Chyba nikt nie powinien być zaskoczony, gdy powiemy, że obiekty o różnej funkcjonalności stawiają bardzo odmienne wymagania względem pracujących w nich systemów nagłośnieniowych. W hali sportowej najważniejsza będzie możliwość przebicia się przez tysiące gardeł kibiców, w salach koncertowych natomiast najistotniejsze będą najbardziej wierna transmisja muzyki oraz tworzenie wielokanałowych efektów w przypadku przedsięwzięć immersyjnych. Te różne wymagania mają, oczywiście, odzwierciedlenie w stosowanych systemach i samej ich konfiguracji.
Jak połączyć tak różne potrzeby w wielofunkcyjnych obiektach, które powstają bardzo licznie w ostatnich latach?
Przed takim wyzwaniem stanęli twórcy obiektu The Von Braun Center w Huntsville w Alabamie. Odpowiedzialna za zaprojektowanie i wdrożenie systemu firma Verta Technologies, postanowiła zastosować tam systemy EAW Anya, Otto i QX, które posłużyły do stworzenia jednej z największych stałych instalacji nagłośnieniowych wykorzystujących technologię ADAPTive na świecie.
Kompleks The Von Braun Center jest zlokalizowany w sercu historycznego centrum miasta Huntsville. To wielofunkcyjny kompleks rozrywkowy, w którym odbywają się koncerty, przedstawienia Broadwayowskie, występy baletu, koncerty orkiestr symfonicznych i rozgrywki wielu różnych dyscyplin sportowych. Hala jest również domowy lodowiskiem dla drużyny Huntsville Havoc, toczącej swoje rozrywki w ramach ligi Southern Professional Hockey League. Obiekt został zbudowany w 1975 roku i po blisko pięćdziesięciu latach nadszedł czas na remont. Jego rozległa renowacja The Von Braun Center rozpoczęła się w 2022 roku i trwała dwa lata. W tym czasie przeprowadzone zostały gruntowne prace modernizacyjne, a także wymieniony system nagłośnieniowy, który mocno się zestarzał. W istocie do obiektu został dostarczony nie jeden, ale trzy kompletne systemy audio. Ponieważ rozwiązania EAW ADAPTive, modele Anna i Anya oraz subwoofery Otto pracowały już w sali koncertowej Mars Music Hall mogącej pomieścić 1300 osób i sali koncertowej Marka C. Smitha, w której może zasiąść dwutysięczna publiczność, a niedawno zainstalowane zostały tutaj również głośniki kolumnowe AC6, twórcy instalacji w hali i zamawiający postanowili skierować swoją uwagę na rozwiązania z tej samej rodziny, w rozmiarze odpowiadającym potrzebom tej przestrzeni.
Do zaprojektowania, zainstalowania i uruchomienia całego systemu nagłośnieniowego w wielofunkcyjnym obiekcie w Huntsville w Alabamie, wybrana została firma Verta Technologies, która jest komercyjnym integratorem specjalizującym się w projektowaniu systemów AV, oprogramowaniem, instalacją oraz wsparciem technicznym. Integrator zajmuje się realizacją projektów dla takich odbiorców jak banki, kościoły, szpitale, obiorcy z rynku rządowego czy edukacja wyższa.
Hala pełna wyzwań
Już na etapie planowania, integrator musiał stawić czoła wielu wymaganiom hali i tego projektu. Ponieważ hala bazuje na specyficznej konstrukcji dachu, gdzie zamiast standardowego, prostokątnego układu mamy, rozchodzące się promieniście belki, które można porównać do układu piasty i szprych w kole rowerowym. To przełożyło się na konieczność bardzo skrupulatnego planowania punktów podwieszeniowych dla nowych rozwiązań audio.
Co więcej, hala ma również poważne ograniczenia jeżeli chodzi o wysokość. Odległość od tafli lodu do konstrukcji dachu wynosi zaledwie niecałe 20 metrów, co w zasadzie uniemożliwiło instalację klasycznych systemów line array z długimi gronami.
Dodatkowym wyzwaniem była sama architektura hali i układ widowni w jej wnętrzu. Osiągnięcie jednolitego poziomu ciśnienia akustycznego (SPL) w wielu rzędach widzów, rozlokowanych na różnych poziomach również wymagało wiele uwagi i bardzo wnikliwego przemyślenia całej koncepcji.
Wreszcie sam harmonogram, jak to bywa przy tego rodzaju realizacjach, był mocno napięty, a zbliżający się sezon hokejowy wymagał szybkiego i sprawnego działania. Kluczowa z punktu widzenia planowego ukończenia projektu była zdolność firmy EAW do sprawnych i rzetelnych dostaw kolumn na miejsce ich instalacji, a także obecność wsparcia technicznego producenta w hali, zarówno w trakcie montażu, jak i w trakcie uruchomienia całego systemu.
Odpowiedź na potrzeby obiektu
Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach włodarze obiektu, The Von Braun Center i integrator, firma Verta Technologies zdecydowali się postawić na system EAW ADAPTive. Jako główne głośniki został wybrany model Anya, najlepiej spełniający specyficzne wymagania akustyczne i estetyczne obiektu. Łącznie dookoła centralnego punktu od którego promieniście rozchodzą się belki konstrukcyjne, zainstalowano dwanaście gron systemu składających się z od trzech do siedmiu modułów każde. Co więcej, zasięg horyzontalny każdego z gron może być elastycznie rozszerzany poprzez proste dołożenie do grona kolejnych kolumn.
Na co zwraca uwagę integrator, zastosowane rozwiązania sprawdziły się znakomicie, bez trudu nagłaśniając całą przestrzeń przy pomocy relatywnie nie dużych gron, a możliwość kierunkowania wiązki głośników pozwoliła na zapewnienie takich samych wrażeń dźwiękowych każdemu z widzów zasiadających w hali, dookoła lodowiska, bez względu czy znajdują się w pierwszym rzędzie najbliżej lodu, czy najwyżej, pod samym dachem.
Pod stropem hali, w centralnym punkcie został również umieszczony zestaw subwooferów Otto, zapewniających równe pokrycie najniższymi częstotliwościami, całej nagłaśnianej przestrzeni.
Dodatkowo integrator zastosował tutaj również dodatkowe kolumny EAW QX 566, których zadaniem jest nagłośnienie lodu.
Za obróbkę wszystkich sygnałów, processing i zarządzanie całym systemem odpowiedzialne są rozwiązania Q-Sys od QSC.
Na co zwraca uwagę szef i dyrektor generalny firmy Verta Technologies Christian Tuttle: „Dzięki oprogramowaniu EAW Revolution, byliśmy w stanie precyzyjnie skierować dźwięk w kierunku publiczności, od pierwszego, aż do ostatniego rzędu, dzięki czemu każde miejsce brzmi dokładnie tak samo pod względem częstotliwości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak trudno jest uzyskać jednolity poziom SPL w całej nagłaśnianej przestrzeni, a trzeba powiedzieć, że w hali The Von Braun Center mamy ogromny wybór miejsca, rozlokowanych na wielu różnych poziomach. System EAW z serii ADAPTive gwarantuje nam, że wszyscy widzowie zgromadzeni w obiekcie będą mogli doświadczyć takich samych wrażeń”.
Podsumowanie
Gdy mówimy o samej infrastrukturze i dostępnych zasobach, sport w Stanach Zjednoczonych ma się, delikatnie rzecz biorąc, lepiej niż w Europie. Gdy weźmiemy pod lupę tak ważne dla Amerykanów dyscypliny jak hokej, futbol amerykański, baseball czy koszykówka, może okazać się, że przeciętna drużyna uniwersytecka będzie dysponowała lepszą halą sportową i wyposażeniem niż nawet osławione drużyny zawodowe na Starym kontynencie. Nie dziwi zatem, że choć największe w Alabamie, to jednak w amerykańskiej skali niewielkie, bo liczące nieco ponad 200 tysięcy mieszkańców, miasto Huntsville może pochwalić się znakomitym obiektem z widownią mogącą przyjąć 9000 osób. Tym bardziej, że hala w kompleksie Von Braun Center to nie tylko obiekt umożliwiający rozgrywanie wielu dyscyplin na poziomie profesjonalnym i nie tylko lodowisko, ale także przestrzeń rozrywkowa spełniająca wymagania różnych wydarzeń muzycznych i kulturalnych.
Po przeprowadzonej niedawno gruntownej modernizacji to dzisiaj nie tylko obiekt o wysokich walorach wizualnych, ale przede wszystkim przestrzeń uzbrojona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.
Ekipa, której powierzone zostało zaprojektowanie i dostarczenie systemu nagłośnieniowego stanęła przed wieloma wyzwaniami tego projektu. Musieli oni nie tylko wdrożyć rozwiązania, które zapewnią znakomite pokrycie dźwiękiem i jego odpowiednie natężenie od pierwszego do ostatniego rzędu wielopoziomowej i znacznych rozmiarów widowni, ale także dostarczyć rozwiązanie, które będzie mogło być zainstalowane w hali o stosunkowo niskim stropie, a także będzie można je podwiesić w ściśle określonych punktach wynikających z konstrukcji dachu.
Z pomocą przyszedł tutaj zaawansowany system nagłośnieniowy EAW z serii Adaptive ze sterowaniem wiązki i wieloma unikatowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i rozbudowaną elektroniką, udowadniający, że odpowiednio dobrane i użyte rozwiązania techniczne mogą z łatwością odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających przestrzeni.
Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: EAW