ExtremeWireless 3916ic

ExtremeWireless 3916ic to access point z wbudowaną kamerą, zapewniający łączność bezprzewodową i monitoring wideo.

Extreme Networks jest firmą, która sama siebie określa jako proponującą wszelkie rozwiązania technologiczne. W zakresie tych działań znajdują się rozwiązania sieciowe wspomagające jednostki edukacyjne w przeprowadzaniu testów online, tworzenia w firmach technologii BYOD oraz działania na rzecz rozwoju IoT, popularnie zwanym „internetem rzeczy”. IoT to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio lub bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane. Podstawowym jej celem jest tworzenie inteligentnych przestrzeni: inteligentnych miast, budynków, systemów energetycznych czy systemów zdrowia. Podstawą rozwoju tej koncepcji jest dostarczenie technologii, która zapewni jej realizację. Wireless 3916ic jest produktem bezpośrednio wpisującym się w koncepcję IoT.
Parametry urządzenia
3916ic jest eleganckim, zgrabnie zaprojektowanym urządzeniem o futurystycznym wyglądzie, jednoznacznie kojarzącym się z kamerą internetową lub CCTV. Jako że urządzenie jest zarówno punktem dostępowym, jak i kamerą internetową w jednym, należy wspomnieć o parametrach obu pełnionych funkcji. Jako AP ma dwa zakresy pracy radiowej: 2,4 GHz z wydajnością 300 Mbps i 5 GHz o wydajności 867 Mbps. Obie częstotliwości mogą pracować równolegle, a w ramach każdej z nich można utworzyć po osiem SSID, czyli w sumie szesnaście. Poza tym może się łączyć za pomocą protokołu BLE (Bluetooth LowEnergy) 802.15.4, który stanowi bezpośrednie wsparcie dla technologii IoT, gdyż to przy jego użyciu urządzenie może łączyć się z innymi urządzeniami podobnymi do siebie i zewnętrznymi czujnikami. W zakresie zabezpieczeń mamy dostęp do szerokiej gamy protokołów i standardów zabezpieczeń: WPA, WPA2 (AES), 802.11i, 802.1x, IPSec, IKEv2, PKCS #10, X509 DER / PKCS #12, SSL. Jako kamera internetowa ma możliwość ręcznej regulacji położenia w zakresie 360° w poziomie i 90° w pionie. Obiektyw jest o stałej ogniskowej 2,8 mm i przesłonie dwa, dzięki czemu zapewnia szeroki kąt widzenia, o średnicy 112°. Urządzenie jest wyposażone w dwadzieścia cztery diody LED emitujące podczerwień. Zapewnia to oświetlenie obszaru, który możemy obserwować w ciemności w odległości do 20 m od kamery. Obraz z urządzenia może być zapisywany w formatach H.264 lub MJPEG z dostępem do szerokiej gamy rozdzielczości 488 × 256, 640 × 352, 720 × 480, 1280 × 720 (720p), 1920 × 1080 (2 MP) i z szybkością zapisu do trzydziestu klatek na sekundę. Przesyłane wideo może zawierać także audio, gdyż access point ma wbudowany mikrofon. Do kodowania dźwięku wykorzystano międzynarodowy standard modulacji PCM sygnału o częstotliwości próbkowania 8kHz i 8-bit G.711U i G711A. Kwestia zasilania urządzenia została rozwiązana za pomocą technologii Power over Ethernet, dzięki czemu kwestie instalacyjne są dużo prostsze z uwagi na brak konieczności dostarczenia osobnego źródła zasilania w pobliże jednostki.
Możliwości zastosowania
Po bliższym zapoznaniu się z Extreme Wireless 3916ic oczywistym staje się, że to produkt zdecydowanie celujący w poszerzenie asortymentu i rozwój technologii IoT. Wiem, że brzmi to enigmatycznie, spróbuję więc przybliżyć funkcjonalność tegoż urządzenia. Pierwszą i chyba najważniejsza rzeczą, o której należy wspomnieć, jest przystosowanie jednostki do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Niestety, musimy wykluczyć instalację na wolnym powietrzu, pomimo że swoimi funkcjami zachęca nas do montażu choćby przed wejściem do budynku. Jako punkt dostępowy 3916ic może się świetnie sprawdzić w domu (pod warunkiem, że ktoś ma fantazję wykorzystywać kamerę internetową), jak i większych placówkach typu urzędy, uczelnie, szpitale, teatry lub inne instytucje użytku publicznego, w których coraz częściej spodziewamy się dostępności internetu bezprzewodowego. Ma on pełen wachlarz technologii Wi-Fi, począwszy od dwóch zakresów radiowych, przez pełen przekrój protokołów zabezpieczeń oraz możliwość konfiguracji do ośmiu SSID na jeden kanał radiowy. Jednak tym, co zwraca naszą uwagę najbardziej, jest funkcja przekazywania obrazu wraz z dźwiękiem. Strumień wideo o jakości 2 MP może być przekazany do dowolnego cyfrowego rejestratora DVR (Digital Video Recorder) zgodnego ze standardem ONVIF (Open Network Video Interface Forum), gdzie następnie może być przeglądany i archiwizowany. Tworzy to szansę wykorzystania urządzenia do wszelkich zabiegów mających na celu poprawienie kwestii bezpieczeństwa. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi i możliwości rejestracji obrazu w ciemności 3916ic staje się doskonałym kandydatem do pełnienia funkcji kamery bezpieczeństwa w miejscu zainstalowania. Diody LED emitujące podczerwień mają zasięg do 20 m, dzięki czemu kamera może stanowić nadzór wideo zarówno nad obszarem na przykład sklepu – w godzinach otwarcia i po zamknięciu, jak i długich korytarzy na uczelni, w szpitalu, hali sportowej czy urzędzie. Jakość przekazywanego obrazu i dźwięku pozwala rejestrować ewentualne zdarzenia z dużym prawdopodobieństwem wykorzystania materiału jako dowodowego, jeśli oczywiście zaistnieje taka potrzeba. Podsumowując wsparcie dla koncepcji IoT, przy użyciu 3916ic możemy sprawować całościowy nadzór nad jakimś obiektem, wykorzystując tę samą sieć także do działań komercyjnych. Natomiast technologia BLE pozwala połączyć go z urządzeniami takimi jak czujniki ruchu, wilgotności, temperatury czy wstrząsów.
Podsumowanie
Extreme 3916ic może być ciekawym rozwiązaniem jednostkowym oraz systemowym. Mówiąc „jednostkowe”, mam na myśli wykorzystanie jako punkt dostępowy i kamera bezpieczeństwa w miejscach takich jak wspomniany już salon sprzedaży, kawiarnia, bar czy stacja benzynowa. Powiedzmy sobie szczerze: w każdym ze wspomnianych miejsc jesteśmy przyzwyczajeni do obecności internetu bezprzewodowego i kamer bezpieczeństwa. Dlaczego więc nie mogłoby obu funkcji spełniać jedno eleganckie urządzenie? Przez rozwiązanie systemowe rozumiem instalację tego typu urządzeń we wspomnianych już wcześniej większych obiektach, w których jest zwykle obecny nadzór wideo, jak i powszechny dostęp do Wi-Fi.

TEKST: Marek Heimbürger, AVIntegracje