electro-voice EVID

O niezwykłej popularności Electro-Voice EVID, serii instalacyjnych zestawów głośnikowych, świadczy fakt, że z pewnością każdy z nas miał z nimi kontakt. Na potwierdzenie tej tezy postanowiliśmy przybliżyć Wam modele wchodzące w skład tej potężnej instalacyjnej rodziny.

Pod nazwą EVID, pochodzącą od Electro Voice Innovative Design, kryje się rodzina zestawów głośnikowych przeznaczonych do zastosowań w instalacjach komercyjnych. Wśród wielu różnych modeli z pewnością znajdziesz idealne dla siebie rozwiązanie, czy to pod względem sposobu montażu, przeznaczenia, czy wielkości przestrzeni, jaką musisz nagłośnić. EVID to modele przeznaczone do montażu na ścianie, w suficie czy w podwieszeniu, do pracy w pomieszczeniu i na zewnątrz, do systemów nisko- i wysokoimpedancyjnych, zarówno do odtwarzania muzyki w tle, jak i zastosowań wysokowydajnych. Można odnieść wrażenie, że producent przy tworzeniu serii EVID kierował się zasadą: „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”, dlatego stworzył aż 26 różnych modeli. Dzięki temu EVID idealnie sprawdzi się w restauracjach, na patio, w kompleksach handlowych i biurowych, na basenach, w poczekalniach i halach lotniskowych, a także w klubach fitness, domach kultury, placówkach medycznych… można by tak wymieniać bez końca. Warto wspomnieć również o tym, że EVID jest atrakcyjny zarówno dla instalatora, ze względu na prostotę i szybkość instalacji oraz szeroki wachlarz rozwiązań, jak i dla klienta końcowego, który otrzymuje świetną jakość w bardzo atrakcyjnej cenie.

electro-voice EVID

Electro-Voice EVID to seria zestawów głośnikowych o różnej wielkości, dostępnych w wersji z transformatorem, umożliwiającym pracę na liniach 70/100V oraz w odsłonach z wysokim stopniem IP65, dzięki czemu można je instalować również pod gołym niebem czy w miejscach o podwyższonej wilgotności np. na basenach.

Głośniki sufitowe
Zestawy sufitowe serii EVID charakteryzuje wysoka jakość oraz szeroki wachlarz modeli, które są w stanie precyzyjnie pokryć dźwiękiem każdą przestrzeń bez względu na jej wielkość czy kształt. Specjalnie zaprojektowane, aby wtopić się w otoczenie, są wręcz niewidoczne. Wśród 11 modeli z tej serii znajdują się konstrukcje współosiowe, niskoprofilowe, przeznaczone do bardzo wysokich pomieszczeń, wysokowydajne konstrukcje premium, a także subwoofery. O wszechstronności głośników sufitowych EVID może świadczyć też fakt, że najmniejszy przedstawiciel tej serii bazuje na dwucalowym, a największy na dwunastocalowym przetworniku szerokopasmowym.

electro-voice EVID

Najmniejszy zestaw głośnikowy w rodzinie produktów EVID, model EVID 3.2, wyposażony w dwa przetworniki 3,5”.

Głośniki podtynkowe
Specjalnie zaprojektowane do montażu w ścianach i sufitach modele podtynkowe idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie głośniki mają być niewidoczne, a przestrzeń instalacyjna jest mocno ograniczona. Dzięki zastosowaniu doskonałych komponentów zestawy podtynkowe oferują wysoką skuteczność i jakość dźwięku, przy tym zachowując niezwykle kompaktowe rozmiary. Ponadto, tego typu konstrukcje pozwalają projektantom i instalatorom na wypełnienie dźwiękiem nawet najtrudniejszych powierzchni bez kompromisów. W tej kategorii do dyspozycji są dwa modele dwudrożne, FM4.2 bazujący na czterocalowym przetworniku oraz FM6.2, którego sercem jest przetwornik o średnicy sześciu cali.

electro-voice EVID

Modele z literą T są wyposażone w transformator, dzięki któremu mogą być stosowane na liniach 70/100V.

Głośniki podwieszane
Zestawy podwieszane łączą w sobie wyjątkową funkcjonalność z walorami estetycznymi. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie montaż sufitowy czy naścienny nie jest możliwy. Ponadto umożliwiają dobór optymalnej wysokości montażu, co skutkuje najlepszym stosunkiem liczby głośników użytych do nagłaśnianej powierzchni. Co więcej, zawieszenie w przestrzeni pozwala zminimalizować niepożądane zjawiska akustyczne wynikające z odległości od ścian czy sufitów. W tym przypadku można zdecydować się na dwucalowy model pełnopasmowy lub dwudrożny sześcioipółcalowy.

electro-voice EVID

Największy subwoofer w serii, EVID-S12.1, dysponuje mocą 200W i potrafi zagrać już od 40 Hz.

Głośniki EVID-S
Zestawy serii EVID-S, wyposażone w systemy szybkiego montażu, przeznaczone są do instalacji na wszelkiej maści powierzchniach, ścianach i nie tylko. To rozwiązanie najbardziej popularne, ze względu na prostotę instalacji i fakt, że może ona być wykonana na każdym etapie inwestycji. Szeroki wachlarz dostępnych modeli pozwala na wybór takiego, który idealnie spełni wymagania odnośnie co do wielkości, skuteczności i ceny. Do dyspozycji jest osiem konstrukcji szerokopasmowych oraz dwa subwoofery. Najmniejszy model pełnopasmowy ma przetwornik o średnicy dwóch cali, największy zaś to dwudrożna konstrukcja z ośmiocalowym wooferem. W ofercie znajdują się również trzy modele dwudrożne bazujące na układzie dwóch przetworników szerokopasmowych o średnicach: trzy i pół cala, cztery cale, sześć cali. W kategorii głośników do montażu powierzchniowego są trzy subwoofery: 40S z ośmiocalowym wooferem, S12.1 z dwunastocalowym wooferem oraz S10.1D z dwoma niskotonowymi przetwornikami dziesięciocalowymi.

electro-voice EVID

Dzięki temu, że zestawy z serii EVID są dostępne również w wersji białej, integrator może z łatwością wkomponować je w jasną architekturę wnętrz takich jak hale sportowe, dworce, terminale przesiadkowe, szpitale czy salony SPA.

Głośniki do niestandardowego montażu
Electro-Voice to producent o uznanej reputacji, obecny w branży od prawie 100 lat. Opracowane na przestrzeni tego czasu technologie pozwalają oferować najwyższej jakości urządzenia bez względu na przeznaczenie. Nie dziwi zatem fakt, że do dyspozycji muzyków, instalatorów i firm rentalowych jest ogromna liczba różnorodnych zestawów głośnikowych do zastosowań muzycznych i komercyjnych. Wśród nich interesującym dopełnieniem serii EVID są instalacyjne zestawy głośnikowe premium EVC Variable Intensity. To urządzenia przeznaczone do instalacji w narożniku ściany i sufitu. Charakteryzują się szerokim pokryciem dźwiękiem, niewielką obudową i wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu mogą być zamontowane w szkołach czy salach sportowych.

electro-voice EVID

Model EVID-S5.2X został zamknięty w obudowie zapewniającej wysoki stopień ochrony IP65, dzięki któremu kolumny mogą być instalowane m.in. na tarasach, na zewnątrz budynków czy na basenach; wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki wymagające rozwiązań o podwyższonej ochronie przed temperaturą, słońcem czy wilgocią.

Podsumowanie
Przeznaczone do instalacji komercyjnych głośniki z rodziny EVID to nie tylko doskonały dźwięk i niezawodność, ale także niezwykła elastyczność. Szeroki wachlarz konstrukcji pozwala na zainstalowanie głośników dosłownie wszędzie. Mimo wielu zalet, EVID pozostaje rozwiązaniem efektywnym kosztowo, co jeszcze bardziej zwiększa jego atrakcyjność. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy Audio Plus, którzy pomogą dobrać idealnego EVID-a dla Twojej instalacji.

TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje