Instalacja dźwiękowa Hotel Nobu Warszawa

Nowo powstały Hotel NOBU w Warszawie postawił na bezkompromisową jakość dźwięku. Hotel już na etapie powstawania wzbudzał zainteresowanie nietuzinkową architekturą. Obecnie może wzbudzać także zainteresowanie z powodu bezkonkurencyjnej instalacji nagłośnieniowej, niespotykanej w tego typu obiektach.

[ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ]

Instalacja muzyki tła hotelu, podzielona została na 21 stref. W ich skład wchodzą nie tylko przestrzenie komunikacyjne, ale i sale konferencyjne, apartament Super Suite oraz restauracja wraz ze strefami prywatnymi.
Wymogiem sieci NOBU było uzyskanie stereofonii w każdej ze stref, co wymagało wykorzystania ogromnej liczby kanałów wzmacniaczy dźwięku. Dodatkowo zdecydowano o bezkonkurencyjnej jakości dźwięku, decydując się na wykorzystywanie jedynie nagłośnienia działającego w trybie nisko-omowym – dla pominięcia zniekształceń wprowadzanych przez transformatory głośnikowe.
Takie rozwiązanie wymagało rozproszenia miejsc montażu wzmacniaczy dźwięku – w celu uzyskania jak najkrótszych długości linii głośnikowych.
Pod kątem sprzętowym, sercem całego systemu nagłośnienia jest procesor BSS Audio BLU-806 posiadający protokół DANTE oraz BLU-LINK. Dystrybucja sygnałów audio realizowana jest poprzez sieć DANTE – wymiana kanałów pomiędzy sześcioma lokacjami, w których znajdują się wzmacniacze dźwięku.


Jako wzmacniacze wybrano konstrukcję Crown CDi DriveCore, w różnych wariantach kanałowych, wraz z wbudowanym protokołem BLU-LINK. Dystrybucja sygnałów audio w obrębie każdej lokalizacji realizowana jest poprzez właśnie ten protokół oraz konwerter sygnału DANTE-BLU LINK – BSS BLU-DA. W instalacji zainstalowano aż 40 wzmacniaczy. Każdy z nich pozwala na wgranie odpowiednich ustawień, dostosowanych do danego modelu głośnika marki JBL Professional.
W hotelu znalazła się prawie cała gama głośników marki JBL, od serii Control 10, przez zwieszane głośniki Control 60, Control 40, Control 28-1, aż po ścienne CBT dedykowane dla przestrzeni z trudniejszą akustyką. Praktycznie każda ze stref ma także głośnik niskotonowy, odpowiedni dla danej serii głośników (JBL Control 60PST/JBL Control SB-2, JBL Control 19CST).
Zarządzanie systemem nagłośnienia realizowane jest poprzez panele sterujące na urządzeniach Apple iPad – w tym wypadku system BSS Audio został zintegrowany z systemem sterowania AV. W niektórych przestrzeniach znajdują się także sterowniki ścienne BSS EC-8BV/EC-V umożliwiające wybór źródła dźwięku, jak i zmianę głośności, a także kierowanie systemem wyświetlania obrazu (integracja z systemem AV).


Wdrożenie systemu DANTE ułatwiło podłączenie niemałej liczby źródeł dźwięku dla systemu nagłośnienia. Niektóre przestrzenie posiadają panele przyłączeniowe Attero-Tech unD6IO-Bluetooth oraz poszczególne źródła dźwięku podłączone poprzez proste konwertery marki Audinate. Globalna sieć audio pozwoliła także w prosty sposób zintegrować istniejący w hotelu klub muzyczny z systemem muzyki tła – system ma możliwość retransmisji koncertów odbywających się w klubie do wszystkich stref, w tym specjalnego apartamentu Super Suite.
Hotel NOBU to zdecydowanie najbardziej rozbudowana instalacja nagłośnieniowa w obiektach hotelowych.

Najchętniej czytane