Można mówić o różnych urządzeniach projekcyjnych, ale zdaje się, że nikt nie odważy się kwestionować tego, że Barco był i jest nadal jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów na świecie, jeśli mówimy o profesjonalnych projekcjach.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]S[/fusion_dropcap]am również wiele lat temu używałem jednego z nowatorskich rozwiązań Barco w postaci projektora CRT. Firma miała burzliwą historię, o której dziś wie niewiele osób. Gdy odwiedzimy stronę Barco, właściwie nie dowiemy się niczego o jej historii. W kilku słowach przybliżę tę markę. Barco powstało w 1934 roku w mieście Poperinge, założyciel nazywał się Lucien de Puydt. Jak można się domyślić, pan Lucien nie tworzył zaawansowanej elektroniki. Montował odbiorniki radiowe z części importowanych ze Stanów Zjednoczonych. I tu odkrywa nam się wątek związany z nazwą firmy: to nic innego jak skrót od Belgium American Radio Corporation. Zanim BARCO będzie kojarzone z profesjonalnymi projekcjami, na świecie wiele się wydarzy… Wspomnę jeszcze o jednej ciekawostce dotyczącej zdobywania kapitału i pozycji na rynku. Sukces firmy w latach sześćdziesiątych polegał na uwzględnieniu i opracowaniu zgodności dotyczących rozmaitych europejskich standardów nadawczych – mowa tu oczywiście o telewizji. System PAL nie był jedynym formatem telewizyjnym. Francja oraz kraje Europy Wschodniej pracowały w systemie SECAM. Opracowane przez Barco rozwiązania miały istotny wpływ na rozwój marki w tamtym czasie. Dziś ten potentat ma do zaoferowania naprawdę wiele rozwiązań technologicznych, a jedno z nich jest właśnie przed nami: projektor UDX-4K32 – zapraszam.

Co kryje czerń obudowy?
Tym, co będzie wszystkich interesować, jest imponująca jasność o wartości 31 000 lumenów przy rozdzielczości 4K UHD. Sercem projektora jest potrójny chip DLP, a źródło światła to zespół laserowy wraz z luminoforem. To ostatnio powszechne rozwiązanie dla profesjonalnych urządzeń. Technologię DLP oraz zasadę działania laserowego źródła światła w projektorach opisywałem przy okazji innych spotkań z urządzeniami „pod lupą”, więc gorąco zachęcam do lektury poprzednich numerów AVI. Wielkość potrójnego zespołu DMD w tym urządzeniu Barco wynosi 0,9 cala. Jeśli mamy już udokumentowane parametry serca tej maszyny, zobaczmy, jakie mają one przełożenie na realne osiągi. Jak można było się spodziewać, rozdzielczość przy podanym standardzie 4K UHD będzie wynosiła 3840 na 2160. Jednak producent jednym tchem w specyfikacji technicznej podaje również wartość natywną – wynosi ona 2560 na 1600. Współczynnik kontrastu to 2000 : 1. Nadszedł czas na wyjątkowe pomysły zamontowane we wnętrzu tej maszyny. Zwróciłbym uwagę na patent określany jako CLO, czyli Constant Light Output. CLO to system kompensujący deprecjację strumienia świetlnego. W praktyce można określić tę funkcję w trzech słowach: stała jasność wyjściowa. Światło emitowane z diod laserowych zmniejsza swoją emisję wraz z upływem czasu. Podobnie się dzieje z innymi źródłami światła. CLO pozwala zamortyzować ten defekt i zapewnia bardziej liniową eksploatację źródła światła w czasie jego trwania. Producent zapewnia też, że cała seria UDX charakteryzuje się dużo szerszym spektrum kolorów w stosunku do konkurencyjnych modeli. Dobrą informacją jest też fakt, że do tego projektora można stosować siedem różnych obiektywów TLD+. Możliwe jest zatem wykorzystanie UDX zarówno do bardzo krótkich dystansów, jak i sporych odległości. Co do obiektywów – projektor ma imponujący zakres regulacji obiektywu. Wynosi on w pionie zakres od –100% do +130% , a w poziomie ±40%. Pozycje obiektywu mogą być zapamiętywane.
Pod kątem użytkowania
Projektor wyposażono w imponujący zestaw gniazd: podwójne HDBt; HDMI 2.0 (HDCP 2.2); DP 1.2 (HDCP 1.3); SDI/HDS-DI/ HDSDI/6G oraz BarcoLink. Rozdzielczości wejścia będą obsługiwane w zakresie od NTSC do 4K. Funkcjami projektora można zarządzać również za pomocą aplikacji dostępnej zarówna dla Androida, jak i iOS. A jeśli mówimy o łączności, to mamy do dyspozycji również złącze RJ 45 oraz moduł Wi-Fi; istnieje też możliwość zabudowania modułu GSM. Co jeszcze w standardzie? Nieczęsto projektor ma zabudowany moduł DMX – w tym wypadku tak jest. Projektorem można zatem sterować za pomocą sterownika oświetleniowego; ta funkcja może znacznie ułatwić pracę przy produkcjach typu live, biorąc pod uwagę np. konieczność sterowania parametrami w kilku projektorach w jednym czasie. Przydatną może okazać się również funkcja FLEX², która umożliwia dostrojenie i zablokowanie jasności oraz rozdzielczości w odniesieniu do konkretnego show. Przy dużych rozdzielczościach wszyscy producenci borykają się z ograniczeniem opóźnienia spowodowanym przetwarzaniem dużej ilości danych. Na świecie stosowane są różne rozwiązania. W przypadku Barco wielkość latencji jest niwelowana dzięki Single Step Processing, w skrócie SSP.
Czym się wyróżnia?
Odpowiednia jasność musi ważyć. I rzeczywiście ten model osiąga wagę 92 kg, co i tak jest skromnym wynikiem. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy tej jasności udało się zaprojektować kompaktową i stosunkowo niewielką obudowę o wymiarach 660 × 830 × 350 mm. Oznacza to mniejszy problem z transportem i montażem w trudnych warunkach. Orientacja montażowa wynosząca 360° oraz imponujący zakres regulacji obiektywów w zakresie pionu i poziomu czynią z tej maszyny bardzo uniwersalnego żołnierza do eventowych zadań specjalnych. W końcu to Barco.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje