Jabra Speak2

Według badania Jabra „Hybrid Ways of Working Global Report, 2022” ponad 80% spotkań odbywa się obecnie zdalnie lub hybrydowo. Duża część tych spotkań może odbywać się z nietypowych miejsc, na przykład z przyczepy kampingowej zaparkowanej gdzieś w Bieszczadach. Według Jabra seria głośników Speak2 jest w stanie zapewnić wszystkim uczestnikom optymalną jakość dźwięku, niezależnie, czy biurem jest głośna kawiarnia, przydrożny stół piknikowy czy sala konferencyjna. Sprawdzę, czy tak jest naprawdę.

W czasie spotkania wideokonferencyjnego dźwięk jest absolutnym priorytetem. Podobnie jak przy rozmowie na żywo, również tutaj jednocześnie mówimy i słuchamy innych uczestników. Ważne więc by głośnik był w stanie stale zapewnić najlepszą zrozumiałość mowy transmitowanej w obu kierunkach. Zestawy głośnomówiące Jabra Speak2 pracują w pełnym dupleksie, co oznacza, że zarówno wbudowane mikrofony, jak i pełnopasmowy głośnik mają stale do dyspozycji całe zasoby sprzętowe urządzenia. Znacząco zwiększa to komfort w trakcie spotkania, ponieważ w każdej chwili można włączyć się do trwającej dyskusji. W trakcie rozmowy „in person”, gdy zabieramy głos, nie musimy mówić podniesionym głosem. Podobnie jest, gdy rozmowę prowadzimy przy użyciu Speak.

Jabra Speak2

Rodzina Jabra Speak2 to trzy zestawy głośnomówiące dopasowane do nowoczesnych spotkań hybrydowych. Na kablu przyłączeniowym Speak2 znajduje się przejściówka z USB-C na USB-A, niby nic, a ułatwia szybkie połączenie do każdego laptopa.

Jabra wyposażyła swoje zestawy głośnomówiące w technologię normalizacji poziomu głosu, a cztery mikrofony pozwalają na kształtowanie wiązki, dzięki czemu szumy z otoczenia są rzeczywiście eliminowane, a głos rozmówcy dociera czysto i wyraźnie. W modelu Speak2 75 wbudowany został nawet wskaźnik jakości pracy mikrofonu (Microphone Quality Indicator). Jest to pierścień świetlny biegnący dookoła głośnika i czytelnie prezentujący, jak dobrze zbierany jest w danej chwili dźwięk, i z którego kierunku. A więc wystarczy rzut oka by mieć pewność, że to, co mówimy rzeczywiście przekazywane jest wszystkim uczestnikom spotkania.

Jabra Speak2

Na górnej powierzchni Speak2 znajdują się wszystkie niezbędne przyciski.

Speak2 75 to najwyższy model z nowej serii Speak2 (ważący blisko 500 gramów). Ma on wbudowany głośnik pełnopasmowy o średnicy 65 mm, a jego pasmo według producenta rozpina się od 80 Hz aż do 20 kHz w trybie muzycznym i od 150 Hz do 14 kHz w trybie mowy. Dla modeli Speak2 40 i Speak2 55 jest to odpowiednio 100 Hz-20 kHz dla muzyki i 150 Hz – 7 kHz dla trybu przenoszenia głosu. Jest tak dlatego, że te dwa modele wyposażone są w mniejsze przetworniki pełnopasmowe, o średnicy 50 mm.

Jabra Speak2

Speak2 40 i Speak2 55 wyposażone są w głośnik pełnopasmowy o średnicy 50 milimetrów.

Wszystkie trzy Speak2 można połączyć z laptopem za pomocą USB-C lub USB-A, na kablu Jabra umieściła maleńką przejściówkę z USB-C na USB-A. Niby drobnostka, a pozwala spokojnie zająć się połączeniem urządzenia zamiast gorączkowego poszukiwania jej, gdy waśnie za chwilę zaczyna się ważne spotkanie. Speak2 55 i Speak2 75 mają na pokładzie także łączność Bluetooth w wersji5.1 i 5.2, która pozwala na podłączenie do nich dwóch urządzeń jednocześnie.

Jabra Speak2

Największy Speak2 75 waży blisko 500 gramów i mieści przetwornik pełnopasmowy o średnicy 65 mm.

Oba modele Speak2 pozwalają na sparowanie nawet z ośmioma urządzeniami. A skoro możliwa jest praca bezprzewodowa to oczywistym jest, że w Speak2 55 i Speak2 75 znajdziemy baterie. Są to ogniwa litowo-jonowe o pojemności 2x 900mA dla mniejszego i 4700mA w większym głośniku. Praca na bateriach jest możliwa nawet przez 12 godzin dla Speak2 55 i aż 32 godziny dla Speak2 75, z kolei naładowanie do pełna obu głośników może zająć od 2,5 godzin do 5 godzin, w zależności od użytej do tego celu ładowarki.

Jabra Speak2

Podświetlenie wokół Speak2 75 prezentuje jakość pracy mikrofonów. Przydaje się by szybko potwierdzić, że nasz zestaw głośnomówiący pracuje jak należy.

Wszystkie zestawy głośnomówiące Speak2 są gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. Zasięg pracy rozciąga się od 80 cm (gdy łączymy głośnik kablem USB-C) aż do 30 metrów, gdy użyte zostanie połączenie bezprzewodowe. W każdym przypadku Speak 2 powinien znajdować się nie dalej niż 2 metry od nas. Zasięg, z jakiego usłyszą głos, to 2,3 metra dla Speak2 40 i Speak2 55 do 2,5 metra dla Speak2 75. Wszystkie modele Speak2 są w pełni zgodne z wiodącymi platformami UC – MS Teams, Google Meet, Zoom i Amazon Chime, a model Speak2 75 obsługuje także Microsoft Teams Rooms oraz Zoom Rooms. Lista zgodnych platform jest znacznie dłuższa i jestem przekonany, że Jabra zadba, by była stale rozszerzana.

Wszystkie Speak2 mają stopień ochrony IP64, a więc są zabezpieczone przed pyłem i wodą. Producent dołącza do Speak2 75 estetyczne etui.

Podsumowanie
Zestawy głośnomówiące Speak2 mogą pracować wszędzie, mają klasę szczelności IP64. Ta klasa przyznawana jest urządzeniom, dla których producent gwarantuje całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu oraz kroplami wody padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron. Z powodzeniem więc można prowadzić spotkanie online nawet z… kuchni. Jabra Speak2 zadebiutowały w ostatnich dniach lutego bieżącego roku, są więc całkowitą nowością w kategorii profesjonalnych urządzeń konferencyjnych do użytku w pracy i w domu. Są one ewolucyjnym rozwinięciem wcześniejszej serii Jabra Speak, zachowując z niej to, co najlepsze i dodając nowe możliwości. Wszystkie sumują się do wygody użytkowania. Przytoczone na początku badanie przeprowadzone przez Jabra pokazało, że 37 pracowników doświadcza wykluczenia podczas spotkań online, a 42% nie słyszy, co jest do nich mówione. Użycie Speak2 z pewnością pomoże znacząco zmniejszyć te liczby. Warto przetestować, czy Jabra Speak2 wpisuje się w nowy scenariusz codziennej pracy.

Jabra Speak2

Wewnątrz Jabra Speak2 75 znajduje się nie tylko najlepsza technologia, ale też wysokiej jakości głośnik szerokopasmowy oraz pojemny akumulator litowo-jonowy.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”