BIAMP TESIRA TCM-1

BIAMP TESIRA TCM-1

Uczestnik konferencji nie musi być obeznany z obsługą i filozofią pracy z systemami dźwiękowymi. Odpowiednie przygotowanie wydarzenia od strony technicznej przypada osobie odpowiedzialnej za usytuowanie mikrofonów oraz głośników tak, aby każde słowo wypowiedziane przez prelegenta było słyszalne w najdalszym zakątku sali, w której znajdują się uczestnicy. Zadanie to przy wykorzystaniu klasycznych metod mikrofonowania nie było proste. Jednak dzięki zastosowaniu nowych technologii może być ono łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowa seria konferencyjnych urządzeń korzysta pełnymi garściami z protokołu AVB, zawierającego się w ramach AoIP (audio over IP). Audio Video Bridging jest protokołem, który nie wymaga tworzenia odrębnej infrastruktury sieci dla dystrybucji sygnału AV. AVB funkcjonuje w warstwie 2 w strukturze sieci i pakiety audio mogą być przesyłane równolegle z innymi danymi w całej sieci, co znacząco ułatwia implementację systemu opartego na AVB w budynku, nie trzeba bowiem układać osobnego okablowania Cat5.e czy Cat6.e. Sam protokół to jednak nie wszystko. Potrzebujemy dodatkowo elementów wykorzystujących jego potencjał. Tu właśnie pojawia się clue niniejszej prezentacji, a mianowicie systemy mikrofonowe Biamp Tesira TCM-1. Do wyboru mamy trzy typy produktów. Pierwszy składa się z mikrofonu podłączonego do sterownika. Drugim produktem jest TCM-1A, który różni się od poprzednika blokiem wzmacniacza oferującym dwa kanały po 4 W (4 Ohm lub –8 Ohm). Moc 4 W jest w zupełności wystarczająca w realiach sali konferencyjnej, dla nagłośnienia mowy ludzkiej czy muzyki tła lub dźwięków multimedialnych. Wbudowany wzmacniacz ma tryb burst, który zapewnia akomodację mocy do obsługi szczytowych poziomów dźwięku. W tym trybie uzyskujemy chwilową moc 30 W/8 Ohm oraz 40 W/4 Ohm. Wbudowany w mikrofon wzmacniacz znacząco obni-ża koszty systemu i upraszcza jego konfigurację. Trzecim z serii jest TCM-1EX pełniący funkcję rozszerzenia dla dwóch poprzednich produktów. Nie jest on przeznaczony do pracy samodzielnej, a jedynie jako dodatkowy punkt w łańcuchu sieci, jeśli wymaga tego kubatura sali lub rodzaj prowadzonej transmisji. Urządzenia TCM-1 oraz TCM-1A mają własny układ DSP oraz prekonfigurowane bloki w oprogramowaniu Tesira. Mikrofony wchodzące w skład zestawów to te same modele, ważące jedynie 170 g, o wymiarach 51 mm wysokości oraz 63 mm średnicy. Wyjątkowy jest fakt, że ich praca wykonywana jest przez przetworniki zapewniające studwudziestostopniowe pokrycie przez zastosowanie trzech aktywnych wiązek, co sumarycznie daje 360° pokrycia względem mikrofonu.

Funkcjonalność
Z pomocą w pełnym wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań przychodzą technologie beamtracking oraz beamforming. Pierwszy z algorytmów oparty jest na przetwarzaniu DSP, odpowiada za podążanie ukształtowanej wiązki za przemieszczającym się źródłem mowy ludzkiej oraz lokalizowanie tego źródła. W sytuacji, gdy aktywnych jest kilka źródeł głosu, algorytm ten inteligentnie miksuje przechwycone sygnały, wyrównując poziomy i zapewniając zrozumiały przekaz. Beamforming odpowiada natomiast za dostosowywanie i kształtowanie charakterystyki kierunkowej mikrofonu w czasie rzeczywistym. Kształtowanie wiązki kierunkowej może być zmieniane w zależności od lokalizacji źródła mowy ludzkiej. Dodatkowo beamtracking umożliwia detekcję aktywności mowy, lokalizowanie i śledzenie głosu. Systemy TCM-1 mają unikalną funkcję eliminacji echa akustycznego AEC, która eliminuje pętlę zwrotną w komunikacji dwukierunkowej. W skrócie: komunikat, który wychodzi od nas, nie wraca wraz z komunikacją zwrotną od naszego rozmówcy. Istotne jest, aby podczas projektowania systemu opartego o produkty Biamp Tesira TCM-1 pamiętać o wykorzystaniu maksymalnie trzech punktów mikrofonowych, z czego co najmniej jeden musi być modelem TCM-1 lub TCM-1A, natomiast dwa pozostałe TCM-EX nie posiadają oddzielnego DSP, służą jedynie jako elementy wspomagające system. Łączenia między nimi realizowane są za pomocą skrętek cat-5e lub cat-6e. Maksymalna długość przewodu między jednostkami powinna wynosić 10 m. System dopełnia kalkulator do projektowania systemu TCM1, dostępny na stronie wsparcia technicznego Biamp – Cornerstone. Narzędzie to umożliwia optymalne rozmieszczenie mikrofonów w przestrzeni sali konferencyjnej. Mikrofony TCM-1 współpracują ze wszystkimi procesorami Tesira z interfejsem AVB. Do niewielkich systemów w zupełności wystarczy najmniejszy w rodzinie procesor TesiraForte AVB VT4, wyposażony w cztery we/wy analogowe. Dla bardziej rozbudowanych systemów możemy posłużyć się bardziej rozbudowanymi procesorami, z Tesira Server I/O AVB włącznie.
Urządzenia z rodziny TesiraFORTE mają wbudowane interfejsy USB audio, co znacząco ułatwia integrację z soft kodekami typu Skype, Hangouts czy innymi zainstalowanymi w komputerach typu PC czy laptop.

Podsumowanie
Osoby zaangażowane w skuteczne przeprowadzenie konferencji wiedzą, jak trudnym zadaniem jest zaprojektowanie takiej konfiguracji, która przy wykorzystaniu klasycznych metod pozwalałaby na czytelne przekazanie mowy, bez skoków dynamiki i silnego wpływu odpowiedzi akustycznej pomieszczenia. Nowe narzędzia w ofercie firmy Biamp pozwalają cieszyć się wpływem nowoczesnych technologii, która w dużym stopniu wykonuje za realizatora pracę poprzez zastosowanie beamtrackingu oraz beamformingu w nowych produktach TCM-1. Przesył sygnału Audio over IP jest już standardem na skalę światową, dzięki któremu nawet w najdalszy zakątek świata można transmitować sygnał dobrej jakości i wymieniać się doświadczeniami oraz wiedzą. Dzięki temu zacierają się granice, a cały świat jest jeszcze bardziej dostępny na wyciągnięcie ręki.

TEKST: Andrzej Skowroński, AVIntegracje

Najchętniej czytane

Panasonic na ISE 2019

W tym roku Panasonic zaprezentuje podczas targów ISE swoje najnowsze technologie audio-wizualne dla branży rozrywkowej, edukacyjnej, do pokazów publicznych, prezentacji...

LG LAPE LED

Firma LG zaprezentowała nową serię wyświetlaczy LED. Seria LAPE LED Display to najnowsze rozwiązanie firmy LG, które idealnie wpisuje się...

tvONE 1T-DA-682

TVONE zaprezentowało urządzenie przeznaczone do dystrybucji sygnału wideo Seria 1T-DA-68x zapewnia dystrybucję sygnału wideo HDMI w jakości do 2K /...