Właśnie zakończyła się druga edycja konkursu „Zaprezentuj nam swoje wdrożenie rozwiązań Optoma”. Oprócz nagród rzeczowych dla finalistów, producent chce pokazać światu najciekawsze opisy wdrożeń na swoich produktach, zarówno na projektorach, jak i wielkoformatowych monitorach dotykowych. Case study partnerów zostały ocenione pod kątem: oryginalność pomysłu na wdrożenie sprzętu, innowacyjność całego rozwiązania, użyteczność projektu, walory wizualne oraz jakość dostarczonych materiałów.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Tak konkurs podsumowuje Aneta Żygadło, country manager Optoma Polska:

„Tegoroczny konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem wsród partnerów, co nas nie dziwi, gdyż co roku mamy kilkadziesiąt zgłoszeń projektowych w Polsce dotyczących tylko instalacji muzealnych, a dodatkowo centrów nauki, sal konferencyjncyh w biurach czy hotelach oraz bierzemy udział w rządowym projekcie Aktywna Tablica wyposażającym tysiące szkół w wielkoformatowe monitory dotykowe czy też projektory.

W tym roku dużo ciekawych projektów, niestety, nie mogło być zakwalifikowanych do konkursu w związku z opóźnieniami terminów otwarcia wystaw/obiektów/biur, na co niewątpliwe miały wpływ braki dostępności towarów w wielu branżach. Cierpliwie poczekamy na ich zgłoszenia w kolejnych latach i edycjach konkursu. Tym bardziej doceniamy trud dostarczenia wszystkich niezbędnych materiałów zgłoszeniowych i to z nich wybraliśmy perełki, jakimi chcemy się pochwalić, bo pokazują jak zdolni są nasi partnerzy. Będę podkreślać to wielokrotnie, że jako producent, jesteśmy dumni z wdrożeń, jakie tworzą nasi partnerzy oraz że nasza technologia w połączeniu ze sztuką, pracą, nauką może umożliwić lepszy odbiór poprzez wrażenia wizualne.”

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Do celów ekspozycji wykorzystano łącznie 9 projektorów firmy Optoma – ZH500UST oraz ZU606TSTe, które zdaniem partnera jako projektanta oraz wykonawcy tego typu aranżacji idealnie nadają się do planowanych zadań.

Zwycięskie case study wdrożyła firma New Amsterdam w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.

Firma New Amsterdam już od dziesięciu lat zajmuje się pomaganiem instytucjom publicznym, w szczególności muzeom i centrom nauki w procesie transformacji cyfrowej i zamiany ich zasobów w angażujące przestrzenie multimedialne.

Integrator pracował przy takich projektach jak: Muzeum II Wolny Światowej w Gdańsku, Muzeum Lotnictwa we Wrocławiu, Podziemia w Sukiennicach w Krakowie czy Hydropolis we Wrocławiu, a także ma na swoim koncie realizacje zagraniczne, w tym Bletchley Park pod Londynem, Al. Salam Palace Muzeum w Kuwejcie czy mapping zewnętrzny w Muzeum Mahatma Gandhi w Gujarat w Indiach.

Eksperci z firmy New Amsterdam zajmują się zarówno tworzeniem scenariuszy ekspozycji, ścieżek zwiedzania, jak i projektowaniem oprawy scenografii, doborem i instalacją sprzętu AV, wdrażaniem systemów do zarządzania wystawami oraz tworzeniem wyjątkowego contentu. Jednym z głównych celów integratora jest tworzenie takich instalacji, które w umiejętny sposób będą łączyły najnowsze technologie z angażująco opowiadaną historią.

Wystawa w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu składa się z dwóch głównych części. W pierwszej można przejść kurs szyfrów, poznać historię szyfrowania wiadomości od czasów starożytnych aż po erę nowoczesnych komputerów, rozwiązywać zagadki przeszłości i rozszyfrowywać ukryte wiadomości. Druga część dotyczy historii złamania szyfru Enigmy przez trójkę genialnych polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Można zobaczyć m.in. płachty, bombę i cyklometr – odkrycia kryptologów, które pomogły pokonać Enigmę.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Jako podstawowe auty projektorów Optoma New Amsterdam wymienia m.in. pracę 24/7, jasność dobranych projektorów laserowych dostosowaną do przestrzeni ekspozycyjnej, łatwość montażu, estetyczny wygląd, wytrzymałość vs. okres gwarancyjny przy wzmożonym użytkowaniu w warunkach muzealnych, certyfikowaną ochronę przed kurzem. Ceni sobie również wsparcie projektowo-sprzedażowe na wysokim poziomie, które pozwala im jako wykonawcy sprawnie realizować projekty z zaufanym producentem.

W 2019 roku New Amsterdam podpisał umowę na realizację tego projektu w formie zaprojektuj i wybuduj. W ramach umowy partner miał zaprojektować i dostarczyć:

– montaż sufitowy projektorów multimedialnych Optoma w częściach niskich ekspozycji, jak również na specjalnie dobranych wysięgnikach w 6-metrowej zabytkowej auli,

– kompleti rozwiązań multimedialnych ekspozycji (komputery i monitory zabudowane scenograficznie, oryginalne ekrany LED-owe),

– scenografię ekspozycji (oryginalnie zaprojektowane meble),

– wyposażenia ekspozycji (np. wytworzone repliki bomby Rejewskiego, cyklometru, łącznicy polowej, radiostacji z kluczami Morse’a, cylindrów Jeffersona, specjalnie zaprojektowanego wyposażenia związanego z rozwiązywaniem zagadek w ramach zadań analogowych, zewnętrzną rzeźbę kinetyczną, mechaniczną instalację kryptologiczną),

– system identyfikacji wizualnej obiektu oraz wszelkie grafiki wielkoformatowe, szyldy, tablice,

– instalację i uruchomienie infrastruktury IT serwerowni z systemem backupu, oświetlenia, systemu sterowania, ekspozycji, systemu sprzedaży biletów i kontroli wstępu,

– instalację i uruchomienie systemu audioprzewodników wraz z wyposażeniem, ścieżkami dźwiękowymi, autodeskrypcją i oprogramowaniem,

– przygotowanie contentu ekspozycji w czterech wersjach językowych.

Zaprojektowana w Centrum Szyfrów Enigma ekspozycja multimedialna została wyposażana w edukacyjne projekcje multimedialne w ramach aranżacji ścieżki zwiedzania. Dodatkowo na potrzeby projektu partner wykonał i zintegrował z systemem zarzadzania wystawą dwie projekcje multimedialne z opcją zamiennego przełączania się na tryb organizowanych konferencji – w pomieszczeniach Visitor Center oraz zabytkowej sali wykładowej, Sali Burszty. Wszystkie projekcje zamontowano z użyciem dobranych do potrzeb uchwytów sufitowych, a multimedialny materiał projekcyjny zaprezentowano na dobranych ekranach projekcyjnych, dopasowanych do zaprojektowanych rozdzielczości wyświetlania. Projekcje zostały również zsynchronizowane z momentem otwarcia bramek wejściowych na ekspozycję a startem uruchamiania się wyświetlanego materiału oraz ścieżkami zwiedzania w ramach systemu audioprzewodników. W strefie wejściowej ekspozycji wykonano z użyciem projektorów Optoma i oprogramowania do korekcji geometrii Immersive Display PRO połączoną projekcję wraz z wymaskowaniem naściennego elementu aranżacyjnego. Do celów ekspozycji wykorzystano łącznie 9 projektorów firmy Optoma – ZH500UST oraz ZU606TSTe, które zdaniem partnera jako projektanta oraz wykonawcy tego typu aranżacji idealnie nadają się do planowanych zadań. Jako podstawowe auty projektorów Optoma New Amsterdam wymienia m.in. pracę 24/7, jasność dobranych projektorów laserowych dostosowaną do przestrzeni ekspozycyjnej, łatwość montażu, estetyczny wygląd, wytrzymałość vs. okres gwarancyjny przy wzmożonym użytkowaniu w warunkach muzealnych, certyfikowaną ochronę przed kurzem. Ceni sobie również wsparcie projektowo-sprzedażowe na wysokim poziomie, które pozwala im jako wykonawcy sprawnie realizować projekty z zaufanym producentem.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Opowiadanie historii Enigmy ułatwiają różnorodne rozwiązania multimedialne.

Podsumowanie
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to nie tylko połączenie multimedialnej i analogowej ekspozycji. To także wydzielona przestrzeń mediateki, w której dzięki specjalnie zaprojektowanej, interaktywnej aplikacji, zaopatrzonej w zdjęcia, dokumenty i filmy można bezpłatnie pogłębiać wiedzę o dokonaniach polskich kryptologów. Chociaż złamanie enigmy zajęło wiele miesięcy i jej działanie w detalach wciąż są w stanie wytłumaczyć tylko najtęższe matematyczne umysły, to goszcząc w poznańskim muzeum, można przynajmniej ogólnie zapoznać się z zasadami działania jednej z największych zagadek II Wojny Światowej, jej znaczeniem i tłem historycznym. I w tym rola multimediów, a przede wszystkim projektorów, jest nie do przecenienia.

 

Tekst: AVIntegracje
Zdjęcia: OPTOMA

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl