Na łamach AVI pojawiały się już produkty japońskiej firmy EIKI. Z miłą chęcią wracam do kolejnych propozycji firmy, która na dobre zadomowiła się za naszą południową granicą. Już nieraz zwracałem uwagę na mankamenty związane z projekcjami w przypadku spotkań biznesowych. Era zasłaniania okien podczas prezentacji czy zbyt niskich rozdzielczości minęła już na dobre. Czyżby? W biznesie panują pewne trendy dotyczące tworzenia prezentacji – jak wszystko w naszym współczesnym świecie, i takie dziedziny pracy podlegają modom. Nie mam nic przeciwko temu, ale po cóż tworzyć naprawdę dobrą prezentację z najmniejszymi detalami, jeśli podczas jej odtwarzania zastosujemy projektor z poprzedniej epoki? To niestety może się jeszcze wydarzyć w dużej części meeting roomów. Czas zdać sobie sprawę z tego, że projektory również się starzeją i w obecnej dobie rozwoju źródeł światła i matryc dzieje się to o wiele szybciej niż w przypadku innych urządzeń elektronicznych.

Eiki z duchem czasu
Zdaje się, że opisywana przeze mnie sytuacja stała się powodem wdrożenia do produkcji serii opisywanych tu urządzeń. A mowa o EK300U, 301W oraz 302 X. Podobnie jak w innych seriach, i te modele będą miały cechy wspólne, a różnice polegają na zmianach w układzie optycznym. Co zatem stanowi wspólny mianownik? Z pewnością na uwagę zasługuje spory współczynnik kontrastu, wynoszący aż 8000 : 1. Jak uzyskano taki wynik? Odpowiedź jest prosta – zastosowano mechanizm irys. Dzięki mechanicznej przysłonie, szczególnie przy ciemnych np. scenach w filmie, nie jest generowana niepotrzebna poświata, co znacznie zwiększa realizm i intensywność kolorów. Oczywiście taka przysłona różni się konstrukcyjnie od tych, które można spotkać np. w estradowych urządzeniach oświetleniowych, ale funkcję spełnia podobną. Obecnie irysy montowane w projektorach nie generują już hałasu podczas zmiany pozycji pracy, co miało miejsce w tego typu przysłonach – nazwijmy to – pierwszej generacji. Obecnie mechanizmy te są znacznie szybsze i praktycznie bezgłośnie z punktu widzenia użytkownika. Drugim elementem, o którym warto wspomnieć, jest zastosowanie AMX Discovery Technology. Choć korporacja AMX istnieje od 1982 roku, to całkiem niedawno idea szybkiej integracji urządzeń i wsparcia dla niektórych środowisk programowych zyskała uznanie największych producentów. Również Eiki dołączyło do tego grona. Dzięki technologii AMX integrowanie urządzeń staje się dużo prostsze i nie zabiera zbędnego czasu. To samo dotyczy użytego wsparcia MHL (Mobile High-Defini-tion Link). Z pewnością specjaliści docenią ten element. HDMI z wdrożonym systemem MHL umożliwia wyświetlanie wideo z rozdzielczością HD ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń. Przy użyciu tego rozwiązania każdy, nawet najmniejszy wykres z wieloma detalami będzie czytelny, niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzemy do współpracy z projektorem. A co z wa-runkami montażowymi? Tu również producent przemyślał różne ewentualne warianty. Dlatego zakres przesunięcia obiektywu w pionie wynosi 45% (prócz 302X – ten model ma zakres do 40%) w poziomie 10%. Również regulacja trapezowa obrazu zasługuje na miano profesjonalnego rozwiązania. Wdrożono Corner Keystone Correction, czyli każdy narożnik obrazu może być skorygowany w sposób niezależny. Ostatnimi, najważniejszymi cechami wspólnymi, które wymienię, są źródła światła oraz obiektyw. Wszystkie modele mają dwustuosiemdziesięciowatową lampę UHP, która w trybie normal pozwoli użytkować projektor przez 3000 godzin. Obiektyw we wszystkich trzech modelach jest również ten sam: F = 1,65 – 2,25, f = 18,2 – 29,38 mm.
Różnice?
Wspomniałem na początku, że projektory różnią się pod kątem optyki. 300 U ma potrójny panel LCD o wielkości 0,64 cala, co pozwala uzyskać rozdzielczość WUXGA (1920 × 1200) w proporcji 16 : 10. Przy zastosowanej lampie i obiektywie zakres normalnej pracy mieści się w odległości urządzenia od płaszczyzny projekcyjnej od 1,1 m do 13,7 m. Jasność świecenia wynosi 5000 ANSI lumenów. W modelu 301W potrójny panel LCD jest nieco mniejszy, jego wielkość wynosi 59 cali. W tym wypadku możemy uzyskać rozdzielczość WXGA (1280 × 800) – 16 : 10, a wartość wyrażona w ANSI/Lumen wzrasta o 100. Normalna odległość pracy 301W powinna mieścić się w zakresie od 1,2 m do 14,8 m. Największą jasność przy jednocześnie najniższej rozdzielczości w stosunku do swoich braci z serii 300 będzie generował model 302X. 5600 ANSI lumenów w tej trzysetce jest naprawdę imponującym wynikiem, jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiary urządzenia. Jednak coś kosztem czegoś. Tutaj wielkość potrójnego panelu LCD wcale nie przesądziła o rozdzielczości. Choć jest on większy niż w 301W (jego rozmiar wynosi 0,63 cala), to właśnie ten projektor ma najniższą rozdzielczość. W modelu 302X możemy liczyć na XGA (1024 × 768) w proporcjach 4 : 3. Odległość od płaszczyzny projekcyjnej według wskazań producenta powinna wynosić od 1,1 m do 14 m.
Biznesowa świadomość
Najważniejszą myśl napisałem właściwie już na samym początku. Wielu szefów placówek, mniejszych i średnich firm czy też korporacji zdaje się nie pamiętać o tym, że w każdej dziedzinie (nie tylko w smartfonach) technologia rozwija się w piorunującym tempie. Wymiana biurowych komputerów, służbowych komórek czy też telewizora w tzw. green roomie stanowi nieodzowny element działalności i może też pośrednio świadczyć o statusie firmy. Dlatego czasem warto spojrzeć w górę (w stronę sufitu) i nie zapominać o urządzeniach projekcyjnych… 

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje