Focusrite REDNET X2P

Focusrite, a właściwie Focusrite Audio Engineering Ltd, to angielska marka którą w 1985 roku założył Rupert Neve, którego z uwagi na mnogość dokonań nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Jest on ojcem wielu konstrukcji analogowych, począwszy od preampów, przez korektory na wielkoformatowych konsoletach studyjnych skończywszy. Zakres zainteresowań firmy od początku oscylował wokół konstrukcji o charakterze typowo analogowym i tymi właśnie produktami marka podbiła świat, konstruując między innymi pramp ISA 110. Wraz z upływającym czasem i rewolucją technologiczną, zmierzającą w kierunku cyfrowej dystrybucji dźwięku, wiele firm, a wśród nich Focusrite, musiało przeorganizować swoją dotychczasową strategię, opartą tylko i wyłącznie o sferę analogową, i podjąć temat digitalizacji swoich urządzeń.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]J[/fusion_dropcap]ako że w domenie analogu doszliśmy do momentu, kiedy ciężko zaskoczyć użytkownika czymś nowym, główną gałęzią rozwoju współczesnych firm zajmujących się tematem audio jest cyfrowa dystrybucja sygnału, a najbardziej popularnym formatem jest Audio over IP. Nie da się ukryć, że najczęściej używanym tego typu formatem jest obecnie pomysł firmy Audinate, o literacko brzmiącej nazwie Dante. Tak jak reszta świata, i Focusrite musiał się jakoś odnieść do nowej rzeczywistości, czego efektem jest cała gałęź urządzeń pod szyldem REDNET. Działają one w porozumieniu z różnymi formatami cyfrowymi, takimi jak MADI, AES3 czy wspomniany już Dante, w który wyposażony jest X2P.

Parametry urządzenia
X2P jest przedstawiany przez producenta jako mobilny przetwornik analogowo-cyfrowy, utrzymany w estetyce Desktop – Stand Alone, z pełną redundancją komunikacji cyfrowej. Dotyczy ona samej transmisji danych i jest wpisana w topologię protokołu Dante. Jak wiadomo, Dante pracuje w dwóch trybach: daisy chain – urządzenia są łączone ze sobą szeregowo, jeśli transmisja zostanie w pewnym miejscu przerwana, urządzenia przestają się ze sobą widzieć; oraz redundant – urządzenia są łączone w dwie niezależne sieci. Każde urządzenie jest podłączane dwoma transmisjami do dwóch switchy, a te z kolei tworzą dwa niezależne połączenia. Jeśli w którymkolwiek miejscu jedna transmisja zostanie przerwana, zawsze działa połączenie zapasowe. Zasilanie X2P odbywa się za pomocą protokołu PoE (Power over Ethernet). Oznacza to, że dzięki specjalnemu switchowi możemy zasilić urządzenie tym samym przewodem RJ45, którym odbywa się komunikacja audio. Z dwóch dostępnych gniazd RJ45 tylko pierwsze działa w tej technologii. Dla użytkowników domowych producent przewidział możliwość podania zasilania za pomocą zasilacza generującego prąd stały o napięciu 12 V.
Zgodnie z ideą producenta urządzenie ma dwa doskonałej jakości przedwzmacniacze mikrofonowe. W ich zakresie możemy włączyć filtr dolnozaporowy, dwudziestodecybelowy PAD, odwrócenie polaryzacji oraz zasilanie +48 V. Symetryzacja sygnału odbywa się elektrycznie, a rezystancja każdego wejście może być przełączana pomiędzy trzema wartościami: 6,2 kOhm (zwykły tryb mikrofonowy) oraz 2,2 kOhm (tryb air) i 2 MOhm przy wejściu instrumentalnym. To ważny parametr, gdyż producent przewidział możliwość podłączenia nie tylko mikrofonu, lecz także źródła generującego sygnał liniowy. Air mode to uśmiech w kierunku flagowych konstrukcji ISA. W trybie tym preamp symuluje brzmienie wspomnianej konstrukcji. To połączenie lekkiego rozjaśnienia pasma dźwięku z obniżeniem impedancji wejścia mikrofonowego. Poziom wzmocnienia każdego przedwzmacniacza odbywa się w jednodecybelowych krokach, w zakresie między 0 a 65 dB. Za każdym przedwzmacniaczem znajduje się przetwornik analogowo-cyfrowy, który może pracować od 44,1 do 96 kHz w rozdzielczości do 24 bit.
Jako że urządzenie występuje w wersji biurkowej, jego konstrukcja umożliwia dostęp do niektórych nastawów w sposób manualny. W związku z tym, dzięki potencjometrom mamy możliwość regulacji poziomu wyjścia liniowego, głośności słuchawek oraz balansu pomiędzy sygnałem wchodzącym i wychodzącym. Do tego dochodzą: kontrola nad podstawowymi funkcjami preampów mikrofonowych (+48, Phase Invert, HPF, AIR), wyciszanie wyjścia, linkowanie parametrów przedwzmacniaczy mikrofonowych oraz bardzo ciekawa funkcja przekierowania lokalnego miksu, wynikającego z nastawu potencjometru input mix do wyjścia liniowego.
Wszystkie funkcje X2P są sterowane za pomocą aplikacji RED-NET Controller. Komunikacja z urządzeniem odbywa się oczywiście tą samą transmisją przewodową co komunikacja Dante.
Możliwości zastosowania
Swoją jakością, gabarytem i ergonomią X2P pretenduje do dwóch rodzajów rozwiązań. Pierwsze to zastosowania wymagające wysokiej jakości dźwięku w studiach produkcyjnych i wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach z zakresu home recordingu. Drugie to zastosowanie X2P jako przetwornika pracującego w większym systemie. Komunikowanie się urządzenia z innymi za pomocą protokołu Audio over IP stwarza możliwość wielu rozwiązań. Powszechnie uważa się, że protokół Dante ograniczony jest długością przewodu do 100 m, natomiast jeśli korzystamy z trybu redundant, a switche obsługują transmisję światłowodową, odległość między urządzeniami przestaje mieć praktycznie jakiekolwiek ograniczenia. Oznacza to, że 2XP z powodzeniem nadaje się do wszelkiego rodzaju instalacji w budynkach, sądach, szkołach, centrach konferencyjnych – wszędzie tam, gdzie z jednej strony musimy podać sygnał audio, a z drugiej odebrać, a dwa punkty znajdują się od siebie w znacznej odległości. Wspominając salę konferencyjną, wyobraźmy sobie taką oto sytuację: 2XP występuje w roli biurkowego przedwzmacniacza mikrofonowego, do którego jest podpięty dźwięk z prezentacji multimedialnej lub nawet mikrofon. Osoba występująca na scenie ma pełną władzę nad poziomem głośności transmitowanego dźwięku i nie jest uzależniona od osoby trzeciej, czyli realizatora. Jeśli obiekt jest odpowiednio przygotowany pod względem połączeń i rozmieszczenia gniazd RJ45, prelegent ma dużą dowolność miejsca instalacji, ponadto nie ma potrzeby kompilowania gniazda sieciowego z gniazdami 230 V, gdyż zasilanie może być podane tym samym złączem co transmisja danych. X2P to bardzo ciekawa propozycja ze stajni Focusrite, o niejednym zastosowaniu.

TEKST: Marek Heimbürger, AVIntegracje