evoko delo

Sale konferencyjne, w szczególności przeznaczone do pracy hybrydowej, wyposażane są w bardzo różne rozwiązania. Często są to dedykowane, dość hermetyczne produkty. Powoduje to konieczność stosowania przejściówek czy adapterów, tworzących chaos na biurku i czasem wręcz utrudniających prezentowanie treści na wyświetlaczu konferencyjnym.

Evoko Delo to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające na lepsze zorganizowanie pracy w salce konferencyjnej. Na pozór niezwykle proste – użytkownik widzi jedynie wbudowany w blat okrągły panel z czterema kablami USB-C i czteroczęściowym, podświetlonym przyciskiem pośrodku. Wydawać by się mogło, że to po prostu czteroportowa ładowarka i faktycznie – Evoko Delo umożliwia zasilanie urządzeń podłączonych do dowolnego portu USB, dostarczając nawet 100W. Evoko Delo to jednak nie tylko ładujące telefony akcesorium, lecz kompletny hub konferencyjny, który oprócz zasilania umożliwia udostępnianie prezentacji z komputera, korzystanie z peryferiów wideokonferencyjnych, a także ułatwia opanowanie chaosu kablowego na blacie stołów konferencyjnych.

evoko delo

Evoko Delo to wielofunkcyjne przyłącze stołowe pozwalające na dwukierunkową komunikację pomiędzy urządzeniami z portem USB-C a wyświetlaczami w sali konferencyjnej. Hub mocowany pod blatem stołu to serce Evoko Delo. Odpowiada za przełączanie sygnałów w obu kierunkach.

Sercem zestawu jest hub, który, między innymi, odpowiada za wyświetlanie prezentacji na podłączonym wyświetlaczu, w rozdzielczości do 4K przy odświeżaniu 30 Hz. To właśnie do portów USB-A huba podłączane są peryferia wideokonferencyjne – kamerę, głośnik czy mikrofon. Naturalnie hub ma także cztery porty USB-C 3.1, zdolne do odebrania sygnału wideo DisplayPort w standardzie od 1.1 do 1.4, maksymalne pasmo wynosi 32 Gb/s i wspiera HDR3. Przełączanie sygnałów realizowane jest przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku na centralnie umieszczonym sterowniku. Każda akcja użytkownika jest odpowiednio sygnalizowana wielokolorowym podświetleniem. Dla przykładu ładowanie laptopa sygnalizowane jest kolorem zielony, a wysyłanie prezentacji na ekran komunikowane jest kolorem czerwonym.

evoko delo

Kontroler podłączany jest do huba przez port USB-A i mocowany w blacie stołu. Podświetlenie na jego powierzchni pokazuje, w jakim trybie aktualnie pracuje każde ze złącz Evoko Delo.

Evoko Delo ma bardzo dobrze przemyślany design. Widać to już na etapie montażu. Po wycięciu jednego otworu w blacie, wystarczy umocować w nim kontroler, do spodu blatu przykręcić hub i zasilacz, a następnie połączyć wszystko dołączonymi kablami i już. Zestaw jest gotowy do pracy, oferując tryb BYOD/BYOM (Bring Your Own Device / Bring Your Own Meeting). Producent przewidział nawet to, że port USB do podłączenia kontrolera znajduje się na tyle obudowy i tak zaprojektował uchwyt montażowy, by możliwe było przeciągnięcie kabla nad hubem. Sposób retrakcji kabli jest niezwykle prosty – nie ma w nim żadnych rozbudowanych, opatentowanych mechanizmów, sprężyn czy przegubów. Obciążniki zawieszone na kablach powodują chowanie się ich do zaczepionej pod blatem kieszeni materiałowej.

evoko delo

Delo Management Console pozwala na zarządzanie pracą Evoko Delo. Podobnie jak design urządzenia, również konsola sterująca jest przemyślana i łatwa w użyciu.

Do każdego kabla podłączyć można zarówno laptopa, tablet, jak i telefon ze złączem USB-C. A ponieważ już całkiem niedługo wszystkie urządzenia przenośne w Unii Europejskiej będą musiały mieć właśnie to złącze, to Evoko Delo staje się już na starcie urządzeniem „future ready”.

evoko delo

Schemat połączeń Evoko Delo pracującego w z wideobarem i jednostką MTR – pozwalający na dołączenie do wideokonferencji Teams prezentacji udostępnianego przez dowolne z czterech podłączonych źródeł.

Tryb BYOD/BYOM to jednak nie wszystko, Evoko Delo można skonfigurować także do pracy w innych trybach. Producent przewidział do tego celu możliwość administrowania urządzeniem przez sieć – zarówno Wi-Fi, jak i przewodową. Aplikacja Delo Management Console dostępna jest na komputery z systemem Windows. Za pomocą tej konsoli możliwe jest zarządzanie już pracującym Evoko Delo, ale też przygotowanie konfiguracji jeszcze przed rozpoczęciem instalacji zestawu. Tą samą drogą odbywa się aktualizacja firmware Delo oraz realizacja wyboru trybu pracy: wspomnianego już BYOD lub MTR (Microsoft Teams Rooms) i to w wielu różnych konfiguracjach.

evoko delo

Schemat połączeń Evoko Delo pracującego w trybie BYOD od razu po montażu.

Zintegrowanie Evoko Delo z zestawem UC (Unified Communication), na przykład MS Teams Rooms jest niezwykle łatwe. Wystarczy wyjście HDMI oraz jedno z wejść USB-C z huba podłączyć do komputera MTR i skonfigurować odpowiednio całość w Delo Management Console. Bardzo przydatnym trybem jest ten, w którym Evoko Delo pracuje z Barco Clickshare. Takie połączenie pozwala na wyposażenie sali w niezwykle wygodny system audiowizualny, którego „szwedzko” prosty interfejs pozwoli pracownikom skupić się na zadaniach do wykonania. Evoko Delo może też pracować w innych scenariuszach – na przykład z opartym na Androidzie kliencie MTR wbudowanym w wideobar czy ze stanowiącym wyposażenie sali komputerem prezentacyjnym.

evoko delo

Evoko Delo w schemacie współpracy z Barco Clickshare, dzięki czemu również prezentowanie treści może być bezprzewodowe.

Evoko Delo dostępne jest od połowy listopada, warto skontaktować się z jego dystrybutorem – firmą Exertis Pro AV i zarezerwować wersję demo.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”