyjątkowo szybkie i bezproblemowe. Płyta VM7904 jest w stanie zapewnić nie tylko płynną obsługę i przesyłanie czterech źródeł wideo w jakości 4K, ale też czterech niezależnych źródeł audio, dzięki czemu użytkownik może skonfigurować nawet bardzo złożone i zróżnicowane instalacje AV. Z pewnością warto zwrócić uwagę na całą gamę płyt serii VM, które znajdują się w ofercie marki ATEN.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje