Crestron NEXT Road Trip Europe

Pod koniec kwietnia, przed stadionem PGE Narodowy w Warszawie, zatrzymał się samochód wypełniony najnowszą technologią audiowizualną. Był to kolejny przystanek na trasie Crestron NEXT Road Trip Europe. Wewnątrz tej olbrzymiej ciężarówki zaproszeni specjaliści branży audiowizualnej mogli zapoznać się nie tylko z rozwiązaniami amerykańskiego producenta, lecz także sprawdzić, jak one działają.

Partnerem technologicznym wydarzenia, dostarczającym rozwiązania IT, był NETGEAR. Pochodzący z Kalifornii producent przełączników sieciowych ma w swojej ofercie urządzenia przeznaczone do wygodnego tworzenia niezawodnych instalacji audiowizualnych. I to właśnie takie przełączniki, zainstalowane w szafie sprzętowej, odpowiedzialne były za przesyłanie właściwych sygnałów na każdym stanowisku demo. Naturalnie sieć Wi-Fi dostępna w przestrzeni wystawowej również oparta była o access point NETGEAR. Zaproszonych gości witał Piotr Dudek, regional director z firmy NETGEAR.

Crestron NEXT Road Trip Europe

Ciężarówka Crestron NEXT Road Trip Europe w Polsce zatrzymała się na błoniach Stadionu PGE Narodowy.

Nie obyło się bez zajrzenia do centralnie umieszczonej szafy sprzętowej. W jej wnętrzu pracowały dwa przełączniki NETGEAR M4212UX, wspierane przez „większego brata” – NETGEAR M4248PX. Wybór przełączników NETGEAR do tak ważnego zadania, jakim przecież jest prezentowanie najlepszych rozwiązań AV, nie dziwi. Rodzina przełączników M4250 zapewnia optymalną kompatybilność i najwyższą jakość obsługi, co w tak krytycznym i nietypowym zastosowaniu w zasadzie jest niezbędnym warunkiem stawianym każdemu urządzeniu. Wszystkie siedem stanowisk połączonych było za pośrednictwem przełączników NETGEAR do procesora sterującego, DSP oraz konsoli gamingowej. Wśród urządzeń w szafie dojrzałem jeszcze kilka odtwarzaczy signage, mostek MS Teams oraz wzmacniacz audio. Po przeciwnej stronie połączenia znaleźć można było odbiorniki wideo – wyjątkowo zainstalowane w widocznym miejscu, oraz urządzenia peryferyjne, jak na przykład matryca mikrofonowa Shure MXA910. O możliwościach, jakie dają mikrofony Shure w instalacjach audiowizualnych, także tych mobilnych, porozmawiać można było z Jackiem Ruskiem, market development managerem w Shure Polska.

Crestron NEXT Road Trip Europe

W ciężarówce można było zobaczyć jak w prawdziwej instalacji spisują się przełączniki sieciowe NETGEAR do instalacji AV.

Po poszczególnych stanowiskach gospodarza oprowadzali przedstawiciele Crestron – Michał Jakobszy, regional sales manager oraz Michal Rovnak, technical sales manager. Wśród obecnych był także właściciel Crestron – George Feldstein. I to właśnie on zaprezentował najnowsze rozwiązanie do bezprzewodowej transmisji wideo spod znaku AirMedia.

Crestron NEXT Road Trip Europe

Przestrzeń wewnątrz ciężarówki Crestron NEXT zajmowało łącznie siedem stanowisk, na których prezentowane były najnowsze rozwiązania AV.

Nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził, że również tutaj połączenie LAN oraz Wi-Fi pomiędzy elementami systemu zapewniały urządzenia NETGEAR, w tym wspomniany wcześniej M4212UX. Na kolejnym stanowisku prezentowane było środowisko e-sportowe, połączony za pośrednictwem nadajnika USB/LAN kontroler przekazywał do konsoli gamingowej działania gracza. Obraz z konsoli wyświetlany był za pośrednictwem odbiornika NVX na 55” monitorze Philips.

Crestron NEXT Road Trip Europe

Największa powierzchnia oddana została rozwiązaniom UC, na stole znajdował się sprzęt demonstracyjny, a obraz wyświetlany był na dwóch monitorach. Dodatkowo na tym stanowisku prezentowany był również matrycowy mikrofon instalacyjny Shure MXA910.

Najbardziej poszukiwane obecnie rozwiązania służące do prowadzenia wideokonferencji za pośrednictwem platform UC, takich jak Teams czy Zoom również prezentowane były w trakcie Crestron NEXT. Na tych stanowiskach zwiedzający poznać mogli cały ekosystem sali konferencyjnej. W wydaniu Crestron składa się on nie tylko z podstawowych urządzeń, jak certyfikowany zestaw Microsoft Teams Rooms on Windows (MTRoW), ale też wysokiej jakości soundbar z kamerą o kącie widzenia 180 stopni, system rezerwacji sal (z automatycznym potwierdzaniem spotkania) oraz z bezprzewodowym przesyłaniem obrazu.

Crestron NEXT Road Trip Europe

W mobilnym showroomie nie brakowało również certyfikowanych do pracy z najpopularniejszymi platformami wideokonferencyjnymi rozwiązań firmy Jabra. Na czele z flagowym video barem PanaCast50.

Największa część przestrzeni wystawowej zajęta była przez dwumonitorowe stanowisko do spotkań hybrydowych. Na dużym stole do dyspozycji użytkownika były tablet oraz laptop, pełniące rolę przykładowych urządzeń do codziennej pracy. Przyłącze kablowe wbudowane w blat pozwalało na podłączenie kolejnego komputera, a dwa wielkoformatowe monitory gotowe były do zaprezentowania treści prezentacji oraz obrazu z kamery odległego rozmówcy. I to właśnie nad tym stanowiskiem zawieszona była matryca mikrofonowa Shure.

Crestron NEXT Road Trip Europe

Tegoroczna trasa Crestron NEXT Road Trip Europe to 38 lokalizacji w 19 krajach w ciągu 16 tygodni.

Ciężarówka Crestron NEXT Road Trip Europe wyruszyła w trasę 14 marca 2022 roku. W ciągu szesnastu tygodni odwiedzi łącznie 38 lokalizacji w 19 krajach. Wnętrze pojazdu udostępnione będzie zwiedzającym łącznie przez 47 dni. Sam pojazd, zbudowany specjalnie na tę okazję, wyposażony jest w wysuwane elementy, by zwiększyć powierzchnię stanowisk oraz zapewnić zwiedzającym większy komfort. Crestron zaprosił do udziału w tym przedsięwzięciu branżowych liderów, jak Microsoft, NETGEAR, Zoom, Intel Philips czy Shure, zapewniając sobie tym samym najbardziej niezawodne i innowacyjne środowisko, jakiego nie powstydziłby się żaden stacjonarny showroom.

Crestron NEXT Road Trip Europe

Sieć Wi-Fi zapewniona była z wykorzystaniem access pointu NETGEAR; zaskakująco wiele urządzeń wymagało bezprzewodowego połączenia.

 

tekst i zdjęcia: Andrzej Pawluś, „AVintegracje”