Systemy wideokonferencyjne, zwłaszcza certyfikowane przez największych dostawców platform UC – Microsoft i Zoom – najczęściej oferowane są jako kompletne, zamknięte systemy. W niektórych przypadkach można dodać zewnętrzne systemy audio, lecz tylko jako akcesoria do połączenia wideokonferencyjnego. Predefiniowane rozwiązanie nie zawsze jest wystarczające – zdarza się, że niezbędne jest oddanie do dyspozycji użytkownika interfejsu, który pozwala na tradycyjne sterowanie systemu audiowizualnego, zwłaszcza gdy pracuje on nie tylko jako część platformy UC.
Biamp podjął z Lenovo współpracę, której celem jest stworzenie takiego rozwiązania, które wpisze się we wszystkie rodzaje pomieszczeń współpracy – od małych pokoi pracy hybrydowej po duże sale spotkań. W portfolio Biamp znajdują się dwa produkty UCC-Lenovo TSC MTR oraz Zoom oraz dwa kolejne UCC-Lenovo TSC-IP MTR oraz Zoom, przygotowane pod platformy Microsoft Teams Rooms i Zoom. Wszystkie cztery modele pracują pod dyktando jednostki UC Compute opartej o Windows 11 IoT. To pełnoprawny komputer zamieniony w silnik wideokonferencyjny wyposażony w procesor Intel Core i5 11. generacji. Zależnie od wersji, UC Compute ma preinstalowaną aplikację Teams Room lub Zoom. Biamp zapewnił kolejną wspólną cechę, wszystkie cztery modele mogą być zintegrowane z rozwiązaniem Biamp Impera, które gościło już na łamach cyklu „Sprzęt pod Lupą”. Współpraca z Impera oznacza, że użytkownik dostaje funkcję Room Control do systemów UC, w postaci niepozornego przycisku „przewracającego stronę” i w rezultacie ma możliwość zarządzania każdym urządzeniem audiowizualnym, tak jak ma to miejsce w klasycznym systemie sterowania.
Tym razem nie jest jednak potrzebny dodatkowy panel czy klawiatura sterująca. Użytkownik może korzystać z tego samego urządzenia zarówno do zarządzania pracą systemu wideokonferencyjnego, jak i działaniem systemów audiowizualnych. I to nawet mimo stale dostępnego natywnego interfejsu Teams Rooms. Na rynku nie ma wielu rozwiązań pozwalających na uruchomienie podobnej funkcjonalności. Przycisk oczywiście dostępny jest na panelu dotykowym – wszystkie cztery zestawy wyposażone są w kontroler dotykowy o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Panele w wersji zestawów UCC-Lenovo TSC-IP mają także port wejściowy HDMI, za jego pośrednictwem możliwe jest udostępnianie ekranu z laptopa. A ponieważ wszystkie opisywane zestawy posiadają certyfikację, możliwe jest zarządzanie nimi za pomocą narzędzi administracyjnych odpowiednio dla Teams Rooms lub Zoom. Co ważne, oprócz zdalnej aktualizacji czy konfiguracji urządzeń, systemy UCC-Lenovo TSC mogą przekazywać aktualizacje oprogramowania do podłączonych urządzeń zewnętrznych, na przykład wideobara Parle VBC 2500.
Na pierwszy rzut oka nie ma różnic pomiędzy modelami UCC-Lenovo TSC a UCC-Lenovo TSC-IP, poza nazwą. Wszystkie zestawy wyposażone są w ten sam panel sterujący i ten sam komputer Lenovo ThinkSmart Core (UC Compute). We wszystkich zestawach połączenie pomiędzy panelem sterującym a UC Compute realizowane jest za pomocą dedykowanego portu USB-C. I właśnie dlatego w ofercie Biamp znajdują się wersje UCC-Lenovo TSC-IP. Połączenie USB-C czasem może sprawiać problemy – zwłaszcza przy dłuższych odległościach pomiędzy łączonymi urządzeniami. Dzięki niewielkiemu, możliwemu do zainstalowania pod blatem stołu urządzeniu Extender Box połączenie pomiędzy panelem sterującym, a UC Compute prowadzone jest zwykłą skrętką Cat5! Nie ma już kłopotu z chimerycznym połączeniem USB-C, a obraz z wejścia HDMI na panelu może być przesłany do odległego nawet o sto metrów Lenovo Thinksmart Core.
Zestawy UCC-Lenovo TSC i TSC-IP to tylko mózg systemu wideokonferencyjnego. Należy podłączyć do niego wszystkie peryferia – od najprostszych – jak wideobar Parle VBC2500 czy kamera Vidi 250 przez bardziej zaawansowane kamery, nawet z wbudowanym śledzeniem aż po obsługujące największe sale systemy zbudowane wokół rozwiązań rodziny Biamp Tesira Forte X.
Podsumowanie
Nie ma więc znaczenia, jak duża lub jak niewielka jest przestrzeń pracy UCC-Lenovo TSC, wszędzie sprawdzi się znakomicie. Małe i średnie sale staną się znacznie łatwiejsze w użyciu zarówno dla lokalnego użytkownika, jak i administratora systemu UC, który może zdalnie wykonać choćby przegląd stanu całego wyposażenia wideokonferencyjnego w organizacji. Nieco większe przestrzenie, nawet te dzielone ruchomą ścianą, są łatwiejsze do zaprojektowania i uruchomienia, a użytkownik otrzyma w pełni automatyczną salę, która zmienia stan systemu AV i UC w zależności od aranżacji przestrzeni konferencyjnej. W końcu – największe sale czy nawet aule wykładowe można bardzo łatwo przekształcić w proste w obsłudze „studia streamingowe” dające możliwości zdalnego uczestniczenia w wybranych przez studentów wydarzeniach. Rozległe centra konferencyjne, gdzie potrzebna jest naprawdę duża moc przetwarzania dźwięku nadążająca za nieustannie zmieniającymi się eventami, nawet tymi na największą skalę, mogą być z powodzeniem obsłużone dzięki współpracy UCC-Lenovo TSC z procesorami DSP Biamp Tesira – których możliwości ograniczone są w zasadzie tylko wyobraźnią projektanta. Zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej rezultatom długo już trwającej współpracy Biamp z Lenovo.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”