infokiosk

Na łamach AVI często pojawiają się nowoczesne rozwiązania multimedialne dla przestrzeni publicznych oraz wszystkich innych miejsc wymagających aktywnych paneli informacyjnych. Firma Edbak to polski producent, który w sposób bardzo dynamiczny dostosowuje swoją ofertę do potrzeb rynkowych. Firma istnieje od 1992 roku i zatrudnia około stu czterdziestu pracowników. Ta polska marka korzysta z bardzo nowoczesnego parku maszynowego, wspieranego własnym biurem konstrukcyjnym. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się wszelkie rozwiązania dotyczące systemów mocowań dla wyświetlaczy LED/LCD, ale nie tylko. Edbak to również urządzenia i akcesoria dotyczące sektora digital signage – w szczególności totemy, infokioski oraz obudowy zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Produkty Edbak są widoczne w miejscach, które każdy z nas kojarzy. Należałoby tu wymienić Port Lotniczy im. F. Chopina, Metro Warszawskie czy Parlament Europejski. W cyklu „Pod lupą” przybliżę multimedialny infokiosk oznaczony symbolem VX100.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]T[/fusion_dropcap]ym, co należałoby podkreślić, jest bardzo atrakcyjny design infokiosku. Oglądając materiały reklamowe, można odnieść wrażenie, że wcale nie patrzymy na infokiosk. VX 100 do złudzenia przypomina nowoczesne mobilne urządzenie jak tablet czy smartfon. 

Edbak stworzył zatem infokiosk, który w przyjazny sposób będzie kojarzył się użytkownikom z urządzeniami, które zazwyczaj mamy przy sobie, ale oczywiście w nieco innej skali. Skoro o o skali mowa. Cały infokiosk ma 2310 mm wysokości, długość podstawy wynosi 1100 mm. Z pewnością atutem będzie to, że szerokość obudowy to zaledwie 16 cm. Można zatem wyciągnąć wniosek, iż VX może funkcjonować praktycznie w każdej przestrzeni. Waga urządzenia to około 110 kg. Oczywiście dokładna waga będzie uzależniona od monitora zamontowanego wewnątrz. Konstrukcja pozwala umieścić w obudowie ekran o przekątnej od 40 do 65 cali. W razie potrzeby, na życzenie może to być również rozwiązanie z funkcją multitouch. Cała konstrukcja jest wykonana z solidnej stali. Urządzenie jest oferowane w białym kolorze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby infokiosk został dopasowany do potrzeb klienta. Przy niektórych zastosowaniach mogą być istotne kolory firmowe lub opatrzenie VX 100 stosownym logo. Część szklana została zaprojektowana w taki sposób, aby zabezpieczyć infokiosk przed aktami wandalizmu. Jest to materiał odporny na ewentualne stłuczenia.
Ważne dla eksploatacji
Zmorą długotrwałego użytkowania tego typu urządzeń jest rygor pracy 24/7, ilość kurzu oraz temperatura wewnątrz urządzenia. W przypadku infokiosków awarie zdarzają się najczęściej z przyczyn związanych z niesprawnym układem wentylacji lub chłodzenia danego urządzenia. Tu producent zabezpieczył konstrukcję w sposób wystarczający przed takimi ewentualnościami. Wewnętrzny system wentylacyjny wyklucza praktycznie możliwość awarii pod tym kątem. Każde urządzenie z własnym systemem chłodzenia i wentylacji będzie wymagało konserwacji. Nie dotyczy to tylko infokiosków, ale i urządzeń projekcyjnych. Niestety, dostęp na przykład do filtrów czy samych wentylatorów nie zawsze jest komfortowy. I tu producent stanął na wysokości zadania, gwarantując bardzo łatwy i szybki dostęp do wszystkich elementów wymagających nadzoru.
Bez ograniczeń
Dewizą Edbak jest spora elastyczność produkcji dotycząca takich multimedialnych urządzeń. VX 100 to jedynie wyjściowa propozycja – zarówno pod kątem designu, jak i wyposażenia. Bezsprzecznie jest to bardzo poważna konkurencja dla koncernów produkujących podobne urządzenia znacznie większymi nakładami, dotyczącymi danej serii. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie klient zamawiający podobny infokiosk w danym koncernie narzuca swoje wymagania odnośnie specyficznych warunków przestrzeni, w której ma funkcjonować. Wszyscy wiemy, że to niemożliwe. Patrząc na realizacje Edbak i różnorakie możliwości zastosowania VX 100, jest to bardzo dobra alternatywa dla miejsc, gdzie istnieje konieczność dokonania zmian konstrukcyjnych infokiosku w taki sposób, aby dopasować jego funkcjonalność do istniejących warunków. To przewaga tej polskiej firmy i dlatego właśnie produkty Edbak są coraz bardziej zauważalne w miejscach publicznych.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje

Tagi:

Edbak