infokioski

Firma iMedia specjalizuje się w produkcji infokiosków. Ma w swojej ofercie modele zarówno do użytku w pomieszczeniach jak i przestrzeniach otwartych. Każdy z nich może być w pełni dopasowany do potrzeb klienta, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i funkcjonalność. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej nowoczesnej formie interakcji z klientem.

Dotykowe informacyjne kioski multimedialne to urządzenia, które na stałe zadomowiły się już w otaczającej nas przestrzeni publicznej, usprawniając podstawowe procesy i powodując, że dzięki nim oszczędzamy czas potrzebny do uzyskania potrzebnych nam informacji. Co jednak wpływa na to, że infokioski są tak niezawodne, wytrzymałe i długo zachowujące dobry wygląd? W głównej mierze składają się na to materiały i komponenty, z których zbudowane są infokioski.

infokioski

Poza ekranem dotykowym z matrycą LCD o przekątnej 21,5” oraz rozdzielczości 1920 x 1080 konfiguracja podstawowa obejmuje również jednostkę centralną, czyli komputer PC. Ma on procesor Intel z min. 4 GB RAM oraz dysk HDD min. 500 GB lub SSD min. 64 GB. Ponadto wyposażony jest także w system operacyjny Windows lub Linux oraz głośniki stereo.

Obudowa
Dużo mówi się o obudowie wykonanej z blachy stalowej lub aluminiowej malowanej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Co to jednak oznacza w praktyce? Blacha stalowa to bardzo popularny i ogólnodostępny materiał, który ze względu na stosunkowo niską cenę, a przy tym wysoką estetykę i trwałość wykonania jest często używanym komponentem. Z uwagi na szeroką dostępność, czas oczekiwania na dostawę jest zminimalizowany, gdyż towar dostajemy praktycznie od ręki. Wielką zaletą blachy stalowej jest jej uniwersalność, gdyż nadaje się do większości projektów i przeznaczeń. Blachy stalowe są wykorzystywane na masową skalę, ze względu na materiał odporny na działania mechaniczne, tj. wgniecenia, otarcia i zniekształcenia. Blacha niezwykle łatwo poddaje się dalszej obróbce. Każda z nich wykorzystywana jest w przemyśle, a także w przeróżnych jego gałęziach. Dlatego też z powodzeniem znalazła zastosowanie jako główny budulec infokiosku. Do zastosowań zewnętrznych wykorzystuje się stal nierdzewną odporną na działanie czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg czy grad. Alternatywą do blachy stalowej jest aluminium. Jest metalem lekkim znanym od ponad 2 tysięcy lat i podobnie jak blacha stalowa odznaczającym się niezwykłą popularnością i wszechstronnością. Niska gęstość aluminium sprawia, że jest trzy razy lżejsze niż stal. Charakteryzuje się wręcz niesamowitą plastycznością i można obrabiać je na wiele sposobów. Jest bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, nadaje się więc idealnie do zastosowań zewnętrznych. Rozumie się przez to, że tak jak i blacha stalowa, również aluminium jest odporne na korozję. Występuje w barwie srebrzystobiałej, jednakże kolor ten nie przekreśla w żaden sposób możliwości jego wykorzystania.

Zarówno blachę stalową, jak również aluminium producent jest w stanie pomalować proszkowo na dowolny kolor występujący w palecie RAL. Elementy malowane proszkowo mają wiele zalet, przede wszystkim są trwałe, idealnie pokryte jednolitą i gładką powłoką, wyróżniają się również odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych, promieniowanie, wilgoć czy chemię. Jest to zdecydowanie lepsza alternatywa niż tradycyjne malowanie farbami na mokro. Sekret malowania polega na nanoszeniu pistoletem na wybrane przedmioty naelektryzowanych ujemnie cząsteczek farby, które utrzymują się na powierzchni za sprawą działania sił elektrostatycznych. Aby proces ten przebiegł bezproblemowo, cząsteczki powierzchni muszą być naładowanie dodatnio, po to by w momencie natrysku mogło się wytworzyć pole elektrostatyczne, dzięki któremu drobinki farby zostaną przyciągnięte w sposób trwały do malowanej powierzchni. Uzyskujemy równomierne pokrycie, gładką powierzchnię, brak nieestetycznych plam, a to wszystko również dzięki suchej konsystencji farby. W ten sposób można malować przede wszystkim metale, a więc zarówno blacha stalowa, jak i aluminium, są do tego celu idealne. Sukces wynika z ich niebagatelnych właściwości przyciągających i przewodzących. Jednak dostępność wykorzystywanych w obudowach materiałów jest praktycznie nieograniczona. Ciekawszą alternatywą do blachy stalowej i aluminium może być marmur, szkło, szeroki zakres tworzyw sztucznych, a także drewno, które świetnie wpisuje się w ducha firm i instytucji ze szczególną troską dbających o środowisko naturalne. Najważniejszym kryterium, jakie powinno być brane pod uwagę przy wyborze, jest to, aby zastosowany materiał tworzył spójny wizerunek obiektu i idealnie wkomponowywał się w otoczenie.

infokioski

Dużo mówi się o obudowie wykonanej z blachy stalowej lub aluminiowej malowanej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Co to jednak oznacza w praktyce? Blacha stalowa to bardzo popularny i ogólnodostępny materiał, który ze względu na stosunkowo niską cenę, a przy tym wysoką estetykę i trwałość wykonania jest często używanym komponentem. Z uwagi na szeroką dostępność, czas oczekiwania na dostawę jest zminimalizowany, gdyż towar dostajemy praktycznie od ręki. Wielką zaletą blachy stalowej jest jej uniwersalność, gdyż nadaje się do większości projektów i przeznaczeń. Blachy stalowe są wykorzystywane na masową skalę, ze względu na materiał odporny na działania mechaniczne, tj. wgniecenia, otarcia i zniekształcenia. Blacha niezwykle łatwo poddaje się dalszej obróbce.

Ekran dotykowy
Infokiosk to jednak nie tylko obudowa, ale również ekran dotykowy, na który składa się monitor z nakładką dotykową Multi-Touch. Wielkość monitora określa się w fazie przedzakupowej i wyszczególniona jest ona w calach. Przy pomocy technologii Multi-Touch można w jednej chwili zamienić pasywny monitor LCD w interaktywny wyświetlacz dotykowy, reagujący w szybki sposób na dotyk. Tego rodzaju nakładki pasują do większości popularnych modeli monitorów LCD w rozmiarach od 32” do 80”. Nakładka Multi-Touch jest bardzo inteligentna i czuła na dotyk, co oznacza, że zachowuje się niemal identycznie jak ekran dotykowy w smartfonach i tabletach, czyli jest maksymalnie wydajna i użyteczna. Jest bardzo popularna na polskim rynku i wykorzystywana w różnych urządzeniach. Niewątpliwym atutem jest materiał, z którego nakładka jest wykonana, a więc szkło hartowane, które podnosi jakość pracy, a także to, że palec prześlizguje się gładko po powierzchni monitora. Wszystkie wspominane elementy składające się na obudowę infokiosku wpływają na to, że każde urządzenie może być dowolnie dostosowane do wymagań i przeznaczenia, a użyte komponenty przekładają się na wysoką trwałość i świeży wygląd gotowego produktu, mimo upływu czasu.

Konfiguracja podstawowa
Poza ekranem dotykowym z matrycą LCD o przekątnej 21,5” oraz rozdzielczości 1920×1080 konfiguracja podstawowa obejmuje również jednostkę centralną, czyli komputer PC. Posiada on procesor Intel z min. 4 GB RAM oraz dysk HDD min. 500 GB lub SSD min. 64 GB. Ponadto wyposażony jest także w system operacyjny Windows lub Linux oraz głośniki stereo.

Wyposażenie opcjonalne
Aby infokiosk spełniał wszystkie oczekiwania klientów, firma iMedia oferuje szereg opcjonalnych dodatków. Wśród nich znajdziemy kamerę, drukarkę termiczną, czytnik kart chipowych, terminal płatniczy, kartę WiFi, moduł Bluetooth, acces point, skaner kodów kreskowych. Są to dodatki zwiększające funkcjonalność infokiosku, lecz to nie wszystko. Możemy również dodać UPS, który zapewni niezawodność w przypadku problemów z zasilaniem, a także myszkę czy klawiaturę serwisową.

Podsumowanie
Niewątpliwie firma iMedia dokłada wszelkich starań, aby ich infokioski zadowoliły każdego nawet najbardziej wymagającego klienta. Począwszy od wielkości totemu, jego koloru czy materiału, z którego jest wykonany, poprzez rozmiar ekranu oraz parametry jednostki centralnej aż po wyposażenie dodatkowe. Świetne parametry techniczne oraz doskonałe wrażenia wizualne przypadną do gustu zarówno właścicielom, jak i użytkownikom infokiosków. Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z firmy iMedia, którzy pomogą w konfiguracji urządzenia idealnie dobranego do potrzeb.

infokioski

Infokiosk to jednak nie tylko obudowa, ale przede wszystkim ekran dotykowy, na który składa się monitor z nakładką dotykową Multi-Touch. Wielkość monitora określa się w fazie przedzakupowej i wyszczególniona jest ona w calach. Przy pomocy technologii Multi-Touch można w jednej chwili zamienić pasywny monitor LCD w interaktywny wyświetlacz dotykowy, reagujący w szybki sposób na dotyk.

TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje