BXB FCS 6300

BXB to tajwańska marka, której wyroby w naszym kraju dystrybuowane są przez firmę Monacor. W niniejszym numerze skupimy się na rozbudowanym systemie konferencyjnym tejże firmy, o symbolu FCS 6300. Czytajcie dalej, a przekonacie się, że to bardzo interesujący produkt!

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]S[/fusion_dropcap]ercem systemu jest jednostka sterująca B FCS 6350. Wyposażona została w cztery przyłącza typu RJ45, a do każdego z nich można podłączyć maksymalnie dwadzieścia cztery pulpity mikrofonowe. Zatem raczej każdy, o ile tylko nie ukończył swojej edukacji na pierwszej klasie szkoły podstawowej, bez trudu policzy, że łącznie do jednostki sterującej da się podpiąć dziewięćdziesiąt sześć takich pulpitów. Jeśli B FCS 6350 połączymy z modułem rozszerzającym B EPS 0080, to liczba ta wzrasta niepomiernie, przekraczając aż tysiąc! Jakkolwiek trudno mi wyobrazić sobie konferencję z taką liczbą uczestników, to liczba ta daje nam pewne wyobrażenie o możliwościach całego systemu. Co ważne, jednostka oferuje niezależny dostęp do sygnałów audio z każdej gałęzi pulpitu, co umożliwia ich niezależną rejestrację. Ma to olbrzymie znaczenie np. w salach sądowych. Po uruchomieniu jednostka dokonuje kontroli połączeń, po czym przechodzi do trybu normalnego działania. Pracą całego systemu można sterować poprzez zwykłą przeglądarkę internetową lub aplikację dla mobilnych urządzeń iOS – wówczas jednak nie jest dostępna funkcja głosowania. Do tego konieczny jest zakup oprogramowania B FCS 6370, do którego wrócimy w dalszej części artykułu. Zdalne sterowanie pracą jednostki możliwe jest także przy wykorzystaniu portu komunikacyjnego RS232, który umożliwia współpracę jednostki z systemami zarządzania, np. Crestron czy AMX itp. Jednostka centralna oferuje szereg zaawansowanych funkcji, takich jak automatyczna regulacja czułości wejść, głośności sygnału czy eliminacja echa. Za ich działanie odpowiada pokładowy procesor DSP.

Pulpity mikrofonowe
Nie ma systemu konferencyjnego bez pulpitów mikrofonowych, to jasne. W systemie takim wyróżniamy dwa typy pulpitów – przewodniczącego lub prowadzącego oraz delegata. Oba rodzaje są oczywiście oferowane w ramach FCS, i to w trzech seriach wzorniczych pulpitów wolnostojących i jednej wpustowych.

Pulpity FCS
Zacznijmy od serii pierwszej, czyli FCS. Zasadniczo rzecz biorąc, różnice w funkcjonalności nie są tu szczególnie duże, a pod względem wzornictwa praktycznie żadne. B FCS 6315 to pulpit przewodniczącego; wyposażony jest we wbudowany głośnik wysokiej jakości, a także gniazdo do podłączenia mikrofonu elektretowego. BXB oferuje stosowne mikrofony na gęsich szyjach w trzech długościach – 48, 56 i 70 cm. Kapsuła mikrofonu jest osłonięta, co zabezpiecza ją przed podmuchami i przedostawaniem się kurzu. Na korpusie osłony znajduje się czerwony pierścień ledowy, sygnalizujący aktywność mikrofonu. Sporych rozmiarów wyświetlacz LCD, wbudowany w podstawę urządzenia, podaje takie informacje jak identyfikacja danej stacji czy tryb pracy. Nie najszczęśliwszą wydaje mi się jednak kolorystyka wyświetlacza. Czarne litery na intensywnie niebieskim tle nie gwarantują wysokiej czytelności. Uzupełnieniem wyświetlacza jest trójkolorowy sygnalizator trybu zgłoszeniowego, FIFO lub przejmowania głosu. W zasadzie najważniejszą różnicą w stosunku do pulpitu delegata jest obecność przycisku priority, którego użycie pozwala zabrać głos w dowolnym momencie, bez oczekiwania w kolejce. W całym systemie może pracować jednocześnie dziesięć takich pulpitów, podłączonych w dowolnych punktach. B FCS 6316 to z kolei pulpit delegata. Jak wspomniałem, różni się on od pulpitu przewodniczącego brakiem przycisku priority. Poza tą różnicą są one w zasadzie takie same.

Seria Ufo
Druga linia pulpitów nosi nazwę Ufo. I rzeczywiście, podstawa ma tutaj okrągły kształt, przywodzący na myśl pojazd kosmiczny obcych. Pod względem elektronicznym i funkcjonalnym są one niemal takie same jak seria FCS, ale tylko niemal. Otóż pulpity Ufo – zarówno przewodniczącego, jak i delegata – pozbawione są głośników oraz wyświetlaczy, a wszelka sygnalizacja realizowana jest za pomocą trzech opisanych wcześniej sygnalizatorów. Nie są też wyposażone w funkcję głosowania. W serii Ufo mamy większy wybór wersji kolorystycznych obudowy – czarną, srebrną, brązowozłotą, szampańską oraz srebrnoszarą metaliczną.

Seria Fun
To najnowsza seria pulpitów wolnostojących. Podobnie jak w przypadku serii UFO nie ma tu głośników ani przycisków do głosowania. Urządzenia wyposażone są natomiast w wyświetlacz OLED, pokładowy DSP, który zajmuje się automatyczną regulacją wzmocnienia i czułości mikrofonu, przycisk priority (co ciekawe, pulpit delegata także) oraz czterokolorowy sygnalizator trybu pracy. Przeznaczeniem tych pulpitów jest zastosowanie stricte konferencyjne, gdzie chodzi wyłącznie o dyskusję. Jako że w jednym systemie można równocześnie zastosować wszystkie rodzaje pulpitów, mogą one służyć do obsługi tych części audytorium, w którym siedzą osoby nieuprawnione do udziału w głosowaniach.

Pulpity wpustowe
Wszystkie opisane wyżej pulpity to urządzenia wolnostojące, zasilane z jednostki centralnej. Osobną grupę stanowią pulpity wpustowe, czyli przystosowane i zaprojektowane do montażu w blacie stołu. Cała seria obejmuje cztery modele. Zasilanie czerpią z tego samego źródła, co opisane wyżej, ale oferują nieco inną funkcjonalność. Jednym z elementów ich wyposażenia są na przykład dwa gniazda TRS mini – jedno można wykorzystać do podłączenia rejestratora, do drugiego zaś podłącza się słuchawki. Dostępna jest także funkcja automatycznego wyłączania mikrofonu. Czas zwłoki można ustalić w zakresie od 10 do 99 sekund po zakończeniu mówienia. Zarówno pulpity przewodniczącego, jak i delegata występują w dwóch wariantach, z możliwością głosowania i bez niej. W pierwszym przypadku moduł jest znacznie szerszy niż w drugim, albowiem połowę całości zajmuje sekcja pięciu przycisków umożliwiających głosowanie.

Mikrofony
Wszystkie mikrofony przeznaczone do współpracy z pulpitami systemu FCS 6300 to modele na gęsiej szyjce (część modeli dostępna jest w trzech, inne w czterech wersjach długości), z kapsułą o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej i złączem montażowym w standardzie DIN. Cechują się bardzo niską podatnością na zbieranie zakłóceń generowanych przez telefony komórkowe – niektóre modele nawet w przypadku bardzo małej odległości od aparatu telefonicznego. Wszystkie też wyposażono w świecący na czerwono pierścień LED, sygnalizujący aktywność mikrofonu lub żądanie udzielenia głosu.

Oprogramowanie
Zarządzanie systemem FCS 6300 ułatwia specjalne oprogramowanie. Oprócz prowadzenia głosowań i wizualizacji jego wyników, pozwala ono zarządzać szesnastoma szybkoobrotowymi kamerami śledzącymi mówców oraz wprowadzić wiele dodatkowych informacji, m.in. imiona i nazwiska, a także zdjęcia uczestników dyskusji, agendę całego spotkania oraz ważne informacje podawane na bieżąco. Obraz z kamery przypisanej danemu prelegentowi oraz plansze z informacjami mogą być niezależnie prezentowane na czterech wyświetlaczach obrazu (monitorach, projektorach itp.).

Podsumowanie
Wszystkie powyższe informacje to tylko pobieżny opis systemu FCS 6300 i możliwości, jakie oferuje. Ceny urządzeń też nie odstraszają, a więc z pewnością warto się nimi zainteresować. Co ważne, Monacor poprzez swoją ugruntowaną na rynku renomę daje wysoką pewność dobrej jakości oferowanego produktu. 

TEKST: Marek Korbecki, AVIntegracje