Z pewnością wielu instalatorów bardzo dobrze zna produkty marki Audac. Swoją renomę firma zdobyła dzięki szerokiej ofercie przemyślanych i nowoczesnych rozwiązań oferowanych z korzystnym stosunkiem jakości do ceny. W niniejszym artykule przedstawię jeden z produktów, który znacząco usprawnia pracę i ułatwia kontrolę systemów opartych na cyfrowych matrycach miksujących – Audac M2.

M2 to w gruncie rzeczy mikser cyfrowy z zaawansowanym DSP, wieloma funkcjami i  opcjami routingu. Pierwotnie system był kontrolowany z  poziomu rozbudowanego oprogramowania przeznaczonego dla systemów Windows, Linux i  MacOS, jednak projektanci firmy uznali, że w  dobie bezprzewodowej pracy z systemami audio, aplikacja mobilna będzie w  wielu sytuacjach wygodniejsza i  bardziej elastyczna. Jej atutem jest możliwość sterowania systemem opartym o matrycę M2 z  dowolnego miejsca i  czasie, co pozwala na szybką reakcję niezależnie od zaistniałej sytuacji. Bardzo ważną informacją jest to, że oprogramowanie Audac Touch M2 dostępne jest na każdym urządzeniu mobilnym, niezależnie od systemu operacyjnego.
Możliwości aplikacji
Najczęściej opis zaczyna się od możliwości i parametrów, jednak tym razem zacznę od wyglądu. Strona wizualna, ułożenie elementów w aplikacji i jej przejrzystość ma dość spore znaczenie, szczególnie w sytuacjach, gdy system ma być sprawnie obsługiwany przez osobę, które nie miała wcześniej styczności z daną aplikacją. Trzeba przyznać, że programiści z firmy Audac postawili na całkowity minimalizm, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Layout aplikacji jest przemyślany i klarowny. Ułożenie poszczególnych elementów oprogramowania w sporej odległości od siebie ułatwia zapoznanie się z aplikacją. Panel główny oprogramowania zawiera wszystkie niezbędne, podstawowe opcje, takie jak suwaki głośności wraz z wskaźnikami, przyciski mute, nazwy kanałów oraz możliwość konfiguracji efektów i  opcji DSP, takich jak efekty przestrzenne, czy korektory. Istotną możliwością jest również wybór i  konfiguracja wejść i wyjść, czyli routing. W tej sekcji użytkownik ma możliwość wybrania konkretnych źródeł sygnału i wysłania ich z dowolnym poziomem na wybrane wyjście. Daje to spore możliwości manewru w skomplikowanych sieciach, między innymi w obiektach użyteczności publicznej. Dzięki aplikacji Audac Touch, obsługujący w kilka chwil może przykładowo wysłać muzykę w tle na wszystkie wyjścia, komunikaty tylko na wybrane, a sygnał z mikrofonu tylko na nagłośnienie konkretnej sali. Nacisk na prostotę obsługi aplikacji w tym wypadku był bardzo dobrym posunięciem projektantów, gdyż nie tylko skraca to czas konfiguracji, ale też umożliwia wykorzystanie jej możliwości przez wiele osób, nie zawsze doświadczonych w obsłudze sprzętu multimedialnego. 
Podsumowanie
Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że niemal cały rynek audio od dłuższego czasu przestawia się na nieograniczone możliwości obsługi z  poziomu urządzeń mobilnych. To samo tyczy się również rynku instalacyjnego. Aplikacja mobilna Audac Touch jest doskonałym uzupełnieniem wielozadaniowego systemu M2, dającym mu zupełnie nowe możliwości. Aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Oferuje niezbędne funkcje oraz – co ważne – działa na wszystkich urządzeniach i platformach.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje