Audio Technica ES954

Mikrofony dedykowane do zastosowań konferencyjnych muszą spełniać wiele konkretnych wymagań. Powinny być estetyczne, funkcjonalne, łatwe w montażu i obsłudze, oraz oferować jak najwyższą jakość. Ponieważ sale konferencyjnie są diametralnie różne, producent musi bardzo się postarać, aby jeden model sprawdził się tak samo dobrze w każdej sali. Firma Audio Technica znalazła na to sposób w postaci wiszącej matrycy mikrofonowej ES954.

O znaczeniu jakości dźwięku podczas wideokonferencji nikogo nie trzeba przekonywać. O ile problemy z wizją często nie wpływają na przebieg spotkania, o tyle niewyraźny lub, co gorsza, zakłócony dźwięk może skutecznie uniemożliwić konferencję. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które zapewnią bezproblemowe działanie za każdym razem. Wśród różnych konstrukcji niewątpliwie najbardziej funkcjonalne wydają się mikrofony podwieszane. Nie zabierają często ograniczonego miejsca na stole, są mniej podatne na uszkodzenia, a stosunek ich odległości od użytecznego źródła do źródeł niepożądanych jest bardzo korzystny. Dodatkowym atutem jest w tym przypadku również instalacja, która jest całkowicie niewidoczna, bo ukryta w podwieszanych sufitach. Jedyne, co widzi użytkownik, to niezbędne minimum, które jest maksymalnie estetyczne. Co zatem może być lepszego od mikrofonu podwieszanego? Podwieszana matryca mikrofonowa. Kilka przetworników umieszczonych w specjalny sposób w jednej obudowie daje ogromne możliwości kształtowania charakterystyki kierunkowej takiej konstrukcji. A to prowadzi do dokładnego przechwytywania dźwięku z każdego miejsca w pomieszczeniu. Tak opracowaną konstrukcję wystarczy uzupełnić procesorem z intuicyjnym sterowaniem, aby każdy, bez względu na poziom zaawansowania technicznego, poradził sobie z jego obsługą, uzyskując jak najlepsze rezultaty. Taki właśnie jest model ES954 od firmy Audio Technica.

Audio Technica ES954

Audio Technica ES954 to wisząca matryca mikrofonowa, która sprawdzi się zarówno w pojedynkę, jak i w bardziej złożonym systemie. Poza czterema kanałami audio w przewodzie znajduje się również wiązka odpowiedzialna za sterowanie LED-owego pierścienia używanego do sygnalizacji stanu urządzenia. Kolor czerwony oznacza stan Mute, a kolor zielony – Active.

ES954
Audio Technica ES954 to wisząca matryca mikrofonowa bazująca na czterech kapsułach. Najwyższa jakość komponentów zapewnia pasmo przetwarzania częstotliwości z zakresu od 20 Hz do 16 kHz. Dzięki unikalnej konstrukcji matryca zapewnia 360-stopniową charakterystykę kierunkową, którą można sterować dzięki temu, że każda kapsuła to indywidualny kanał audio. Umiejętne zarządzanie korelacją pomiędzy poszczególnymi kapsułami umożliwia precyzyjne sterowanie kierunkowością matrycy, aby dźwięk przechwytywany był dokładnie z tych obszarów, które nas najbardziej interesują. Bardzo pomocny w tym celu jest dedykowany mikser cyfrowy ATDM-0604 wraz z aplikacją do sterowania. ES954 mocowany jest do sufitu za pomocą przytwierdzonego na stałe przewodu o długości 1,2 m. Zakończony jest on specjalnym uchwytem umożliwiającym bardzo łatwą regulację wysokości matrycy. Poza czterema kanałami audio w przewodzie znajduje się również wiązka odpowiedzialna za sterowanie LED-owego, który sygnalizuje stan urządzenia. Kolor czerwony oznacza stan Mute, a kolor zielony – Active. ES954 ma bardzo estetyczną, białą obudowę o średnicy nieco ponad 6 cm i wadze 160 g. Nieodzownym elementem matrycy jest uchwyt sufitowy AT8554 montowany po drugiej stronie powierzchni. To z niego sygnał wychodzi dwoma przewodami CAT-5, które następnie poprzez dedykowane przewody brake-out rozchodzi się na trzy kanały audio z wyjścia A oraz czwarty kanał audio i kontrolę sygnalizacji LED z wyjścia B.

Audio Technica ATDM-0604

Dedykowany do pracy z matrycą ES954 jest sześciokanałowy mikser cyfrowy ATDM-0604. Wyposażony jest on w technologię SMART MIX umożliwiającą automatyczne miksowanie źródeł na bazie bramek lub współdzielenia wzmocnienia.

 

Audio Technica ATDM-0604

Mikser ATDM-0604 jest wyposażony w cztery wejścia symetryczne, dwa wejścia symetryczne mikrofonowo/liniowe, jedno wejście stereo niesymetryczne, a także wejście USB z obsługą kodeków dla platformy Skype czy też WebEx oraz materiałów dźwiękowych z komputera. Maksymalnie można połączyć ze sobą do sześciu jednostek ATDM-0604, budując potężny system konferencyjny. Co ważne, mikser jest również kompatybilny z będącym w wielu miejscach standardem korporacyjnym systemem Barco ClickShare Conference.

ATDM-0604
Dedykowany do pracy z matrycą ES954 jest sześciokanałowy mikser cyfrowy ATDM-0604. Wyposażony jest on w technologię SMART MIX umożliwiającą automatyczne miksowanie źródeł na bazie bramek lub współdzielenia wzmocnienia. Dzięki specjalnie opracowanym algorytmom system zbudowany z ES954 oraz ATDM-0604 zapewnia najwyższej jakości dźwięk pozbawiony sprzężeń zwrotnych, nadmiernego wpływu otoczenia oraz zjawiska filtra grzebieniowego. Dodatkowe dwa kanały wejściowe obsługują kodeki USB przewidziane do obsługi platformy Skype czy też WebEx oraz materiałów dźwiękowych z komputera. Maksymalnie można połączyć ze sobą do sześciu jednostek ATDM-0604, budując potężny system konferencyjny. Jest on także kompatybilny z Barco ClickShare Conference. Aplikacja do zarządzania systemem jest niezwykle intuicyjna i prosta w obsłudze. Funkcja automatycznego miksowania sprawdza się znakomicie i ogranicza zaangażowanie w obsługę do minimum. Użytkownik w formie graficznej widzi, jak aktualnie kształtuje się kierunkowość pracy matrycy i może ją regulować w krokach co 30° zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dostęp do aplikacji możliwy jest z poziomu przeglądarki internetowej zarówno z komputerów PC, jak i MAC.

Audio Technica AT8554

Uchwyt sufitowy AT8554 zapewnia łatwy i szybki montaż mikrofonów ES954.

Podsumowanie
Wisząca matryca mikrofonowa Audio Technica ES954 jest idealnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla różnego rodzaju przestrzeni konferencyjnych. Przeznaczony głównie do zastosowań wideokonferencyjnych ES954 sprawdzi się zarówno w pojedynkę, jak i w bardziej złożonym systemie. Dzięki unikalnej konstrukcji pozwala uchwycić każdą osobę mówiącą w pokoju. Wielkość systemu zbudowanego na bazie ES954 jest ograniczona tylko przez pojemność miksera lub sterującego procesora DSP. Poprzez zaawansowaną, lecz niezwykle intuicyjną kontrolę kierunkowości w prosty sposób to samo urządzenie można dostosować do różnego rodzaju spotkań. Bez względu na to, czy uczestnicy siedzą, czy stoją, ES954 sprawi, że będą oni doskonale słyszalni zawsze. Ponadto przearanżowanie układu mebli w pomieszczeniu będzie niezwykle łatwe dzięki montażowi podwieszonemu, a późniejsze dostosowanie ustawień do nowej konfiguracji zajmie dosłownie chwilę. Możliwość połączenia do sześciu jednostek sterujących sprawia, że nawet w sporych biurach o większej liczbie sal możesz mieć wszędzie ten sam dobrze znany kompatybilny system sterowany z dowolnego miejsca. Estetyczny, nowoczesny design sprawia, że Audio Technica ES954 będzie pasować do każdej sali, nie zaburzając jej wystroju.

Audio Technica ES954

Audio Technica ES954 to wisząca matryca mikrofonowa bazująca na czterech kapsułach. Najwyższa jakość komponentów zapewnia pasmo przetwarzania częstotliwości z zakresu od 20 Hz do 16 kHz. Dzięki unikalnej konstrukcji matryca oferuje 360-stopniową charakterystykę kierunkową, którą można sterować dzięki temu, że każda kapsuła to indywidualny kanał audio.

 

TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje