Niemal każdy z nas był kiedyś na meczu, ale zapewnie nikt nigdy nie zastanawiał się nad rynkiem tablic wyników sportowych – i to tych profesjonalnych, pracujących w technologii LED, w pełni modyfikowalnych i wytrzymałych. Czyli takich, jakie oferuje amerykańska firma Daktronics.

Firma Daktronics to rodzinne przedsiębiorstwo działające w Stanach Zjednoczonych nieprzerwanie od 1968 roku. Zajmuje się produkcją i adaptacją profesjonalnych, sportowych tablic wynikowych, a także wszelkiego rodzaju ekranów LED, sieci IPTV czy ulicznych mebli. Ma w swojej ofercie tego typu produkty projektowane na ogromną skalę, możemy więc mieć pewność, że gama tablic wynikowych będzie obszerna i ciekawa. Konstrukcja,
charakterystyka i zastosowanie Profesjonalne ekrany LED, produkowane przez firmę Daktronics w celu używania jako tablice wynikowe, są projektowane i wytwarzane tak, by zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby użytkowników tego produktów. Oczywiście wszystko wedle potrzeb oraz upodobania. Tablice w sposób przejrzysty i widoczny z daleka pokazują wybrane wartości odpowiednie dla danego sportu, nawet z bardzo ostrego kąta. Zamawiający tablice mają możliwość rozszerzenia zamówienia o spersonalizowaną sekcję marek sponsorów pod tablicą główną lub sekcję nazwy drużyny sportowej umieszczoną nad tablicą; sekcje te są znakomicie widoczne z daleka. Diody LED używane w tablicach Daktronics były jednymi z pierwszych w tej branży, a ich czas pracy jest ponadszesnastokrotnie większy niż tradycyjnych lampek. Jeżeli chodzi o same ekrany LED, mamy tutaj kilka możliwości wyświetlania napisów. Pierwszą z nich jest PanaView Digits, która cechuje się cyframi złożonymi z wielu małych diod LED blisko siebie. Daje to szersze pole, z którego cyfry będą dobrze widoczne; kolory dostępne w tej konfiguracji to czerwony i bursztynowy. Kolejna możliwość to UniView Digits, który to doskonale znamy z przedmiotów codziennego użytku, takich jak cyfrowe zegarki, wyświetlacze wind czy kuchenki. Chodzi tutaj o cyfry zbudowane z belek, których tradycyjny wygląd i energooszczędność (w porównaniu do PanaView) mogą mieć istotne znaczenie dla części użytkowników. Trzecią opcją jest ColorSmart Digits, który cechuje się dostosowywaniem koloru wyświetlanych cyfr w zależności od sytuacji. Na przykładzie zegara w trakcie meczu – gdy czas gry mija – cyfry są zielone, gdy zegar się zatrzymuje – czerwone, a gdy zostaje mniej niż jedna minuta meczu – bursztynowe. W ten sposób uczestnicy wydarzenia w przejrzysty sposób mogą otrzymać kilka ważnych informacji.
Przykłady zastosowania
Oferta firmy Daktronics obejmuje tablice wynikowe do wielu dziedzin sportowych, takich jak hokej, pływanie, futbol amerykański, siatkówka, tenis i wielu innych. Każda tablica jest oparta na tej samej technologii, jednak dopasowana do specyfiki danej dziedziny sportowej. Tak na przykład tablice wrestlingowe zbudowane są w formie przenośnej walizki lub trzyściennego pudła, które wyświetla te same informacje w trzech kierunkach, a umocowane jest na statywie, podobnie jak kolumny audio. Tablice do hokeja, koszykówki oraz futbolu amerykańskiego projektowane są na największą skalę, z racji ogromnego zainteresowania tymi sportami w Stanach Zjednoczonych. Mogą one być wyposażone w ogromne ekrany LED do wyświetlania reklam czy powtórek kluczowych elementów meczu. Zależnie od zamówienia, niemal każda tablica wynikowa może zostać rozbudowana w podobny ekran. Produkty Daktronics cechują się jednak małą powtarzalnością, gdyż niemal każda zamawiana tablica jest inna, choćby ze względu na aspekty wizualne.
Podsumowanie
Oferta amerykańskiej firmy Daktronics jest w stanie spełnić wymagania prawie wszystkich dziedzin i dyscyplin sportowych. Każdy produkt może być dowolnie dostosowany do wymagań klienta w zakresie wymiarów, kolorów czy dodatków. Do grona zalet opisywanych tablic należy zaliczyć wykorzystywane przy produkcji najnowsze technologie zapewniające wysokie parametry pracy, trwałość oraz – co ważne – energooszczędność. Klasę i jakość produktów Daktronics potwierdzają obecność na ogromnej liczbie obiektów sportowych oraz na wydarzeniach rangi światowej, a także współpraca z federacjami i najlepszymi ligami świata. 

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje