Z czym kojarzy się wam marka Audio-Technica? Oczywiście z najwyższej klasy mikrofonami i słuchawkami. Ale żeby z systemami konferencyjnymi? Szczerze mówiąc, ja osobiście jeszcze do niedawna nie miałem takich skojarzeń. A tymczasem całkiem niedawno Audio-Technica wprowadziła na rynek ATUC-50 Digital Discussion System, czyli cyfrowy, przewodowy system konferencyjny plasujący się w kategorii budżetowych i przeznaczony do wykorzystania w różnego rodzaju instalacjach służących do przeprowadzania konferencji i dyskusji. Główną zaletą systemu jest intuicyjność obsługi – i to zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i osoby lub firmy wykonującej instalację.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]ercem i mózgiem systemu jest przystosowana do montażu w racku jednostka sterująca ATUC-50CU (Central Unit), wyposażona w procesor DSP (pod tym względem ATUC-50 jest więc pewnym ewenementem pośród systemów tego rodzaju), który oferuje m.in. algorytm dwunastopasmowej eliminacji sprzężeń akustycznych. Z ATUC-50CU współpracują jednostki dyskusyjne ATUC-50DU (Discussion Unit) z mikrofonami na gęsiej szyjce. Z pojedynczą jednostką sterującą może współpracować maksymalnie pięćdziesiąt jednostek dyskusyjnych, jednak system można rozbudować do stu pięćdziesięciu jednostek. Uzyskuje się to poprzez kaskadowe połączenie trzech jednostek sterujących, do czego wystarczy użyć okablowania sieciowego klasy co najmniej Cat5e. Stacje dyskusyjne mogą być połączone w topologii pierścieniowej lub łańcuchowej, a w jednym czasie uaktywnionych może zostać maksymalnie dziesięć jednostek dyskusyjnych. Topologia pierścieniowa zapewnia większą stabilność systemu, albowiem oba zakończenia łańcucha jednostek dyskusyjnych zbiegają się w tej samej jednostce sterującej. Dlatego nawet w przypadku jego przerwania jednostka centralna wciąż zachowuje łączność z każdą stacją dyskusyjną, obsługując niejako dwa odrębne łańcuchy, a tym samym zapewniając nieprzerwane i niezakłócone działanie systemu. ATUC-50CU oferuje trzy tryby pracy – free talk, request to talk oraz full remote; dodatkowo dostępnych jest szereg ustawień udzielania głosu dyskutantom. Oprócz tego jednostkę CU można zaprogramować tak, aby możliwe było zdalne sterowanie jej pracą i konfigurowanie poprzez sieć, przy użyciu aplikacji Web Remote Control i komputera bądź urządzenia przenośnego. Natomiast IP Control umożliwia pełny dostęp do parametrów pracy urządzenia z poziomu większości systemów sterowania producentów. Jak wspomniałem, ATUC-50 jest systemem cyfrowym. Przetworniki A/C i C/A pracują z dwudziestoczterobitową rozdzielczością próbkowania i częstotliwością 48 kHz. Parametry takie gwarantują bardzo czytelny przekaz, tym bardziej że dane audio nie są kompresowane. Jednostka ATUC-50CU wyposażona jest w pokładowy rejestrator audio, umożliwiający zapis prowadzonej konferencji na nośniku zewnętrznym, podłączonym do gniazda USB. Pliki docelowe mogą mieć format WAV lub MP3 i objętość do 2 GB, zaś sam rejestrator obsługuje napędy o pojemności do 2 TB. W przypadku formatu WAV rejestracja może być realizowana czterokanałowo, zaś dla plików MP3 liczba kanałów zostaje zredukowana do dwóch. Na przednim panelu jednostki sterującej umieszczony został wyświetlacz OLED, prezentujący informacje o ustawieniach systemowych, które można z kolei modyfikować, korzystając z umieszczonych obok regulatorów.

ATUC-50DU
Jednostki dyskusyjne zaprojektowane są w taki sposób, aby możliwy był montaż na blacie stołu lub w zagłębieniu. Panel wierzchni urządzenia można pomalować. Każda jednostka dyskusyjna ATUC-50DU wyposażona jest w trzypinowe wejście typu XLRF, przystosowane do podłączania mikrofonów na gęsiej szyjce, w tym specjalnie zaprojektowanych dla tego systemu ATUC-M43H oraz ATUC-M58H (liczby w nazwach odpowiadają długościom wysięgników). Są to mikrofony pojemnościowe o hiperkardioidalnej charakterystyce kierunkowej, z dwuwarstwowym popfiltrem, pierścieniem LED sygnalizującym aktywność stacji, złączem XLRM z gumowym pierścieniem, którego zadaniem jest tłumienie zakłóceń mechanicznych. Zastosowano także rozwiązania mające zapewnić ochronę przed interferencjami RF powodowanymi przez urządzenia zewnętrzne. W pulpicie dyskusyjnym znajduje się wyświetlacz, który umożliwia sprawdzenie poziomu głośności czy wyboru kanału, przyciski do jego wybierania, a także wbudowany głośnik, gniazdo słuchawkowe z regulatorem głośności, dwa niezależnie działające, programowalne sygnalizatory LED oraz przycisk talk, który służy do włączania/wyłączania mikrofonu bądź wysyłania moderatorowi żądania udzielenia głosu. W przypadku jednostek dyskusyjnych, którym z poziomu jednostki centralnej przydzielono priorytet, ten sam przycisk może być użyty do wyciszenia innej, pozbawionej priorytetu jednostki i przejęcia głosu. automatycznej regulacji wzmocnienia (AGC), ustalić poziom wzmocnienia sygnału i zastosować odpowiednią korekcję. Ustawienia te zapisywane są pod postacią presetów, które można przywołać przed rozpoczęciem spotkania.

ATUC-50INT
Na początku bieżącego roku system ATUC-50 został rozszerzony o jednostkę o nazwie uzupełnionej przyrostkiem INT (skrót od ‘interpretation’). Urządzenie to ma za zadanie umożliwić osobom biorącym udział w konferencji wybór jednego z maksymalnie trzech dostępnych kanałów tłumaczenia symultanicznego.
Podsumowanie
ATUC-50 ma wiele zaawansowanych funkcji, które umożliwiają wykorzystanie go podczas różnego typu spotkań dyskusyjnych. Świetnie sprawdzi się w salach konferencyjnych hoteli, na uczelniach, w sądach lub jednostkach nauczania pozaszkolnego, takich jak nauka języków obcych. System wyróżnia się możliwością zastosowania do czterech linii z jednostkami dyskusyjnymi, nagrywaniem plików o wielkości do 2 TB, kolorowym oznaczaniem stacji oraz konfiguracją indywidualnych ustawień dla poszczególnych mikrofonów. Jego możliwości są na tyle duże, że pozwoli obsłużyć zarówno mniejsze wydarzenia, jak i sporych rozmiarów konferencję. Uniwersalność, skalowalność i przystępna cena sprawiają, że ATUC-50 jest produktem, który zaspokoi potrzeby wielu nawet najbardziej wymagających klientów.

TEKST: Marek Korbecki, AVIntegracje