crestron airmedia2

Pierwszym etapem procesu projektowania nowego systemu audiowizualnego dla wszelkich sal konferencyjnych musi być określenie potrzeb użytkownika. Często już na tym etapie uważny projektant uzyska informację, że w organizacji, dla której tworzy dany system, różne grupy użytkowników wykorzystują laptopy czy smartfony ze wszystkimi dostępnymi systemami operacyjnymi. A każdy z tych użytkowników chce, co naturalne, używać swojego urządzenia jako źródła prezentacji w trakcie spotkań czy konferencji.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]K[/fusion_dropcap]lasyczne podejście do tak postawionego zadania to zapewnienie w każdej sali kilku przyłączy stołowych wyposażonych albo w zestaw przejściówek, albo w wiele różnych gniazd sygnałowych. Takie rozwiązanie, choć niepozbawione zalet, nie jest szczególnie wygodne. Znacznie łatwiej jest wykorzystać transmisję bezprzewodową, dzięki której podłączymy do systemu AV dowolne źródło każdego użytkownika.

Taką technologię opracował i dołączył do swoich urządzeń Crestron. AirMedia2 reklamowane jest jako „najszybsza, najłatwiejsza, najbardziej zarządzalna i bezpieczna technologia prezentacji bezprzewodowej”. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.
Opóźnienie sygnału wyświetlanego na monitorze ze źródła podłączonego bezprzewodowo jest faktycznie bardzo małe (0,1), a pasmo sieciowe zajmowane przez transmisję to tylko 1,6 Mb/s. Możemy więc nawet skorzystać z myszki czy klawiatury podłączonej do naszego urządzenia, używając wyświetlacza w sali jako drugiego, większego monitora. Air-Media 2 jest kompatybilna systemami operacyjnymi Windows, iOS oraz Android.
Zarządzanie i dostosowanie urządzeń w organizacji wykorzystującej AirMedia2 jest równie łatwe. Administrator IT może zdalnie udostępnić każdemu użytkownikowi aplikację do łączenia się za pomocą AirMedia2, tak jak udostępnia inne programy funkcjonujące w firmie. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik ma zawsze najbardziej aktualną wersję oprogra-mowania i w każdej chwili może rozpocząć swoją prezentację. Z kolei zarządzanie i monitorowanie urządzeń z AirMedia2 może być realizowane za pomocą Crestron Fusion lub przez SNMP.
Równie wielopoziomowo Crestron podszedł do kwestii bezpieczeństwa. Sama transmisja poddana jest szyfrowaniu symetrycznemu AES ze 128-bitowym kluczem szyfrującym (AES-128). Trudniej jest zabezpieczyć wyświetlane treści, zwłaszcza że często nie rozłączamy swoich urządzeń podłączonych bezprzewodowo do przeróżnych systemów. Dotyczy to nie tylko opisywanych tutaj sal z systemami bezprzewodowych prezentacji, lecz nawet połączeń z urządzeniami Bluetooth czy sieciami Wi-Fi. AirMedia2 automatycznie odłącza laptop czy smartfon, gdy tylko zablokujemy ekran swojego urządzenia lub gdy zamkniemy pokrywę laptopa. Dzięki temu znacząco ograniczamy możliwość podejrzenia wrażliwych informacji przez osoby niepowołane.
Do sprawdzenia zostały nam prostota implementacji i użytkowania. Najprostszym urządzeniem wyposażonym w technologię AirMedia2 jest AM-101 – urządzenie, które ukryte za monitorem czy nad projektorem pozwoli prowadzić spotkanie nawet bez stołu. Możemy dzięki niemu stworzyć ciekawą przestrzeń dla krótkich spotkań w dowolnym miejscu w firmie.
Z kolei większe sale – w których chcemy zachować możliwość połączenia przewodowego – możemy wyposażyć w urządzenia AM-200 i AM-300 z dodatkowymi wejściami HDMI lub HDMI i DP. Największe sale konferencyjne, w których oczekujemy możliwości wyświetlania z wielu źródeł i na jednym lub kilku monitorach, mogą być obsłużone przez urządzenia all-in-one DMPS3-4K-250-C i DMPS3-4K-350-C, wyposażone nie tylko w AirMedia2, lecz także w bogate funkcje zarządzania i przesyłania sygnału wideo oraz audio w wielu standardach.
Warto przypomnieć, że omawiany na łamach „AVIntegracje” Crestron Mercury również ma wbudowaną technologię AirMedia2, a nadaje się idealnie do niewielkich sal typu huddle space. Na monitorze czy ekranie, niezależnie od posiadanego urządzenia, wyświetlany jest zawsze taki sam ekran powitalny z kompletem instrukcji niezbędnych do podłączenia się z bezprzewodowym systemem. Są tu logo firmy, nazwa pomieszczenia oraz adres sieciowy wraz z kodem PIN niezbędnym do połączenia. Naturalnie wszystkie te informacje możemy samodzielnie edytować, dopasowując ekran startowy do określonych wymagań.
Mamy też możliwość screen mirroringu, czyli funkcji pozwalającej wyświetlać ten sam obraz na urządzeniach z Androidem lub iOS oraz na systemie z AirMedia2. Ta funkcja pozwoli zamienić każdy monitor w dodatkowy wyświetlacz. Urządzenie z AirMedia2 może być zainstalowane wszędzie tam, gdzie mamy dostępny monitor czy projektor. Mirroring obrazu umożliwia niezwykle prostą, a zarazem atrakcyjną prezentację oferty w salonach sprzedaży (na przykład domów, mieszkań czy mebli). Nie jesteśmy już ograniczani kablami, nie musimy używać stołu, a efektowna forma pokazu może pomóc naszemu klientowi podjąć decyzję.
Prostota w użytkowaniu i bezpieczeństwo danych odciążą działy ICT ze żmudnej i czasochłonnej konfiguracji sali przed każdą ważniejszą konferencją, a jednocześnie wyręczą zapominalskich użytkowników w odłączeniu się od systemu. Dane korporacyjne nie wydostaną się więc poza zaufany krąg użytkowników.
Sale przeznaczone głównie na wynajem – czy to w hotelach, centrach konferencyjnych, czy biurach coworkingowych również – zyskają nową funkcjonalność, przyciągając więcej użytkowników i generując tym samym większy zysk. AirMedia2 wpisuje się idealnie w coraz bardziej popularny trend wynajmowania biur w elastyczny sposób, zależny od potrzeb firmy klienta. 

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje