Wielkoformatowe wyświetlanie obrazu w coraz wyższej rozdzielczości, na coraz większym ekranie, ale jak najmniej obciążające budżet inwestycji – z takimi wyzwaniami integratorzy spotykają się od zawsze. Producenci natomiast nieustannie szukają nowych, ciekawszych rozwiązań. Ostatnio rynek integratorski zdecydowanie i bezpardonowo zdobywają ściany diodowe. Są to ciągle jednak drogie i nowe rozwiązania, do których klienci dopiero się przyzwyczajają. Tradycyjne rozwiązania ścian wideo, oparte o monitory bezszwowe, wybierane są przez wielu inwestorów i znajdują zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie niezbędny jest podgląd obrazu
w wysokich rozdzielczościach i z małej odległości. Producent opisywanych procesorów proponuje rozwiązanie dla tych klientów, którzy preferują monitory bezramkowe lub nawet już je posiadają, oferując urządzenia o korzystnym stosunku ceny do jakości i umożliwiając wykorzystanie nawet starszych monitorów.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]roducent sprzętu, który dziś bierzemy pod lupę – firma Datavideo, pochodzi z Taiwanu i obecny jest na rynku AV od ponad trzydziestu lat. Dostarcza technologie dla broadcastu, AV i produkcji live. Firma obecna jest w wielu krajach, na trzech kontynentach i ma biura w szesnastu lokalizacjach (między innymi: USA, Kanada, Francja, Anglia, Holandia, Hong-Kong, Indie czy Chiny). Opracowuje własne, autorskie rozwiązania za rozsądne pieniądze, jednocześnie nadążając za nieustannie zmieniającym się rynkiem. Opisywane procesory są w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości do 4K, zamieniając standardowe monitory w jeden duży wyświetlacz. Źródłem sygnału może być dowolny odtwarzacz zdolny do wygenerowania obrazu w standardzie HDMI i w rozdzielczości od 1280 × 720 aż do 4K2K / 60 Hz. Podany na wejście sygnał może być z przeplotem lub bez. Procesor wyposażony jest w wejście HDMI oraz cztery (TWP-10) lub szesnaście (TWP-100) wyjść HDMI, port USB oraz RJ-45 służące zarówno do zarządzania, jak i do aktualizacji firmware’u. Podany na wejście sygnał jest skalowany tak, aby dopasować treść do natywnej rozdzielczości monitorów czy projektorów. Oznacza to że na każdym wyjściu – zarówno procesora TWP10, jak i TWP-100 – możemy uzyskać sygnał o rozdzielczości do 1920 × 12100 (WUXGA). Oba urządzenia są kompatybilne z HDCP, co pozwala wyświetlać treści chronione prawami autorskimi. 

Sterowanie urządzeniem realizowane jest za pomocą oprogramowania zarządzającego, dołączanego do urządzenia. Podłączenie komputera do portu USB lub RJ-45 daje nam pełną kontrolę nad parametrami pracy procesora. W ten sposób możemy ustawiać zarówno rozdzielczość na każdym wyjściu, jak i obracać, zoomować oraz zmieniać pozycję wyświetlanego obrazu. Co ważne, podanie na wejście sygnału 4K2K / 60 Hz umożliwi jego wyświetlenie na standardowych monitorach 1080p/60 Hz wyłącznie w konfiguracji 2 × 2 / 4 × 4 (zależnie od użytego procesora i liczby dostępnych monitorów). Oprogramowanie sterujące umożliwia też zarządzanie funkcją EDID, co przydaje się, gdy choć jeden z wyświetlaczy nie wyświetla obrazu właściwie. Ze względu na fakt, że źródło wideo, jak i monitory mogą mieć różne możliwości wyświetlania obrazu, funkcja nauczenia procesora parametrów EDID zastosowanych wyświetlaczy może znacząco uprościć proces uruchomienia ściany wideo. Nie zapomniano też o dźwięku, wyposażając urządzenia w analogowe, stereofoniczne wyjście audio na dwóch złączach RCA. Zarówno TWP-10, jak i TWP-100 są fabrycznie przystosowane do montażu w obudowie lub szafie rack 19 cali.
Zastosowanie
Użytkownicy dużych powierzchni biurowych coraz częściej szukają możliwości prezentacji informacji o firmie lub treści marketingowych w przestrzeniach wspólnych. W hotelowym lobby czy recepcji można umieścić dane o aktualnej ofercie i promocjach, wyświetlić agendę spotkań zewnętrznych wraz z powitaniem gości czy zareklamować dowolne produkty. W showroomie ściana graficzna może ponieść prestiż przeprowadzanej prezentacji. Powierzchnie handlowe zyskają ogromny „plakat reklamowy” z możliwością zmiany treści w dowolnej chwili i przyciągania uwagi klienta. Ściany wideo pojawiają się także na różnego rodzaju eventach komercyjnych, zwiększając ich atrakcyjność dla uczestników. We wszystkich tych zastosowaniach opisywane procesory ścian graficznych poradzą sobie świetnie. Mamy tutaj najważniejsze funkcjonalności, zawarte w urządzeniu pozycjonowanym cenowo dla każdego budżetu i oferującym popularne rozdzielczości, o które pytają użytkownicy. Możliwości przycinania, obracania czy powiększania fragmentów wyświetlanego obrazu, dostosowania EDID dla różnych wyświetlaczy i szybka zmiana scenariuszy pracy predestynuje Datavideo TWP-10 i TWP-100 do zastosowań rentalowych. Możliwość zapisania w wewnętrznej pamięci flash i szybkiego przywołania dowolnych layoutów wyświetlania obrazu daje nam szansę użycia urządzenia jako elementu systemu digital signage, do produkcji live, w aulach wykładowych, a także jako element systemu wielomonitorowego monitoringu wizyjnego.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje