Rynek głośników instalacyjnych stale się rozwija, ale też rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości nagłośnienie – i to w każdym miejscu, jakie tylko potrafimy sobie wyobrazić. Żyjemy w czasach, gdy technologia osiągnęła już taki poziom, że możliwe jest – jeśli jeszcze nie wszystko – to już prawie. Gdziekolwiek się znajdziemy, chcemy by docierająca do naszych uszu muzyka była czysta, w żaden sposób nie zniekształcona, komunikaty głosowe zrozumiałe. Słowem, by otoczenie akustyczne charakteryzowało się określoną kulturą, spełniało pewne, coraz bardziej wyśrubowane normy. Wśród marek, które regularnie dostarczają innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie na pewno wyróżnia się włoska dB Technologies i tym razem przyjrzymy się oferowanej przez nią serii głośników IS.
dBTechnologies to marka, która pojawiła się na rynku w 1990 i należy do AEB Industriale s.r.l. (gdzie AEB to skrót od Acoustic Engineering Bureau), będącej częścią Audio RCF Group. Logo producenta możemy dostrzec w wielu miejscach, bo też wytwarza wiele modeli, znajdujących zastosowanie w różnych sytuacjach. Seria pasywnych głośników IS, jak deklaruje sam producent, powstała z myślą o spełnieniu oczekiwań najbardziej wymagających integratorów i charakteryzuje się typową dla dB Technologies jakością wykonania, dźwięku, czy trwałością. W jej skład wchodzi obecnie aż 20 modeli, różnej wielkości i mocy, dzięki czemu można indywidualnie dobrać je do każdej instalacji – czy to rozbudowanej, w dużych pomieszczeniach, czy też mniejszej. Głośniki nadają się do wewnętrznych instalacji stałych, ale także zewnętrznych, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najmniejszymi w rodzinie są mające postać kostki (o rozmiarze ściany przedniej zaledwie 130 mm x 130 mm i głębokości 150 mm) IS4T, przeznaczone do montażu na stałe (charakteryzują się stopniem szczelności IP 32) i z racji wielkości dające się wcisnąć dosłownie wszędzie. Warto przy tym podkreślić, że pomimo tak kompaktowych rozmiarów i minimalnej wagi (wynoszącej 2 kg) oferują naprawdę dobre parametry, jak choćby moc ciągłą 40 W (w szczycie nawet 160 W), przy paśmie przenoszenia od 110 Hz do 20 kHz. Wyposażono je w 4-calowy przetwornik, a sam montaż jest bardzo prosty – dzięki specjalnemu uchwytowi, który od razu otrzymujemy w zestawie.
Podłącza się je za pomocą gniazd Phoenix. Dodajmy jeszcze, że – podobnie jak inne modele – oferowany jest w wersji czarnej lub białej, a obudowę wykonano ze sklejki malowanej farbą wodną. IS4T-WP to w zasadzie nieco inny wariant tego samego modelu, z identycznym przetwornikiem, ale certyfikatem IP55, dzięki czemu nadaje się on do instalacji zewnętrznych. Wersję białą można samodzielnie dostosować do kolorystyki lokalizacji. Nieco większym modelem (160 mm x 160 mm x 180 mm), ale o takim samym przeznaczeniu, jest IS5T, w którym zastosowano przetwornik 5-calowy, co pozwoliło na podniesienie mocy ciągłej do 60 W (w szczycie do 240 W), przy paśmie przenoszenia od 95 Hz do 18 kHz. Ten wariant charakteryzuje się stopniem ochrony IP32, podczas gdy IS5T-WP (analogicznie do IS4T-WP) już IP55. Jeszcze większym i wyposażonym w przetwornik 6-calowy głośnikiem (wciąż jednak zachowującym kompaktowe rozmiary, czyli 195 mm na 195 mm ściany przedniej i 210 mm głębokości) jest IS6T – jak nietrudno się domyślić charakteryzuje się certyfikatem IP32, podczas gdy wariant IS6T-WP to już IP55. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 85 Hz do 20 kHz, a moc ciągła wynosi aż 100 W (w szczycie nawet 400 W). Dwa mniejsze modele kostkowe charakteryzują się dyspersją wynoszącą po 110° w pionie i poziomie, większy zaś po 100°.
