Canon to nie tylko popularne lustrzanki. Prócz znakomitych obiektywów szeregu kamer, które przez lata były niezastąpione, firma ma spore osiągnięcia na rynku medycznym. Canon powstał w roku 1933 pod zupełnie inną nazwą.

Canon to nie tylko popularne lustrzanki. Prócz znakomitych obiektywów szeregu kamer, które przez lata były niezastąpione, firma ma spore osiągnięcia na rynku medycznym. Canon powstał w roku 1933 pod zupełnie inną nazwą. Pierwszym produktem Laboratorium Optyki Precyzyjnej, bo tak brzmiała pierwsza nazwa, był aparat fotograficzny. Dopiero od 1935 firma ta znana jest pod nazwą Canon. W latach pięćdziesiątych poprzedniego stulecia Canon powoli zaczął dominować również rynek europejski. Dziś nikt nie kwestionuje roli tego potentata w rynku światowym. W 2007 roku Canon zdobył 36. miejsce w ogólnym rankingu World’s Best Global Brands.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]X[/fusion_dropcap]EED to seria projektorów do różnych celów. To projektory instalacyjne o naprawdę szerokim zastosowaniu. Wszystkie modele z tej serii mają kilka cech wspólnych, przede wszystkim zostały one opartena podobnym trzyczęściowym panelu optycznym. Mam tu na myśli wyświetlacz refleksyjny LCOS z aktywną matrycą TFT. LCOS to skrót od słów Liquid Crystal on Silicon. Konstrukcyjnie wygląda to tak, że warstwę ciekłych kryształów umieszcza się pomiędzy szkłem a lustrem. LCOS jest w pewien sposób hybrydą, z wykorzystaniem najlepszych rozwiązań zaczerpniętych z technologii DLP oraz LCD. Podobnie jak w LCD barwy podstawowe generowane są tutaj na trzech warstwach, ale ze względu na fakt, iż ciekłe kryształy umieszczone są na lustrze, strumień światła jest odbijany. W praktyce technologia LCOS sprawia, że obraz jest wysoce realistyczny, porównywalny z obrazem projektorów kinowych wysokiej klasy. Jeśli chodzi o samo źródło światła, to choć w każdym projektorze z tej serii ma inną moc, za każdym razem będzie to lampa z serii NSHA.

Cechą wspólną jest również standard HDBaseT, który umożliwia przesyłanie obrazu o rozdzielczości HD oraz WUXGA na znacznie większe odległości niż standard HDMI. Choć szybkość przesyłu jest porównywalna do standardu HDMI, to jednak odległość może być nieporównywalnie większa, bo aż do 100 m. Jak wiemy, standard HDMI bez pomocy aktywnych adapterówdziała poprawnie do kilkunastu metrów. Samo złącze HDBaseT jest też dość powszechne, ponieważ standard ten może być przesyłany przewodem z wtykami RJ 45. W niniejszym teście opiszę tylko jeden z modeli wchodzących w skład serii XEED – model XEED WUX450ST z optyką szerokokątną.
XEED WUX450ST
Dodatek ST – jak w każdej marce – sugeruje jego zastosowanie. Skrót ten u wszystkich producentów znaczy to samo: short throw. Zatem wiemy już, że za pomocą tego urządzenia będziemy mogli stosować dość krótkie dystanse między urządzeniem a płaszczyzną dla uzyskania przekątnej o zadowalającej wielkości. I tu od razu podam przykład: dla uzyskania obrazu o przekątnej 100’’ wystarczy 1,2 m. Od razu nasuwa się wniosek, że projektor nadaje się znakomicie do wszelkich zastosowań biznesowych oraz do form eventowych, gdzie jest potrzeba zastosowania np. tylnej projekcji przy dość małej przestrzeni za ekranem. Tu od razu nadmienię, że projektor ma jasność świecenia 4500 lumenów, więc pisząc o eventach, miałem na myśli raczej mniejsze formy sceniczne. Do zastosowań biznesowych taka moc jest jednak wystarczająca do przedstawienia prezentacji w pomieszczeniach nieosłoniętych z dziennym oświetleniem.
Sam projektor ma stały, niewymienialny obiektyw o ogniskowej F/2,7; f = 8,8 mm. Dzięki doskonałej optyce Canona pozbyto się zniekształceń, które często występują w urządzeniach ST, nawet pomimo małych odległości od płaszczyzny. Na uwagę zasługuje również zastosowana tutaj zaawansowana funkcja łączenia krawędzi obrazu przy użyciu np. dwóch projektorów. W praktyce dzięki tej technologii projektor koryguje jasność obrazu w nakładających się obszarów. Wysokiej klasy reprodukcja skali szarości w technologii LCOS umożliwia precyzyjną kontrolę, tworząc tym samym lepszą mieszankę krawędzi. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia tego urządzenia jest aż siedemdziesięciopięcioprocentowa możliwość przesunięcia obiektywu w pionie. To znacznie ułatwi pracę przy wszelkich trudnościach montażowych w niedogodnych miejscach. Co ważne, natywny współczynnik kontrastu wynosi 2000:1. Przy podanym współczynniku kontrastu zwracam uwagę na fakt, iż parametr określa kontrast statyczny, czyli bez sztucznej zmiany podświetlania. Niektórzy producenci podają w specyfikacjach współczynnik dynamiczny określający tak naprawdę jasność koloru czarnego mierzoną przy źródle światła świecącym jak najciemniej, a jasność koloru białego – przy źródle światła świecącym jak najjaśniej. To oczywiście sztuczka marketingowa pozwalająca podać wartość kontrastu ze znacznie większymi cyframi.
Dzięki dobremu współczynnikowi „prawdziwego” kontrastu realność kolorów i głębia obrazu są na bardzo wysokim poziomie. XEED WUX450ST może być podłączony do sieci przewodowej za pomocą przewodu LAN. Oczywiście można skorzystać również z opcji bezprzewodowej, podłączając projektor za pośrednictwem wbudowanego Wi-Fi. W obu przypadkach istnieje możliwość podłączenia kilku komputerów do jednego urządzenia projekcyjnego. Logowanie się za pośrednictwem WiFi w warunkach pracy biurowej jest idealnym rozwiązaniem, gdzie dajmy na to podczas narady biznesowej kilka kolejnych osób może przeprowadzić prezentacje z swojego komputera bez podłączania zbędnych przewodów. Oczywiście połączenie sieciowe może być zabezpieczone hasłem. Za pomocą menu możemy ustawić własne hasło. Połączenie w sieci LAN nie tylko umożliwi sterowanie projektorem z poziomu komputera – istnieje także możliwość otrzymywania informacji np. o błędach projektora za pomocą poczty elektronicznej. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj stosowane w znacznie droższych urządzeniach projekcyjnych. Przydatną funkcją jest możliwość przeglądania plików JPG bez użycia komputera – dzięki zainstalowanemu portowi USB projektor jest w stanie wyświetlić pokaz slajdów. Wystarczy użyć pamięci USB lub dysku flash za pomocą adaptera USB.
Podsumowanie
W tym miejscu jeszcze raz warto podkreślić jakość optyki tego urządzenia. Canon nie od dziś produkuje obiektywy również do urządzeń rejestrujących w klasie hi-end. Stąd też nawet przy dość prostym i nieskomplikowanym urządzeniu udało się uzyskać bardzo dobrą jakość i głębię obrazu bez zbędnych zniekształceń. Niewielki rozmiar projektora to duża zaleta, przy czym trzeba pamiętać, że urządzenie generuje 4500 lumenów. Na koniec warto wspomnieć, że projektor ma aż trzyletnią gwarancję obejmującą wymianę lampy.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje