Audix USA to znana amerykańska firma, która została założona w 1984 roku w Kalifornii. Początkowo była dystrybutorem japońskich części elektronicznych firmy o takiej samej nazwie. W późniejszych latach założyciele – Cliff Castle i Fred Beigh – nabyli prawa do nazwy Audix i zaczęli produkować pod nią mikrofony własnego pomysłu i konstrukcji, lokalizując swoją działalność w rejonie zatoki San Francisco. W 1991 roku firma przeprowadziła się do Wilsonville w stanie Oregon, gdzie powstał zakład badawczo-rozwojowy wraz z fabryką oraz prawdziwą sceną koncertową, aby można było testować mikrofony w autentycznym środowisku.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]W[/fusion_dropcap] środowisku koncertowo-nagraniowym Audix jest znanym i cenionym producentem, szczególne na terenie USA. Ostatnie dziesięciolecie, dzięki zabiegom marketingowym, przyniosło marce rozpoznawalność także w Europie, a międzyczasie z odbiorcy typowo muzycznego Audix rozszerzył swoją ofertę także o inne mikrofony. Chodzi tu o produkty o charakterze instalacyjnym, teatralnym i konferencyjnym.

ADX40
Pierwszy taki produkt to ADX40, czyli mały mikrofon pojemnościowy, który przystosowany jest do powieszenia nad przestrzenią, którą ma nagłośnić. Producent przewiduje możliwość jego zastosowania w przestrzeni teatralnej lub innej, gdzie trzeba nagłośnić grupowo głos ludzki, chór lub inną przestrzeń. Mikrofon jest przedstawiany jako czysty, transparentny i wyjątkowo odporny na sprzężenie akustyczne. Dzięki tym zaletom jest w stanie przechwytywać i reprodukować dźwięk z dość dużej odległości. Mikrofon jest dostępny w dwóch wersjach: kardioidalnej i hiperkardioodalnej (model ADX40HC), dzięki czemu użytkownik może dostosować wybór mikrofonu do przestrzeni, która musi nagłośnić. ADX40 charakteryzuje pasmo przenoszenia od 40 Hz do 20 kHz, dzięki czemu zapewnia on naturalny dźwięk z dobrym zaznaczeniem transjentów. Obie wersje występują w dwóch kolorach: czarnym i białym, oraz mają szereg dołączonych przez producenta akcesoriów: uchwyt umożliwiający ukierunkowanie kapsuły w pozycji wiszącej, preamp zapewniający możliwość podłączenia za pomocą XLR oraz piankową osłonę przeciwiatrową.
M3
Kolejny model to Audix M3. Innowacyjny, trzyczęściowy mikrofon wiszący, przeznaczony do zastosowań, w których ważne są estetyka, jakość dźwięku i łatwość instalacji. Jest proponowany jako idealne rozwiązanie do przechwytywania dźwięku podczas wideokonferencji oraz jako mikrofon w pomieszczeniach wymagających nadzoru. Konstrukcja opiera się na trzech hiperkardioidalnych, zgodnych fazowo kapsułach pojemnościowych, z dopasowanymi odpowiedziami częstotliwościowymi, zoptymalizowanymi pod kątem zrozumiałości mowy. Osiągnięto to poprzez minimalizację częstotliwości spowodowanych hałasem, wibracjami, szarpaniem papieru, uderzeniami klawiatury, wentylatorami i klimatyzacją. Jednostka jest wyposażona w niskoszumowy przedwzmacniacz w celu zapewnienia jak najwyższej jakości dżwięku oraz wysokiej jakości przewód mikrofonowy w powłoce silikonowej, zapewniający ekranowany sygnał i elegancki wygląd. Elektronika jest umieszczona nad sufitem w specjalnej skrzyneczce, a połączenia odbywa się za pomocą kabla RJ 45, którego gniazdo jest wbudowane w obudowę. Mikrofon jest produkowany w dwóch wersjach: szarej i białej.
M40
Miniaturowy mikrofon pojemnościowy zawiera w pełni zintegrowany, bardzo czuły przedwzmacniacz, zaprojektowany z myślą o przechwytywaniu dźwięku z względnie dużej odległości. Jest to jednostka tupu „gęsia szyja”, z tą tylko różnicą, że nie jest przystosowana do stania na stole plenarnym, lecz do podwieszenia na suficie. Podstawowe zastosowanie M40 obejmuje wideo i telekonferencje oraz nadzór otoczenia. Producent zapewnia pełną odporność na zakłócenia radiowe spowodowane telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami GSM. M40 w trzech opcjach: kardioidalnei, hipokardioidalnej i shotgun, co pozwala użyć mikrofon w wielu różnych zastosowaniach. Jednostka zapewnia pasmo przenoszenia od 60 Hz do 10 kHz i występuje w dwóch długościach „gęsiej szyi”: 15 i 30 cm, oraz w kolorach czarnym i białym.
M55
Kolejny nowoczesny mikrofon sufitowy, stworzony również z myślą o wideo i telekonferencjach oraz przestrzeniach nadzoru. Łączy wysoką jakość dźwięku, nienaganny wygląd i prostotę instalacji. Występuje w czterech wersjach kierunkowych: dookólnej, kardioidalnej, hiperkardioidalnej i shotgun. Ma zintegrowaną elektronikę, zapewniającą bardzo wysoki odstęp od szumu, oraz wyjście symetryczne, dzięki czemu nie jest podatny na zakłócenia radiowe. Mikrofon jest w kolorze białym i wisi bezpośrednio na kablu, a opcjonalnie dostępna jest przezroczysta plastikowa przystawka, pozwalająca skierować wiszącą kapsułę w pożądane miejsce.
M70
Ostatnim z prezentowanych mikrofonów sufitowych jest M70, nowatorski mikrofon pojemnościowy zaprojektowany do zbierania dźwięku z odległości. Podobnie jak poprzednicy, jest to konstrukcja stworzona z myślą o wideo i telekonferencjach oraz przestrzeniach nadzoru. Tym razem nie jest to wisząca kapsuła, lecz jednostka montowana do sufitu. Sama konstrukcja jest niewielka, gdyż jej średnica ma niewiele ponad 6,5 cm, dzięki czemu urządzenie jest bardzo dyskretne i nie rzuca się w oczy. Mikrofon jest w pełni odporny na zakłócenia radiowe, a unikalna konstrukcja pozwala odbierać dźwięk od źródeł umieszczonych nawet po kątem 45° do płaszczyzny mikrofonu. Model M70 jest dostępny w kolorze białym i niklowym. 

TEKST: Marek Heimbürger, AVIntegracje