Audac IMEO1

Produkty marki Audac już na stałe zagościły na łamach naszego czasopisma. Wynika to przede wszystkim z rosnącej w zawrotnym tempie liczby profesjonalnych rozwiązań instalacyjnych oferowanych przez tego producenta. Przykładem jest opisywany w niniejszym teście niezależny system głośnikowy typu soundbar – model IMEO1.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]R[/fusion_dropcap]ozbudowane i wielopłaszczyznowe portfolio marki Audac potrafi przyprawić o zawrót głowy. Nie przypomina ono jednak chińskiego marketu, gdyż wszystkie znajdujące się tam urządzenia tworzą spójną całość, będącą kwintesencją stałych instalacji dźwiękowych. Marka Audac skupia się nie tylko na potrzebach klienta, ale też na dopracowaniu designu, czego przykładem jest minimalistyczny, ale elegancki i pełen możliwości głośnik IMEO1.

Parametry i możliwości
Audac IMEO1 jest głośnikiem, a ściślej ujmując – zintegrowanym systemem głośnikowym pracującym w trybie 2.1. Został zaprojektowany w formie belki (soundbar), ze względu na potrzebę jak najmniejszej ingerencji w wystrój pomieszczeń, przy zapewnieniu odpowiednich wrażeń słuchowych. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu w tej niepozornej obudowie dwóch przetworników o przekątnej 1,75”, odpowiedzialnych za przetwarzanie wysokich częstotliwości, o mocy RMS na poziomie 15 W każdy. To jednak nie wszystko, gdyż użyte nie bez przyczyny określenie 2.1 dotyczy również zainstalowanego w urządzeniu subwoofera. Został on zaprojektowany z użyciem dwóch zintegrowanych przetworników niskotonowych o przekątnej 2,5”, które napędzane są wzmacniaczem klasy D o łącznej mocy RMS na poziomie 30 W. Jak łatwo policzyć, moc całego systemu to aż 60 W RMS. Zapewnia to odpowiednie pokrycie dźwiękiem małych i średnich pomieszczeń. Odpowiednią dynamikę i selektywność przetwarzanych częstotliwości potęguje zainstalowany system DSP – WaveSelect. Jeżeli chodzi o możliwości połączeniowe urządzenia, ma ono na wyposażeniu niezbalansowane gniazdo na złączu 3,5 mm jack, złącze HDMI oraz dwa złącza SP/DIF (optyczne i koaksjalne). Dzięki zastosowaniu kilku opcji połączeniowych użytkownik nie powinien mieć problemu z wpasowaniem IMEO1 w istniejącą już instalację audio. Jako rozwiązanie nowoczesne, urządzenie ma również możliwość bezprzewodowego połączenia z urządzeniami przenośnymi za pomocą protokołu Bluetooth. 
W praktyce
Prezentowany system głośnikowy doskonale spisze się we wszystkich instalacjach, gdzie poza sferą audio liczy się również wygląd i minimalizm. Zlokalizowany pod tablicą interaktywną, ekranem rzutnika czy innym wyświetlaczem doskonale rozbuduje istniejącą instalację, a do tego nie będzie zakłócać estetyki pomieszczenia. Możliwość wyboru koloru białego lub czarnego dodatkowo poprawia zdolności adaptacyjne urządzenia. Można więc łatwo wywnioskować, że jednymi z najbardziej oczywistych przeznaczeń głośnika będą sale lekcyjne, wykładowe, konferencyjne, hotelowe czy restauracyjne. Przechodząc do praktycznej współpracy z urządzeniem, w pierwszej kolejności należy opisać zainstalowane presety procesora DSP. Dzięki nim użytkownik z łatwością dostosuje urządzenie do panujących warunków oraz do odtwarzanego materiału. Procesor zawiera ustawienia przeznaczone do optymalnego przetwarzania mowy, muzyki oraz materiału wideo. W sytuacji, gdy w jednym budynku będzie znajdować się wiele urządzeń IMEO1, producenci przewidzieli możliwość zmiany ID połączenia Bluetooth każdego z nich w celu uniknięcia pomyłek połączeniowych. Dodatkowo opisywany sprzęt ma możliwość ustawienia domyślnego źródła dźwięku, które zawsze będzie wybrane po ponownym włączeniu głośnika. Ostatnią funkcją IMEO1, będącą ukłonem w stronę ekologii, jest opcja auto standby. Urządzenie po 15 minutach bezczynności przechodzi w stan niskiego poboru energii, będąc jednak w ciągłej gotowości. W zestawie z opisywanym sprzętem użytkownik znajdzie również pilota, za pomocą którego może zdalnie kontrolować wszystkie parametry urządzenia.
Podsumowanie
W naszej opinii prezentowany system głośnikowy w formie soundbara spisze się świetnie w instalacjach na terenie szkół, uczelni, restauracji, hoteli, a nawet w instalacjach domowych. Minimalistyczny i nowoczesny design połączony z rozbudowaniem urządzenia o zintegrowany subwoofer, wsparty zmyślnym procesorem DSP, stanowi idealne połączenie dla wymagających rozwiązań. Opisywany sprzęt zapewni dynamiczne i selektywne nagłośnienie przemowy lub odtwarzanie muzyki. Dodatkowo możliwość dopasowania koloru, zdalnej obsługi i wybrania jednego z kilku systemów połączenia (w tym Bluetooth) czyni z IMEO1 produkt, z którym z pewnością warto się zapoznać.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje