coolux

Po raz kolejny na łamach AVI wracamy do niecodziennych rozwiązań proponowanych przez Coolux/Christie. Dziś w cyklu „Pod lupą” chciałbym przyjrzeć się urządzeniu, bez którego większość systemów Cooluxa nie miałaby sensu. I owszem – za pomocą media serwera i Wigdet Designer wszystkie elementy instalacji można zdefiniować i określić ich działanie. Jednak myślę tu o ostatniej fazie różnych projektów, szczególnie w instalacjach, gdzie istnieją elementy związane z detekcją, jak i elektromechaniczne urządzenia wykonawcze. NET Link służy właśnie do poprawnej komunikacji detektorów i urządzeń wykonawczych z dalszą częścią systemu.

Spotykałem się z przeróżnymi instalacjami, gdzie zamiana sygnałów z media serwera wymagała podłączenia sporej liczby konwerterów – czy to działających samodzielnie, czy też pod postacią kolejnych komputerów. To z kolei zwiększało ryzyko zawodności całego systemu i czasem generowało zbędną latencję. Dlatego Net Link jest idealnym rozwiązaniem do urządzeń z serii Pandora. Dostajemy do ręki znakomite rozwiązanie w postaci w pełni pod kątem wymiennych modułów urządzenia, które to jest w stanie przetworzyć protokół sieciowy na impulsy elektryczne i odwrotnie, ale nie tylko. Co konkretnie mam na myśli?
Struktura BOX NET Link
NET Link nie ma „na dzień dobry” pełnego zestawu wejść i wyjść – zresztą trudno byłoby przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze i rodzaje urządzeń niezbędnych do wykonania danego projektu. Porty wejściowe i wyjściowe są produkowane w modułach; są one wymienne i to użytkownik decyduje tym, jaki sygnał wejściowy czy wyjściowy potrzebuje do pracy. Każda jednostka NET Link może być wyposażona w dwa takie moduły. Dalej komunikacja na przykład z innym urządzeniem komputerowym – Widget Designer – odbywa się za pomocą typowego złącza sieciowego RJ-45. Celowo wspominam o Widget Designer, ponieważ to ono pozwoli nam w pełni kontrolować to, co chcemy uzyskać za pomocą NET Linka. A co możemy uzyskać? NET Link jest w pełni dwukierunkowy, zatem możemy odbierać sygnały z przeróżnych czujników, jak i wysyłać sygnały sterujące dla urządzeń wykonawczych. Przykładowe moduły, które można zamontować, to: osiem złącz analogowych (0–5 V) z wewnętrznym zasilaniem dla czujników. Innym przykładem może być osiem wyjść opartych na przekaźnikach generujących 48 V i 4 A. NET Link ma też złącze przekaźnikowe, wejściowe z napięciem 12 V lub 24 V. To nie wszystko. Możemy odbierać również cztery niezależne sygnały z enkoderów. Kombinacji dla połączeń między oprogramowaniem a wymiennymi modułami w BOX NET Link jest naprawdę sporo. Ciekawostkę może stanowić moduł z złączami Calibration Fiber Input. Do czego można go wykorzystać?Tu w połączeniu z narzędziem Box Warper można w bardzo prosty sposób rekalibrować położenie projekcji z wykorzystaniem markerów. Każdy, kto kalibrował choć raz obraz projekcyjny szczególnie na nierównomiernej płaszczyźnie, wie, ile taki proces zabiera czasu. NET Link może to ułatwić. 
Realne działanie
Wyobraźmy sobie teraz instalację interaktywną w muzeum. Najprostszym rozwiązaniem może być uruchamianie np. projekcji poprzez ruch zainicjowany przez zwiedzającego. Jednak szybkość ruchu oraz jego rodzaj, a także rozgraniczenie (poprzez odpowiednie rozmieszczenie czujników) dzieci/dorośli – może uruchamiać zupełnie inne, niezależne scenariusze. Interakcja ze zwiedzającymi – np. głos, dotyk i inne – może powodować zupełnie różnie zachowującą się strukturę obrazu, dźwięku i oświetlenia. A dajmy na to – teatr? Scena naszpikowana sensorami może dać nieco odpoczynku realizatorom w miejscach, gdzie ruch sceniczny wyzwalałby samoczynnie sekwencje dźwiękowe, multimedialne czy oświetleniowe. W złożonych obiektach architektonicznych cykl scenariuszy może wpływać również na zarządzanie budynkiem, na przykład przekierowanie ciepła czy klimatyzacji w miejsca, gdzie stwierdzono ruch, oraz pełen monitoring zainicjowanych procedur. Nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania systemu do celów przemysłowych. Może on być częścią inteligentnego obiektu. Nie ma też przeszkód, aby system łączył w sobie scenariusze z różnych instalacji. Poczynając od sterowania systemami budynku i ich monitorowania, po tymczasowe instalacje związane np. z interakcją osób przebywających wewnątrz. Ważne jest też założenie producenta, że system mogą obsługiwać nie tylko specjaliści. NET Link podobnie jak większość urządzeń z serii Pandora pracuje z rygorem 24/7.
Od przemysłu do sztuki
I tu rzeczywiście – otwartość architektury NET Link Boxa umożliwia przeróżne wdrożenie urządzeń praktycznie w każdej instalacji. Może to być odczyt danych z czujników przemysłowych oraz monitorowanie ich na ekranie bądź też opisywane już interaktywne instalacje muzealne czy szacowanie liczby klientów odwiedzających duże salony sprzedaży. Wykonywanie różnych scenariuszy w zależności od danych zebranych z czujników? Żaden problem! Na to wszystko może pozwolić system oparty na urządzeniach Pandora’s Box wraz z NET Linkiem.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje