BIAMP TESIRA TCM-1

Uczestnik konferencji nie musi być obeznany z obsługą i filozofią pracy z systemami dźwiękowymi. Odpowiednie przygotowanie wydarzenia od strony technicznej przypada osobie odpowiedzialnej za usytuowanie mikrofonów oraz głośników tak, aby każde słowo wypowiedziane przez prelegenta było słyszalne w najdalszym zakątku sali, w której znajdują się uczestnicy. Zadanie to przy wykorzystaniu klasycznych metod mikrofonowania nie było proste. Jednak dzięki zastosowaniu nowych technologii może być ono łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]N[/fusion_dropcap]owa seria konferencyjnych urządzeń korzysta pełnymi garściami z protokołu AVB, zawierającego się w ramach AoIP (audio over IP). Audio Video Bridging jest protokołem, który nie wymaga tworzenia odrębnej infrastruktury sieci dla dystrybucji sygnału AV. AVB funkcjonuje w warstwie 2 w strukturze sieci i pakiety audio mogą być przesyłane równolegle z innymi danymi w całej sieci, co znacząco ułatwia implementację systemu opartego na AVB w budynku, nie trzeba bowiem układać osobnego okablowania Cat5.e czy Cat6.e. Sam protokół to jednak nie wszystko. Potrzebujemy dodatkowo elementów wykorzystujących jego potencjał. Tu właśnie pojawia się clue niniejszej prezentacji, a mianowicie systemy mikrofonowe Biamp Tesira TCM-1. Do wyboru mamy trzy typy produktów. Pierwszy składa się z mikrofonu podłączonego do sterownika. Drugim produktem jest TCM-1A, który różni się od poprzednika blokiem wzmacniacza oferującym dwa kanały po 4 W (4 Ohm lub –8 Ohm). Moc 4 W jest w zupełności wystarczająca w realiach sali konferencyjnej, dla nagłośnienia mowy ludzkiej czy muzyki tła lub dźwięków multimedialnych. Wbudowany wzmacniacz ma tryb burst, który zapewnia akomodację mocy do obsługi szczytowych poziomów dźwięku. W tym trybie uzyskujemy chwilową moc 30 W/8 Ohm oraz 40 W/4 Ohm. Wbudowany w mikrofon wzmacniacz znacząco obni-ża koszty systemu i upraszcza jego konfigurację. Trzecim z serii jest TCM-1EX pełniący funkcję rozszerzenia dla dwóch poprzednich produktów. Nie jest on przeznaczony do pracy samodzielnej, a jedynie jako dodatkowy punkt w łańcuchu sieci, jeśli wymaga tego kubatura sali lub rodzaj prowadzonej transmisji. Urządzenia TCM-1 oraz TCM-1A mają własny układ DSP oraz prekonfigurowane bloki w oprogramowaniu Tesira. Mikrofony wchodzące w skład zestawów to te same modele, ważące jedynie 170 g, o wymiarach 51 mm wysokości oraz 63 mm średnicy. Wyjątkowy jest fakt, że ich praca wykonywana jest przez przetworniki zapewniające studwudziestostopniowe pokrycie przez zastosowanie trzech aktywnych wiązek, co sumarycznie daje 360° pokrycia względem mikrofonu.

Funkcjonalność
Z pomocą w pełnym wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań przychodzą technologie beamtracking oraz beamforming. Pierwszy z algorytmów oparty jest na przetwarzaniu DSP, odpowiada za podążanie ukształtowanej wiązki za przemieszczającym się źródłem mowy ludzkiej oraz lokalizowanie tego źródła. W sytuacji, gdy aktywnych jest kilka źródeł głosu, algorytm ten inteligentnie miksuje przechwycone sygnały, wyrównując poziomy i zapewniając zrozumiały przekaz. Beamforming odpowiada natomiast za dostosowywanie i kształtowanie charakterystyki kierunkowej mikrofonu w czasie rzeczywistym. Kształtowanie wiązki kierunkowej może być zmieniane w zależności od lokalizacji źródła mowy ludzkiej. Dodatkowo beamtracking umożliwia detekcję aktywności mowy, lokalizowanie i śledzenie głosu. Systemy TCM-1 mają unikalną funkcję eliminacji echa akustycznego AEC, która eliminuje pętlę zwrotną w komunikacji dwukierunkowej. W skrócie: komunikat, który wychodzi od nas, nie wraca wraz z komunikacją zwrotną od naszego rozmówcy. Istotne jest, aby podczas projektowania systemu opartego o produkty Biamp Tesira TCM-1 pamiętać o wykorzystaniu maksymalnie trzech punktów mikrofonowych, z czego co najmniej jeden musi być modelem TCM-1 lub TCM-1A, natomiast dwa pozostałe TCM-EX nie posiadają oddzielnego DSP, służą jedynie jako elementy wspomagające system. Łączenia między nimi realizowane są za pomocą skrętek cat-5e lub cat-6e. Maksymalna długość przewodu między jednostkami powinna wynosić 10 m. System dopełnia kalkulator do projektowania systemu TCM1, dostępny na stronie wsparcia technicznego Biamp – Cornerstone. Narzędzie to umożliwia optymalne rozmieszczenie mikrofonów w przestrzeni sali konferencyjnej. Mikrofony TCM-1 współpracują ze wszystkimi procesorami Tesira z interfejsem AVB. Do niewielkich systemów w zupełności wystarczy najmniejszy w rodzinie procesor TesiraForte AVB VT4, wyposażony w cztery we/wy analogowe. Dla bardziej rozbudowanych systemów możemy posłużyć się bardziej rozbudowanymi procesorami, z Tesira Server I/O AVB włącznie.
Urządzenia z rodziny TesiraFORTE mają wbudowane interfejsy USB audio, co znacząco ułatwia integrację z soft kodekami typu Skype, Hangouts czy innymi zainstalowanymi w komputerach typu PC czy laptop.

Podsumowanie
Osoby zaangażowane w skuteczne przeprowadzenie konferencji wiedzą, jak trudnym zadaniem jest zaprojektowanie takiej konfiguracji, która przy wykorzystaniu klasycznych metod pozwalałaby na czytelne przekazanie mowy, bez skoków dynamiki i silnego wpływu odpowiedzi akustycznej pomieszczenia. Nowe narzędzia w ofercie firmy Biamp pozwalają cieszyć się wpływem nowoczesnych technologii, która w dużym stopniu wykonuje za realizatora pracę poprzez zastosowanie beamtrackingu oraz beamformingu w nowych produktach TCM-1. Przesył sygnału Audio over IP jest już standardem na skalę światową, dzięki któremu nawet w najdalszy zakątek świata można transmitować sygnał dobrej jakości i wymieniać się doświadczeniami oraz wiedzą. Dzięki temu zacierają się granice, a cały świat jest jeszcze bardziej dostępny na wyciągnięcie ręki.

TEKST: Andrzej Skowroński, AVIntegracje