Wspomniany producent proponuje rozwiązania oscylujące wokół zagadnienia nagrywania i przekazywania obrazu w różnych przestrzeniach użytkowych. Odpowiada w ten sposób na zapotrzebowanie rynku szkolnego, korporacyjnego, realizacji live oraz przenośnych instalacji wideo. Zaprezentowany na amerykańskich targach NAB (National Association of Broadcasters) Show 2017 zestaw narzędzi do pracy live z materiałem wideo zawierał między innymi zestaw różnych gabarytów miksery wideo, a największym wśród wspomnianych był SE-2850. Switchery są produktami niezbędnymi jako ogniwo łączące źródło przekazywanego obrazu z odbiornikiem. Możliwości techniczne, jakość wykonania, ergonomia pracy oraz gabaryty świadczą o jakości tych urządzeń, a niniejszy tekst ma za zadanie przybliżyć ich atrybuty, a w tym przypadku, najbardziej rozbudowanego miksera Datavideo z serii SE: 2850.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]U[/fusion_dropcap]rządzenie składa się z jednostki centralnej, którą możemy zamontować w obudowie typu rack o wysokości 2U, oraz sterownika. Za pomocą złącza D-SUB25 można stworzyć komunikacje z jednostką ITC-100, która jest w stanie dystrybuować komunikaty głosowe do operatorów kamer, za pośrednictwem odbiorników bezprzewodowych oraz sygnalizację Tally Light, wskazującą kamerę, która jest akurat wyświetlana na programie. SE-2850 standardowo wyposażony jest w osiem wejść, opcjonalnie można go rozbudować do dwunastu, a cały system może pracować w formacie SD, HD lub mieszanym, co oznacza, że mogą ze sobą współpracować dwa formaty w jednym czasie, lecz dotyczy to tyko sygnałów wchodzących do urządzenia. Obróbka sygnału może odbywać się w trzech formatach: SDI: 4:2:2, HDMI: YUV 4:2:2, oraz RGB: 4:4:4. Jeśli chodzi o wyjścia wideo, to urządzenie jest w stanie obsłużyć cztery SDI, do których możemy przyporządkować program, preview, auxiliary i clean out oraz dwa HDMI mogące emitować program i multiview. Mikser ma cztery symetryczne wejścia oraz dwa symetryczne wyjścia audio, zorganizowane za pomocą złącz XLR. Oprogramowanie nie ma miksera, lecz operator jest w stanie monitorować poziom głośności na każdym z kanałów. Oprócz tego SE-2850 może przyjąć do szesnastu sygnałów embedded audio ze złącz SDI, a oddać cztery. W tym miejscu należy wspomnieć o możliwości opóźnienia sygnałów audio w zakresie do czterech klatek, lecz tylko tych z wejść SDI. Wartą wspomnienia zaletą jest wbudowany system TC-200 CG, który za pomocą złącza HDMI i komputera opartego o platformę Windows umożliwia szybkie wyświetlanie grafik i tytułów w czasie rzeczywistym. SE-2850 umożliwia korzystanie z opcji PiP (obraz w obrazie), a konkretnie umieszczania jednego dodatkowego obrazu na głównym. Ponadto mikser daje możliwość wyświetlania dwóch logo lub jednego logo i jednego zegara. Przy bardziej rozbudowanym systemie istotny będzie fakt, że switcher jest w stanie pracować jako Generator Locking Device (Genlock) lub synchronizować się do innego urządzenia. Mikser podczas realizacji pozwala wykorzystać kilka prostych efektów: fade to black, cut i 8 wipe with border.

Możliwości zastosowania
Tematyka wideo we współczesnym świecie wydaje się być motorem napędowym większości przestrzeni społecznej, w której wszyscy funkcjonujemy. Monitoring miejsc publicznych, wydarzenia live, przez które rozumiemy koncerty, przedstawienia teatralne i inne performance, czy wreszcie telewizja i Internet – wszystkie te obszary są w mniejszym lub większym stopniu obarczone jakąś formą rejestracji lub realizacji wideo. Proponowany przez Datavideo switcher SE-2850 może nie specjalnie znajdzie sobie miejsce w monitoringu miejskim, natomiast w większości przedsięwzięć o charakterze rozrywkowym już tak. Jest to typowe rozwiązanie do pracy Live na materiale wideo. Wspomniany mikser, przy założeniu, że w pełnej konfiguracji jest w stanie przyjąć sygnał przynajmniej z siedmiu kamer i jednego komputera, w połączeniu z wbudowanymi efektami i możliwością wyświetlania logo, stanowi poważne narzędzie do realizacji wideo na żywo. Dzięki temu wydaje się produktem idealnym na przykład dla niewielkiej telewizji lokalnej, do realizacji programu na żywo, ale nie tylko. Doskonale odnalazłby się jako stół wideo w niewielkim wozie transmisyjnym prowadzącym relację z zawodów sportowych czy innego wydarzenia publicznego na antenę telewizji, a także transmisji internetowej. Podobnie ma się sprawa odnośnie realizacji wideo na telebimy, podczas koncertów muzycznych i innych wydarzeń publicznych. Takie eventy z reguły realizuje od czterech do dziesięciu operatorów kamer, co mieści się idealnie w parametrach i możliwościach SE-2850, który wydaje się być bardzo ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych nabyciem nowego miksera wideo średniego formatu.

TEKST: Marek Heimbürger, AVIntegracje