Kolejne trzy modele, tym razem dwudrożne, mają w oznaczeniu TRF i różnią się wielkością, a także zastosowanym przetwornikiem LF – w przypadku IS3T-TRF ma on średnicę 3,5 cala, w IS5T-TRF 5,25 cala, zaś w IS6T-TRF nawet 6,25 cala. Rosną także przetworniki wysokotonowe – w dwóch wyższych modelach są to jedwabne kopułki mające odpowiednio po 0,75 cala, albo 1 cal. Obudowę wykonano z ABS, głośniki charakteryzują się certyfikatem IP55, co pozwala na montaż zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nawiasem mówiąc instalacja jest naprawdę prosta, a dzięki zastosowaniu transformatora (70/100 V) są odpowiednie zarówno do tradycyjnych systemów impedancyjnych, jak i do systemów stałonapięciowych. Moce ciągłe wynoszą odpowiednio 30 W, 50 W i 60 W (szczytowe to 120 W, 200 W i 240 W), pasmo przenoszenia kończy się na 20 kHz, a zaczyna w zależności od modelu od 91 Hz, 65 Hz, względnie 60 Hz. Dyspersja każdego z nich to 130° w poziomie i 120° w pionie. Także w tym wypadku wariant biały można samodzielnie wykończyć w kolorze pasującym do otoczenia.
Cztery modele wyposażono w dwa przetworniki niskotonowe i pojedynczy wysokotonowy przetwornik kompresyjny, przeznaczone są one do stałych instalacji, przy czym można je łatwo zainstalować pionowo lub poziomo, korzystając z tych samych akcesoriów, co VIO X205. Wyposażono je w złącza Phoenix lub Speakon, a dostępne są w wersji czarnej lub białej. IS25T posiada dwa przetworniki 5 calowe i jeden 1-calowy, co pozwala na uzyskanie mocy ciągłej wynoszącej 120 W (w szczycie 480 W), przy paśmie przenoszenia od 85 Hz do 20 kHz. Są to już zatem naprawdę potężne głośniki, zdolne wypełnić dźwiękiem wysokiej jakości całkiem spore pomieszczenie, czy też otwartą przestrzeń. Klasa szczelności w ich wypadku to IP32, zaś wariantu IS25T-WP nawet IP55. Dyspersja wynosi 100° na 60°. Większy głośnik IS26T wyposażono w dwa przetworniki niskotonowe o średnicy 6,5 cala oraz pojedynczy wysokotonowy o średnicy 1,7 cala. Moc ciągła wzrosła do 250 W (w szczycie to już nawet 1000 W), zaś pasmo przenoszenia zaczyna się od 80 Hz. Ta grupa głośników posiada sklejkowe obudowy. Oczywiście jak w przypadku mniejszego, jest także wariant IS26T-WP, z certyfikatem IP55.
Kolejna para głośników (a właściwie dwie pary, bo każdy ma swój wariant z oznaczeniem WP), to IS8S (IS8S-WP) i IS12S (IS12S-WP) to subwoofery przeznaczone do współpracy z innymi modelami tej serii. Przeznaczone są one do instalacji stałych, a nabywca może wybrać wariant czarny, albo biały. Modele bez WP w nazwie charakteryzują się – jak można się domyślać – klasą szczelności IP32, zaś te z WP wyższą, bowiem IP55. Mniejszy z subwooferów wyposażono w przetwornik o średnicy 8 cali, co pozwala na uzyskanie mocy ciągłej 200 W (w szczycie 800 W), zaś dolny kres pasma przenoszenia to 50 Hz. Większy posiada 12-calowy przetwornik, w związku z czym moc ciągła wzrosła do 250 W (w szczycie do 1000 W), zaś pasmo przenoszenia zaczyna się od 40 Hz. Kończy – oczywiście – na ustawianym przez użytkownika punkcie podziału. Subwoofery wyposażono w łącza Phoenix.
Model IS210T to wysokowydajne źródło punktowe do wysokoprofilowych instalacji stałych. Z racji mocy i wielości przeznaczone jest do średnich i dużych przestrzeni, jak areny, obiekty widowiskowe, sportowe, wielofunkcyjne i kluby. Charakteryzuje się certyfikatem IP55, można je nabyć w wariancie czarnym, albo białym – nadającym się do samodzielnego wykończenia kolorystycznego. IS210T wyposażono w dwa 10-calowe przetworniki niskotonowe oraz wysokotonowy o średnicy 1,4 cala. Moc takiego zestawu wynosi odpowiednio 400 W (ciągła, LF: 300W oraz HF: 100W), względnie 800 W (szczytowa, LF: 600W, HF: 200W), zaś pasmo przenoszenia pokrywa zakres od 56 Hz do 20 kHz (-10 dB), względnie od 60 Hz do 17,8 kHz (-6 dB). Dyspersja wynosi 90°x40°.
Pozostałe dwa modele serii IS to szczególne przypadki, które zasługują na nieco większą uwagę, bowiem w tym wypadku mamy do czynienia z pierwszym instalacyjnym źródłem liniowym – pełnozakresowym IS210L i dedykowanym mu subwooferem IS115S. Pierwszy z tych modeli wyposażono w dwa 10-calowe przetworniki niskotonowe i 2,4-calowy przetwornik wysokotonowy na falowodzie. Częstotliwość podziału wynosi 900 Hz. Oczywiście oba modele są pasywne i przeznaczono je do dużych przestrzeni, jak areny, sale koncertowe, widowiskowe, hale sportowe itp. Producent wyposażył je w prosty i łatwy w obsłudze system podwieszania, który sprawdzi się w każdych warunkach. Oczywiście – dzięki certyfikatowi IP55 – zarówno IS210L, jak i IS115S nadają się także do zainstalowania na zewnątrz. Obudowy są wykonane ze sklejki. Pojedynczy moduł IS210L oferuje moc ciągłą 400 W (LF: 300W, HF: 100W) oraz szczytową 800W (LF: 600W, HF: 200W), przy paśmie przenoszenia obejmującym zakres od 65 Hz do 17,5 kHz (-6 dB). Maksymalny poziom SPL wynosi 133 dB. Są to zatem naprawdę mocne źródła, a jednak ich rozmiary wydają się dość kompaktowe, a waga umiarkowana (niecałe 30 kg). To samo zresztą można powiedzieć o subwooferze IS115S, który waży niespełna 28 kg, mając moc ciągłą 800 W (w szczycie 1600 W), przy paśmie przenoszenia zaczynającym się od 42 Hz. Jest to doskonałe uzupełnienie całej rodziny głośników pasywnych IS, w szczególności zaś źródła liniowego IS210L.
Podsumowanie
Trzeba przyznać, że dBTechnologies przyłożyło się do tego zadania i zaoferowało bardzo liczną rodzinę pasywnych głośników instalacyjnych, której poszczególne komponenty wypełniają praktycznie całe zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Poczynając od najmniejszych kostek, które można zamontować dosłownie wszędzie i zawsze zapewnią dobry dźwięk w mniejszych pomieszczeniach, jednocześnie pozostając mało widocznym elementem, aż po największe i najmocniejsze modele, które są w stanie skutecznie nagłośnić większe sale, czy otwarte przestrzenie. Potencjalny nabywca może też wybrać konkretny model pod swoje potrzeby, w zależności od miejsca instalacji – czy na zewnątrz, czy też we wnętrzu. Ma tutaj wybór między modelami z certyfikatem IP32 oraz IP55. Różne wielkości, moce – ale jedna cecha wspólna – wysoka jakość wykonania, przemyślana konstrukcja i bardzo dobry dźwięk. A koniec końców właśnie o to przecież chodzi.
TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”