Telewizja jest dziś wynalazkiem tak powszechnym, że mało kto wyobraża sobie, że mogłaby przestać istnieć albo że kiedyś nie istniała w ogóle. Miliardy telewidzów na całym świecie codziennie przeglądają tysiące kanałów TV – od sportowych, poprzez informacyjne, na filmowych czy dziecięcych skończywszy. Z kolei producenci programów prześcigają się w wymyślaniu nowych formatów i konwencji. A realia technologiczne są obecnie takie, że produkcją TV może zająć się praktycznie każda, choćby tzw. osiedlowa stacja telewizyjna, a nawet pojedyncza osoba. Oczywiście nie każda stacja celuje w tworzenie materiałów full HD, o 4K póki co w ogóle nie wspominając. Bez względu jednak na skalę działalności produkcyjnej, każda musi dysponować stosownym sprzętem. Jednym z producentów takowego, plasującego się na kilku różnych półkach zaawansowania, a co za tym idzie – cenowych, jest tajwańska firma DataVideo.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]O[/fusion_dropcap]kazja do zapoznania się z niektórymi pozycjami z przebogatej oferty DataVideo miała miejsce 29 marca w Warszawie przy Alejach Ujazdowskich 37, w Studiu Pozytywnej Wibracji. Prezentacja przygotowana została przez kielecką firmę WAMM Video Solutions, wyłącznego autoryzowanego przedstawiciela oraz serwisanta marki DataVideo w Polsce.

Gospodarz
Założycielem i szefem WAMM Video Solutions jest pan Artur Wiącek. Oczywiście nie jest osobą z przypadku, a ze sprzętem AV ma do czynienia od 1989 roku, czyli od kiedy pojawiły się pierwsze kamery VHS. Przez wiele lat pracował w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych w charakterze serwisanta, później przez kilka kolejnych lat parał się serwisem sprzętu medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, w międzyczasie w roku 1994 zakładając firmę zajmującą się serwisem sprzętu audio-wideo. Firma ta przechrzciła się w 1998 roku w WAMM Video Soultions i od samego początku obszarem jej działalności jest dystrybucja i dostawa systemów AV. Na początku były to systemy do nieliniowego montażu marki Matrox oraz kamery dla półprofesjonalistów. Obecnie zakres działalności firmy jest, co zrozumiałe, znacznie szerszy, niż był kiedyś. Obecnie nie tylko dystrybuuje ona sprzęt – systemy emisji TV, miksery, rutery, macierze dyskowe systemy MAM oraz wszystko, co związane z techniką TV na potrzeby stacji emisyjnych, ale też projektuje, dostarcza i wdraża kompletne rozwiązania do produkcji i emisji TV oraz przeprowadza szkolenia dotyczące ich obsługi.
DataVideo
Firma DataVideo powstała w 1985 roku w Taipei. Wszystkie oferowane przez nią urządzenia to produkty własne, a nie – jak to nieraz bywa – jedynie konfekcjonowane pod własną marką. Także oprogramowanie, które zarządza pracą systemów takich jak omawiane podczas prezentacji wirtualne studio TVS-1200, jest dziełem inżynierów z DV. Jak na razie oferta DataVideo nie obejmuje urządzeń przetwarzających obraz w rozdzielczości 4K, ograniczając się do formatu HD. Powód tego jest prosty – firma celuje przede wszystkim w segment półprofesjonalny, w którym głównymi odbiorcami są szkoły, niewielkie studia TV czy organizatorzy eventów. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie format HD doskonale się sprawdza i spełnia wszelkie potrzeby, zaś 4K byłoby zwyczajnym przerostem formy nad treścią.
Prezentacja
Prezentacja pod nazwą Dzień Otwarty ze sprzętem DataVideo – jak już wspomniałem – miała miejsce w Warszawie. Ukierunkowana była na nadawców internetowych, realizatorów filmów szkoleniowych i korporacyjnych materiałów audiowizualnych, a także twórców różnego rodzaju programów przygotowywanych przy wykorzystaniu systemów typu wirtualne studio. Przybyli na nią – owszem, niezbyt licznie – także specjaliści zajmujący się realizacją transmisji na żywo różnego typu wydarzeń, takich jak koncerty czy obrady sejmu. Całość podzielona została na kilka bloków tematycznych: Rozpoczęcie – rozmowa z Arturem Wiąckiem o możliwościach DataVideo, GreenScreen – możliwości wirtualnego studia, Realizacja na żywo – jakiego sprzętu używać i jak ułatwia on pracę realizatorom, Nowoczesne możliwości streamingowania w sieci na Facebooku i YouTubie, kamery bez operatorów – jak one działają? Każdy z nich był – jak na imprezę tego rodzaju przystało –transmitowany przez FB w kolejnych wejściach. W sumie filmy na FB obejrzało około dwóch tysięcy osób, natomiast wejścia na żywo śledziło sto – sto pięćdziesiąt ludzi. To całkiem dużo, jeśli wziąć pod uwagę specyfikę tematyki prezentacji. W wejściach na żywo udział brali Artur Wiącek oraz Tomasz Słodki, dziennikarz radiowy, telewizyjny i prasowy, twórca Tomasz Słodki Live, czyli telewizji internetowej, prowadzącej transmisje na Facebooku, w tym także z opisywanego wydarzenia. Jeśli ktoś nie oglądał tych transmisji, może obejrzeć zarejestrowane materiały na facebookowym profilu DataVideo Polska. W przerwach pomiędzy wejściami można było prezentowany sprzęt dokładnie obejrzeć i dotknąć, a także porozmawiać z przedstawicielami WAMM i przekonać się, że doskonale orientują się w temacie. A gdy ktoś zgłodniał, czekał na niego…
Catering
Dostarczanie pożywienia uczestnikom wszelkiego typu prezentacji i szkoleń jest obecnie normą. Organizatorzy dbają o  to, by głód nie zakłócał procesu przyswajania wiedzy. Podobnie było i w przypadku dnia otwartego ze sprzętem DataVideo. Co jednak ciekawe, był to catering… wegetariański, z elementami kuchni orientalnej. Było naprawdę pysznie!
Podsumowanie
Przyznam szczerze, że ponieważ sam trochę zajmuję się montażem wideo, to z chęcią wyposażyłbym się w niektóre zabawki DataVideo, a trzeba zaznaczyć, że podczas dnia otwartego zaprezentowano stosunkowo niewielki wycinek całej oferty. Niemniej opisana tu prezentacja stanowiła sposobność do przekonania się, że sprzęt ten daje duże możliwości, a także wejścia w bliższy kontakt z nim, zasięgnięcia informacji i nawiązania bezpośredniego kontaktu z dostawcą, czyli firmą WAMM Video Soultions, która doskonale wie, co oferuje, potrafi doradzić, naprawić i przeszkolić.

TEKST I ZDJĘCIA: Marek Korbecki, AVintegracje