Audac CENA5

Markę Audac, specjalizującą się w nagłośnieniu instalacyjnym, wielokrotnie przybliżaliśmy już na łamach naszego magazynu. Ich produkty doskonale wpasowują się w potrzeby sal konferencyjnych, restauracji, biur i centrów handlowych. Jednym z takich urządzeń jest głośnik sufitowy CENA5.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]Z[/fusion_dropcap]wracając uwagę na różnorodność produktów w dorobku marki Audac, możemy śmiało przyjąć, że seria głośników CENA będzie idealnym elementem każdej instalacji, która ma zaspokoić nie tylko wysokie wymagania techniczne, ale też dobrze się prezentować. Sprzęt ten sprawdzi się zarówno w małych, jak i bardziej rozbudowanych systemach. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu instalacyjny głośnik sufitowy, który operuje w pełnym paśmie i dostosowany jest do technologii 100V.

Konstrukcja i możliwości
CENA5 (a dokładniej CENA506) jest głośnikiem sufitowym wyposażonym w przetwornik szerokopasmowy o przekątnej 5 cali. Maksymalna przetwarzana przez głośnik moc szczytowa to 20 W, a moc ciągła RMS to 10 W. Urządzenie pracuje w systemie instalacji 100V, z zastosowaniem transformatora liniowego dla zaczepów 6 W oraz 3 W. Odpowiedź częstotliwościowa przetwornika (±3 dB) mieści się w zakresie od 100 Hz do 15 kHz. Jego czułość, mierzona przy sygnale wejściowym o mocy 1 W na dystansie 1 m, wynosi 93 dB, zaś maksymalne ciśnienie akustyczne, jakie może być wytworzone przez głośnik, to 103 dB. Przechodząc do konstrukcji i montażu, należy przede wszystkim zauważyć, że model ten nie posiada ramek ani wzmocnień obręczy zewnętrznej. Dzięki temu pozostaje doskonale wpasowany w powierzchnię lub niemal niewidoczny. Obudowa przetwornika skonstruowana jest z użyciem wysokiej jakości materiału ABS, a całość wykończona jest perforowanym stalowym grillem. Producent przewidział również dwa warianty kolorystyczne urządzenia – biały (RAL9003) oraz czarny (RAL9005), co daje większe możliwości dopasowania instalacji do miejsca montażu. Montaż urządzenia został maksymalnie uproszczony dzięki zastosowaniu systemu SpringFit. Ułatwia on zainstalowanie głośnika w suficie, przy jednoczesnym zachowaniu BHP i solidności mocowania.
W praktyce
Prezentowany głośnik sufitowy znajdzie swoje zastosowanie w bardzo wielu stałych instalacjach nagłośnieniowych, gdzie wymagana jest wysoka jakość przetwarzania, szybki montaż oraz nienaganna prezencja. Coraz więcej placówek i obiektów użyteczności publicznej przykłada wagę do wykończenia wszystkich elementów instalacji, w tym oczywiście do głośników. Dzięki zastosowaniu bez ramowego stalowego grilla, propozycja marki Audac daje projektantom możliwość ulokowania głośnika nawet w centralnych i widocznych punktach sufitu. Na stronie producenta możemy znaleźć propozycję zestawów głośników CENA5 pracujących w połączeniu z opisywanym już na łamach naszego czasopisma wzmacniaczem instalacyjnym Audac COM 104 / 108. Oczywiście opisywany głośnik będzie współpracować ze wszystkimi instalacjami w technologii 100V. Zanim jednak przejdziemy do jego możliwych zastosowań, warto jeszcze raz pochylić się nad technologią SpringFit. System ten polega na tym, że w każdym głośniku zainstalowano dwie klamry zaczepowe, zakończone ostrymi nacięciami. Jak sama nazwa wskazuje, klamry te wyposażone zostały w specjalne sprężyny, które po odgięciu i wypuszczeniu, zaciskają klamrę na płycie sufitu, mocno i pewnie dociskając obręcz do jego powierzchni. Ten sposób montażu z całą pewnością wpływa na szerokie zastosowanie urządzenia, bowiem model CENA5 doskonale sprawdzi się w różnorakich obiektach użyteczności publicznej, przestrzeniach biurowych, hotelowych i konferencyjnych.
Podsumowanie
Naszym zdaniem prezentowany pełnopasmowy głośnik sufitowy marki Audac spisze się świetnie wszędzie tam, gdzie poza szybkim i łatwym montażem (system SpringFit) będzie miał znaczenie także jego minimalistyczny design. Projektanci osiągnęli ten efekt poprzez zastosowanie bezramowego wykończenia powierzchni głośnika, który dzięki temu dopasowuje się do różnych pomieszczeń. Wysokiej jakości przetwornik o przekątnej 5 cali przetwarza częstotliwości w zakresie od 100 Hz do 15 kHz, co zagwarantuje odpowiedni poziom dynamiki. Warto więc zwrócić uwagę na model CENA5, projektując instalację, gdzie słowo mówione lub podkłady muzyczne będą niezbędnym elementem w obiektach konferencyjnych, hotelowych czy centrach handlowych.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje