Codzienna praca wymaga dostępu do najróżniejszych funkcji. W czasie spotkań wideokonferencyjnych potrzebne jest jak najlepsze przeniesienie dźwięku i obrazu. Gdy praca odbywa się na dokumentach czy skoroszytach, przydaje się dostęp do Office 365, a gdy omawiane są nowe pomysły czy ustalane grafiki, najpotrzebniejsze jest wygodne tworzenie notatek. A gdy to wszystko dostępne jest w tym samym urządzeniu, praca powinna być jeszcze przyjemniejsza.
Myślę, że do takiego wniosku doszli inżynierowie Clevertouch tworząc monitor typu all-in-one Clevertouch Edge. Wyświetlacz dostępny jest w trzech rozdzielczościach 65, 75 oraz 86 cali. W każdy z nich wbudowana jest kamera, mocowana na górnej części obudowy i o 90º kącie widzenia. Kamerze towarzyszą dwa głośniki 20 W oraz subwoofery, także w podwójnej konfiguracji, każdy o mocy 10 W. Sekcję audio dopełniają mikrofony, jest ich osiem, ułożonych tak, aby stworzyć matrycę. W rezultacie monitor Clevertouch Edge staje się funkcjonalnym urządzeniem do spotkań UC. Kamera wyposażona jest w matrycę 48 MPix, zapewnia obraz o wysokiej rozdzielczości, jest w stanie złapać wyraźny obraz osoby znajdującej się do 5 metrów od obiektywu. Matryca mikrofonów pomaga nakierować, a następnie przybliżyć mówiącą osobę tak by optymalnie wypełniła kadr. A głos rozmówców z obu stron połączenia konferencyjnego słyszany jest wyraźnie i głęboko.
Clevertouch Edge ma certyfikat EDLA (Enterprise Device License Agreement). Jest to program firmy Google, zapewniający bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz dostęp do aplikacji ze sklepu Google Play. Oznacza to, że w czasie pracy na Clevertouch Edge można wykorzystać pełną funkcjonalność Google Workspace oraz współdzielić materiały za pośrednictwem Google Drive. To jednak nie koniec, bo na tych monitorach, wyposażonych w 8 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej oraz czterordzeniowych procesorach A76 i A55 można uruchomić pełną wersję Office 365. Sala wyposażona w all-in-one Clevertouch Edge może więc służyć jako kompletne i samodzielne narzędzie do pracy nad dokumentami w praktycznie dowolnym formacie.
Edycję treści prezentowanej na wyświetlaczu ułatwia precyzyjna technologia dotyku – FlatFrog InGlass. Użytkownik ma do dyspozycji pasywny pisak wyposażony w funkcję podwójnego rozpoznawania. Możliwe jest także pisanie palcem i wydawanie komend gestami. A jeśli to wciąż za mało i wbudowany 64-bitowy komputer z 128 GB dyskiem nie wystarczy, to w slocie OPS można umieścić komputer z procesorem Intel i5 lub i7 i systemem Windows Pro. Wszystkie te funkcje powodują, że Clevertouch Edge, czyli rodzina flagowych wyświetlaczy interaktywnych od Clevertouch, jest naprawdę solidną pozycją do przestrzeni biurowych.
Naturalnie funkcji wspomagających współpracę jest więcej. Zdecydowanie najciekawszą z nich jest CleverCast. Wraz z monitorem dostarczane jest jedno urządzenie CleverCast z portem USB-C. To urządzenie podłącza się do gniazda laptopa by następnie bezprzewodowo przesyłać treść do monitora. Oprócz udostępniania ekranu CleverCast wyposażony jest w TouchBack, więc pozwala też na zarządzanie podłączonymi urządzeniami. Łącznie na jednym Clevertouch Edge wyświetlić można do ośmiu urządzeń jednocześnie. Wspomniane wcześniej NFC jest dostępne także w CleverCast. Rozwiązanie nie wymaga instalowania sterowników czy aplikacji na urządzeniu źródłowym użytkownika.
Mnogość funkcji jest bardzo przydatna, ale pod warunkiem, że jest do nich łatwy dostęp. Clevertouch Edge ma wbudowane, fizyczne przyciski szybkiego uruchamiania, których przypisanie można zmieniać w zależności od potrzeb. Dzięki Clevertouch Edge możliwe jest także dopasowanie ekranu głównego monitora do wymagań organizacji. Na przykład można wyświetlić instrukcję korzystania z systemu AV w sali, dodać firmowe logo lub przekazać komunikaty z życia biura. Za tę ostatnią funkcję odpowiada CleverLive – dostępny bez dodatkowych kosztów system digital signage.
Monitory Clevertouch Edge mają także czytnik NFC oraz RFID. Znakomicie ułatwia to konfigurację urządzenia, bo możliwe jest błyskawiczne odczytanie lub zapisanie osobistego profilu użytkownika na dowolnym, kompatybilnym urządzeniu Clevertouch. Dla przykładu – gdy na co dzień pracujemy jednym biurze i okazjonalnie odwiedzamy inne, by przeprowadzić prezentację, ta funkcja umożliwia skonfigurowanie „gościnnego” monitora tak samo jak ten, którego używamy na co dzień. Konfiguracja wszystkich urządzeń Clevertouch możliwa jest także zdalnie za pośrednictwem platformy CleverMDM. To oprogramowanie daje specjalistom ICT pełny dostęp ustawień i administrowania każdym ekranem Clevertouch Edge.
Podsumowanie
Podsumowując – Clevertouch Edge, flagowa rodzina wyświetlaczy multimedialnych, oferuje ogrom możliwości pomyślanych tak, aby każde urządzenie samodzielnie wyczerpywało potrzeby użytkownika biurowego. W czasie szkoleń możliwe jest na przykład tworzenie sesji „hands on”, w czasie której wybrani uczestnicy mogą prezentować swoje pulpity. Brainstorming czy omawianie wyników finansowych skorzysta na atrakcyjności dzięki łatwemu nanoszeniu notatek na wyświetlaną właśnie treść. Sale, które odwiedzają zewnętrzni goście, będą mogły wyświetlać najważniejsze informacje o firmie. Wszystko bez plątaniny kabli czy wielości urządzeń wypełniających salę, a więc łatwe w uruchomieniu i codziennym korzystaniu.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”