Nowy multiprocesor 4K od DataVideo jest wszechstronnym urządzeniem, które trudno zdefiniować jednym zdaniem. Jeśli jesteś ciekaw, co może zaoferować KMU-100 oprócz konwersji sygnału, zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

KMU 100 jest zaawansowanym konwerterem wideo, który umożliwia przetwarzanie i konwersję sygnału UDH (3840×2160) na cztery niezależne źródła, w rozdzielczości full HD każde. W rzeczywistości urządzenie pozwala wprowadzić równolegle dwa materiały wideo w 4K, z których wybrane fragmenty mogą zostać skierowane do ośmiu wyjść 3G-SDI. Prezentowane rozwiązanie powstało, aby spełnić wysokie wymagania stawiane przez stacje telewizyjne w czasie transmisji na żywo, jak również biura dbające o bezpieczeństwo obiektów i ludzi się w nim znajdujących. Mimo wielu możliwości konwerter jest prosty w obsłudze, komunikuje się z komputerem, na którym zainstalowane zostało oprogramowanie przez sieć LAN, jak również oferuje kontroler RMC-185 do skalowania i konfiguracji najważniejszych parametrów. Przyjrzyjmy się bliżej wyjątkowemu rozdzielnikowi sygnału z możliwością edycji fragmentów obrazu w czasie rzeczywistym.
Działanie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, KMU-100 umożliwia równoczesną konwersję dwóch sygnałów UHD, które możemy wprowadzić do urządzenia za pomocą szeregu wejść w standardzie SDI, HDMI czy DP. Następnie wybrane fragmenty, ustalone w czasie rzeczywistym w oprogramowaniu, możemy skierować do ośmiu niezależnych wyjść (kanałów). Gwoli wyjaśnienia: fragmentem obrazu jest zaznaczony obszar wprowadzanego wideo, np. z kamery. Fragmenty możemy równocześnie podejrzeć, jak również skalować i obracać. Tym samym, dla przykładu, do jednego z kanałów możemy wysłać skalowany sygnał z 4K do full HD, a dodatkowe wyjścia użyć do wybranych, zaznaczonych obszarów. W tym przypadku konwerter tworzy osiem niezależnych kanałów wyjściowych, z których sygnał kierowany jest na wyjścia SDI, a dwa wyjścia HDMI zarezerwowane są do podglądu i konfiguracji urządzenia. Producent przygotował aplikację przeznaczoną do konfiguracji urządzenia i pracy z nim, jak również kontroler pozwalający o wiele bardziej intuicyjnie i wydajnie zarządzać obrazem.
Zastosowanie
KMU-100 znajdzie zastosowanie w trzech różnych sektorach. Jednym z nich są systemy monitoringu, drugim postprodukcja, trzecim natomiast ściany wideo. W pierwszym zastosowaniu procesor pozwoli nam stworzyć z jednej kamery 4K aż osiem niezależnych obrazów 3G HD. Sygnał przetwarzany jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że z jednej kamery obejmującej monitorowany obiekt możemy obserwować osiem jego strategicznych fragmentów – tak, jakbyśmy mieli osiem kamer. Co najważniejsze, gdybyśmy stosowali osiem kamer, to wymagałyby one ruchu, gdybyśmy chcieli zmienić widok, a dzięki prezentowanemu rozwiązaniu to my decydujemy, który obszar chcemy widzieć dokładniej, ze wszystkimi szczegółami, ponieważ sygnał źródłowy jest w rozdzielczości 3840 × 2160 (UHD). Tym samym KMU-100 pozwoli nam zredukować koszt zakupu wielu kamer. Istotne jest to, że konwerter pozwala wprowadzić dwa sygnały, co przekłada się na to, że możemy zastosować dwie kamery, a jego moc obliczeniowa pozwoli nam wybrać osiem fragmentów z pełnym przetwarzaniem – po cztery z każdego źródła. W postprodukcji konwerter znajdzie zastosowanie w tworzeniu ośmiu niezależnych kompozycji z jednej kamery (lub dwóch). Sprawdzi się to w trakcie realizowania wiadomości, wywiadów czy transmisji wydarzeń sportowych – każdy fragment będzie miał rozdzielczość full HD, a my będziemy mogli sprawnie poruszać się między nimi na identycznej zasadzie jak w przełączniku wideo. Z tą różnicą, że nie musimy stosować ogromnej liczby kamer, a to w prosty sposób przekłada się na koszty. Jak nie trudno się domyślić po przeczytaniu powyższych zdań, KMU-100 sprawdzi się także w trakcie tworzenia rozbudowanych ścian wideo, które gdy zastosujemy dwa konwertery, mogą oferować nam rozdzielczość 4K.
Akcesoria
Jak zauważyliśmy, rozwiązanie zaoferowane przez DataVi-deo pozwoli usprawnić wiele zadań. Jednak dla wielu z nas konfiguracja z poziomu komputera mogłaby być przeszkodą z racji przyzwyczajeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozdzielnikiem sterować tradycyjnie. W tym celu producent stworzył kontroler RMC 180, który udostępnia nam joystick do manualnego wybrania obszaru, jego skalowania, obracania tudzież skierowania do danego wyjścia – tak jak to odbywa się w studiach telewizyjnych. Joystick w trakcie monitoringu lub transmisji wydarzeń na żywo umożliwi nam również błyskawiczną reakcję ade-kwatną do sytuacji. Nic nie umknie naszej uwadze. Mało tego, dzięki dostępnym wejściom GPIO możemy zautomatyzować wiele funkcji, np. rozpocząć nagrywanie danego obszaru, gdy zacznie się tam cokolwiek dziać, w trakcie meczu piłkarskie-go automatycznie może zostać powiększony fragment bramki po golu, a w trakcie pokazu mody wyszczególnione zostaną istotne elementy obszaru – a wszystko to bez konieczności naszej ingerencji. Wróćmy jednak do kontrolera RMC 180. Umożliwi on wy-konywanie operacji intuicyjnie i o wiele szybciej, niż mieliby-śmy zrobić to myszką. Jest on w stanie całkowicie zastąpić nam komputer we wszystkich operacjach. Oprócz manipulacji ob-razem pozwala również zapisywać i przywoływać ustawienia.
Podsumowanie
Z funkcjami, które oferuje nam KMU-100, możemy zrobić wię-cej niż dotychczas, redukując liczbę wymaganego sprzętu. Je-den operator może o wiele bardziej dynamicznie i z charakte-rem dostosowywać transmisję na żywo do zaistniałej sytuacji, na przykład w trakcie koncertu. Ponadto prędkość 12G SDI pozwala rejestrować i odtwarzać materiał wideo w jakości ul-tra HD, zachowując równocześnie kompatybilność ze starszym sprzętem SDI. Dodajmy do tego intuicyjną konfigurację, która automatycznie kieruje każdy z ośmiu obszarów na niezależne wyjście. Mamy nadzieję, że powyższy tekst zobrazował wam, jak wiele możliwości może nam dać prezentowany procesor wideo stanowiący kombinację konwertera sygnałów z prze-łącznikiem wideo. KMU-100 jest kompatybilny z platformą programową DV Link ułatwiającą konfigurację, diagnozowa-nie i kontrolę wielu konwerterów składających się na jeden rozbudowany system wizyjny. Za sprawą wskazanej sekcji operator może w mgnieniu oka zmieniać funkcję każdego wi-docznego urządzenia, a co najważniejsze – DV Link nic nas nie będzie kosztował, ponieważ dla właścicieli KMU platforma jest dostępna za darmo.

TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje