K-array Azimut

Firma K-array tworzy swoje produkty tak, aby mogły być „niewidzialne”. Nierzadko bowiem pojawia się potrzeba by klasycznie rozwiązane nagłośnienie, złożone z dopasowanych do siebie elementów zintegrowane zostało z nagłaśnianym wnętrzem tak, aby nie tylko nie zdominowało ścian czy sufitów, lecz wręcz było jak najbardziej ukryte przed wzrokiem słuchaczy. W ten sposób estetyka zaprojektowanego przez architekta wnętrza nie będzie w żaden sposób zakłócona, a jednocześnie projektant AV zachowa możliwość dostarczenia systemu audio o najwyższej dostępnej jakości reprodukcji muzyki i najlepszej zrozumiałości mowy.

Wśród projektantów i integratorów AV panuje dość oczywiste przekonanie, że głośnik nie musi wyglądać ładnie – ma dobrze grać. Nawet bowiem najpiękniejszy produkt, który wydaje z siebie przeciętnej jakości dźwięk nikomu nie jest potrzebny. Co jednak, jeśli w parze z dobrej jakości reprodukcją dźwięku idzie coś więcej? Jeśli głośniki zwracają na siebie uwagę, gdy architekt chce by były widoczny lub całkowicie znikają we wnętrzu, jeżeli wystrój tego wymaga? To oznacza, że głośniki powinny być dostępne w dowolnym kolorze, ich rozmiary powinny umożliwić przemyślne ukrycie w pomieszczeniu, a wzmacniacz powinien nie tylko zapewniać szerokie możliwości podłączania sygnału audio, ale też dać się schować praktycznie w dowolnym miejscu, niekoniecznie tylko w szafie sprzętowej.

K-array Azimut

Zestaw Azimut-KAMUT2L1 to najmniejsze głośniki szerokopasmowe, które mogą być dostarczone w wykończeniu złotym, bas o mocy 60W i potężny funkcjonalnie wzmacniacz.

 

Takie zestawy w ofercie K-array noszą wspólną nazwę Azimut. W skład tej rodziny wchodzą cztery zestawy, na które składają się dwa głośniki pełnopasmowe, jeden głośnik niskotonowy oraz wielofunkcyjny wzmacniacz. Ten ostatni jest taki sam w każdym secie: K-array Kommander-KA02. Jest to najmniejszy wzmacniacz w ofercie K-array, jego wymiary to zaledwie 144 x 46 x 144 mm, a mimo to do dyspozycji użytkownika są dwa wejścia analogowe oraz jedno wejście optyczne. W tej niewielkiej obudowie producent zmieścił także bezprzewodową łączność Bluetooth, wejście mini-jack oraz gniazdo USB, umożliwiające odtworzenie plików w formatach MP3, WAV, FLAC oraz AAC. To jednak nadal nie wszystko, na pokładzie Kommander-KA02 jest także procesor DSP pracujący w 32 bitach/192 kHz. Wzmacniacz KA02 pracuje w klasie D i oferuje łącznie 200W, dostępne w konfiguracjach 4 x 50W, 2 x 100W, 2 x 50W + 1 x 100W. Warto zwrócić uwagę na tryb pracy PBTL (Parallel Bridge Tied Load) wzmacniacza, w którym zmostkowanie dwóch kanałów 50W/4Ω daje nam 100W mocy przy impedancji wyjścia… 2Ω!!! Wbudowany we wzmacniacz 64-bitowy procesor Quad Core 1,2 GHz umożliwia podłączenie do Internetu zarówno przewodowo, jak i przez interfejs Wi-Fi 802.11 b/g/n. Nie dziwi więc, że urządzeniem można w ten sposób zarządzać – przy użyciu specjalnej aplikacji, ale też odtwarzać muzykę z serwisu Spotify lub streamować webowe stacje radiowe. Dodam na koniec, że ten niewielki rozmiarowo, lecz wypchany możliwościami kombajn waży zaledwie 0,5 kg i pochłania 20W energii!

K-array Azimut

Kolumny Lyzard-KZ1 wchodzące w skład zestawu KAMUT2L1 to prawdopodobnie jedne z najmniejszych na świecie tego typu rozwiązań. Kolumny, a właściwie kolumienki, mają zaledwie 3,7 cm wysokości!

Skoro wszystkie zestawy Azimut wykorzystują ten sam wzmacniacz, to różnić się mogą tylko głośnikami. W KAMUT2L znaleźć można dwa głośniki Lyzard-KZ14 oraz subwoofer. Każdy głośnik KZ14 oferuje moc 15W, pracuje w 16Ω, a jego pasmo pracy mieści się w zakresie od 50 Hz do 18 kHz (-6dB). Max SPL dla KZ14 to 98 dB w szczycie. Najciekawsze są jednak wymiary głośników KZ14. W aluminiowej obudowie o wysokości zaledwie 10 cm zamknięte zostały cztery półcalowe przetworniki z neodymowym magnesem, tworzące konstrukcję typu line array o kącie pokrycia 40° w pionie oraz 140° w poziomie. Rumble-KU44 to subwoofer pasywny, jego pasmo zawiera się od 50 do 150 Hz, a w obudowie znajdują się dwa 4” przetworniki i dwie membrany pasywne. Jest zdecydowanie większy od głośników pełnopasmowych, jego szerokość to aż 50 cm. Podobnie jak głośniki Lyzard, również ten głośnik może być malowany na dowolny kolor RAL, a w standardzie oferowany jest w kolorze czarnym lub białym.

K-array Azimut

Kolory i wykończenie głośników dobierane są zależnie od tego, czy mają się one wyróżniać, czy wtapiać w otoczenie.

Zestaw Azimut-KAMUT2L1, oprócz opisanego wcześniej wzmacniacza Kommander-KA02, zawiera dwa głośniki Lyzard-KZ1 i bas Truffle-KTR24. KZ1 to najmniejszy głośnik pełnopasmowy, jaki widziałem, który – i to z dużym luzem – zmieści się w pudełku po zapałkach. Jego wymiary to zaledwie 2,2 x 3,7 x 1,1 cm, a waga to 21 gramów. Wewnątrz znajduje się przetwornik o średnicy pół cala, którego pasmo przenoszenia to 500 Hz-18 kHz, przy spadku 6-decybelowym. Aluminiowa obudowa ma klasę IP64. Truffle-KTR24 jest najmniejszym subwooferem w designerskiej linii Truffle, a jego wymiary to 122 x117 x 99 mm. W estetycznie wykonanej, cylindrycznej obudowie znajdują się aktywny 4” przetwornik na jednym końcu i 4” pasywny na drugim. Pasmo przenoszenia oferowane przez to rządzenie to 45-150 Hz. Moc subwoofera to 60W, a nominalna impedancja to 4Ω.

K-array Azimut

Lyzard-KZ14 to głośniki wykorzystujące konstrukcję line array, a ich klasa szczelności to IP64.

Każdy z dwóch pozostałych zestawów jest już tylko większy. W Azimut-KAMUT2L14 są te same głośniki szerokopasmowe Lyzard-KZ14 co w KAMUT2L, lecz subwoofer to już Truffle-KTR25, jego pasmo jest takie same jak mniejszego brata – KTR24, lecz przetworniki o średnicy 5,25 cala (jeden pasywny i jeden aktywny) oferują już moc 80W. Całość zamknięta jest w cylindrycznej, aluminiowej obudowie o wymiarach 152 x 147 x 258 mm i waży 2,5 kg. Z kolei największy zestaw Azimut-KAMUT2V25 to dwa „ogromne” głośniki Vyper-KV25 i subbas Truffle-KTR26. Wysokie na 25 cm głośniki Vyper -KV25 przypominają nieco Lyzard-KZ14. Tutaj jednak inżynierowie K-array wstawili w obudowę o szerokości 4 cm cztery przetworniki o średnicy 1 cala każdy. Presety dostępne we wzmacniaczu Kommander-KA02 dla tych i wszystkich innych wymienionych wyżej głośników pozwala na pełne wykorzystanie pasma pracy zawierającego się od 150 Hz do 18 kHz (-6dB). Głośnik Vyper-KV25 oferuje moc 85W przy impedancji 8Ω lub 32Ω. Truffle-KTR26 to największy kompaktowy subwoofer w ofercie K-array. Pracuje w paśmie od 45 do 150 Hz, świetnie uzupełniając zestawy szerokopasmowe producenta. Zbudowany w oparciu o dwa przetworniki 6,5 calowe już nie jest tak łatwy do ukrycia jak jego mniejsi bracia, choć wciąż nie ma wielkich rozmiarów – szeroki na 34 cm i wysoki na 18 cm potrafi zapewnić 100W mocy przy 2Ω impedancji.

K-array Azimut

K-array Kommander-KA02 mimo niewielkich wymiarów oferuje bardzo duże możliwości podłączania i moc 200W w czterech kanałach!

Podsumowanie
K-array jest producentem oferującym „coś innego”. Naturalnie parametry techniczne i jakość reprodukcji dźwięku są najważniejsze, ale zestawy Azimut oferują większe możliwości. Przykładowo, najmniejsze głośniki można bardzo łatwo ukryć, nie tylko zamawiając je w kolorze RAL ściany, lecz także umieścić je w takim miejscu, by w żaden sposób nie zaburzyć stylistyki wnętrza restauracji czy hotelu. Wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka, sprzęt od K-array świetnie się sprawdzi, zapewniając nagłośnienie w dyskretny sposób. Wszelkiego rodzaju obiekty handlowe, fitness, restauracje, muzea, sale narad zarządu i pomieszczenia konferencyjne, a także prywatne luksusowe rezydencje czy jachty bardzo skorzystają, jeśli zostanie w nich zintegrowany sprzęt K-array.

K-array Azimut

Głośniki w każdym zestawie mogą być dostarczone w dowolnym kolorze z palety RAL, standardowo dostępne są białe i czarne.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje