Audio-Technica dostawcą systemów mikrofonowych dla MotoGP

Audio-Technica ogłosiła nawiązanie współpracy, w roli dostawcy systemów mikrofonowych, z MotoGP – motocyklowymi mistrzostwami świata, w trakcie których każdego roku rozgrywanych jest 19 wyścigów Grand Prix na torach wyścigowych na całym świecie. Współpracę nawiązano z firmą Dorna Sport S.L., która jest właścicielem praw komercyjnych do MotoGP.

Zespół ds. Komunikacji Medialnej i Produkcji firmy Dorna Sport S.L. szukał sposobu na poprawę jakości dźwięku, który dorównywałby najlepszemu w swojej klasie programowaniu wizualnemu, realizowanemu przez Dorna Sport S.L. (i dostarczanemu do 89 partnerów medialnych na całym świecie) i pod koniec sezonu wyścigowego 2018 roku rozpoczął odsłuchiwanie systemów mikrofonowych, oferowanych przez Audio-Technica.
Udane testy zaowocowały decyzją Dorny o wyborze 265 mikrofonów Audio-Technica, zestawów słuchawkowych i rozwiązań monitoringowych, w tym 53 mikrofonów typu track feed, 76 mikrofonów do wywiadów i kamer ENG jak również mikrofonów bezprzewodowych Audio-Technica System 10 2,4 GHz mikrofonów bezprzewodowych do 16 przenośnych kamer ENG. Nowe systemy bezprzewodowe Audio-Technica z serii 3000 oraz mikrofony z gęsią szyją serii Engineered Sound 935 z transmisją poprzez Dante są wykorzystywane podczas konferencji prasowych przed i po wyścigach, natomiast 30 zestawów słuchawkowych BPHS1 jest rozmieszczonych na poszczególnych stanowiskach komentatorów. Dzięki 72 słuchawkom monitorującym M60x i monitorom dousznym E50 zespoły MotoGP mają dostęp do podsłuchu na kanałach audio w czasie rzeczywistym. Wybrane rozwiązania Audio-Technica zostały po raz pierwszy wykorzystane podczas pierwszego wyścigu 2019 MotoGP w Europie, na torze w Jerez w Hiszpanii, w maju.
Na szczególną uwagę zasługuje natychmiastowy sukces „opracowanych do transmisji sportowych” mikrofonów typu shotgun Audio-Technica BP28 i BP28L.
Daniel Laviña, dyrektor techniczny ds. mediów firmy Dorna Sports stwierdził: „Po zainstalowaniu mikrofonów Audio-Technica BP28 i BP28L od razu zauważyliśmy zdecydowaną poprawę jakości ścieżki audio. Dzięki wyjątkowo szerokiemu pasmu przenoszenia i wysokiemu progowi SPL, wydają się idealnie dopasowane do brzmienia wyścigu, i dzięki tym mikrofonom mamy doskonałą jakość ciągłości dźwięku między jedną pozycją kamery a drugą”
Mówiąc o nawiązanej z MotoGP współpracy, szef global engineering w Audio-Technica, Kazuhiro Onizuka, stwierdził: „Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani jako dostawca systemów mikrofonowych dla MotoGP i że firma Dorna zdecydowała się wdrożyć tak dużą liczbę naszych mikrofonów nadawczych, jednak szczególnie nas cieszy perspektywa projektów w zakresie badań i rozwoju, nad którymi będziemy mogli wspólnie pracować. Współpraca z firmą Dorna w relacjonowaniu wyścigów MotoGP na żywo na całym świecie jest wspaniałym poszerzeniem naszego laboratorium badawczego, a ponadto pokazuje zaangażowanie Audio-Technica w rozwój transmisji dźwięku podczas imprez sportowych.
Audio-Technica będzie prezentować swoją współpracę z MotoGP na tegorocznej Międzynarodowej Konwencji IBC w Amsterdamie w dniach 13-17 września.