rti vip

Wygoda wykorzystania urządzeń RTI do transmisji sygnałów kablem Cat6/6a do budowy instalacji audiowizualnej jest uzasadnieniem ich nazwy. Seria RTI UHD-VIP składa się z nadajnika VIP-UHD-TX, odbiornika VIP-UHD-RX oraz modułu sterowania VIP-UHD-CTRL. Inżynierowie RTI, dodając moduł sterowania, umożliwili instalację rozwiązania nawet tym użytkownikom, którzy nie mają głębokiej wiedzy o infrastrukturze sieciowej. 

Rozwiązanie RTI oferuje wszystko, co najlepsze w technologii video-over-IP. Pierwsza korzyścią jest, dość oczywiste już obecnie, przesyłanie sygnałów 4K siecią IP o przepustowości 1 Gb. Na wyjściu odbiornika użytkownik dysponuje sygnałem 4K 6Hz 4:2:0. Z kolei nadajniki RTI VIP-UHD-TX poradzą sobie z sygnałem źródłowym nawet o rozdzielczości 4K – począwszy od 3840 x 2160 30Hz 4:4:4 oraz 4096 x 2160 24Hz 4:4:4, aż do wspomnianego wcześniej 4K @60Hz 4:2:0. Dopasowaniem sygnału na wyjściu do możliwości wyświetlacza zawiaduje wbudowany w odbiornik skaler.

rti vip

Nadajnik RTI VIP-UHD-TX oraz odbiornik VIP-UHD-RX to dwa z trzech elementów rodziny VIP-UHD od RTI. Oferują obraz w rozdzielczości 4K, dźwięk Dolby TrueHD oraz niezależne przełączanie wszystkich sygnałów.

Prawdziwa moc skalowania obrazu RTI pojawia się, gdy w instalacji pracuje kilka projektorów czy monitorów, każdy o innej rozdzielczości natywnej. Wszystkie one otrzymują obraz właśnie w pełnej rozdzielczości zamiast wspólnego dla wszystkich. Za pomocą odbiorników RTI VIP-UHD-TX można stworzyć ścianę wideo, wystarczy połączyć każdy monitor z odbiornikiem by szybko i sprawnie uzyskać obraz o naprawdę dużym formacie.

rti vip

RTI VIP-UHD-CTRL na froncie wyposażony jest w port RS-232 oraz porty I/O ogólnego przeznaczenia, dzięki czemu możliwe jest bardzo wszechstronne zastosowanie urządzenia.

Wszystkie urządzenia RTI VIP-UHD zasilane mogą być zasilaczem lub, co wygodniejsze, przez PoE. Wykorzystanie tej drugiej możliwości to ogromne ułatwienie dla instalatorów, którzy nie muszą rozglądać się za punktami zasilania w czasie budowy instalacji. Co prawda, monitory czy projektory nadal wymagają zasilania z sieci 230V, ale nierzadko w ich okolicy brakuje miejsca na kolejne gniazdka i zasilacze. Każdy odbiornik VIP-UHD-RX, oprócz wyjścia HDMI 2.2, ma dwa porty RJ-45. Pierwszy służy do komunikacji z nadajnikiem oraz zasilania PoE, drugi natomiast nazwany został „Loop Out” i może pracować w dwóch trybach – klasycznym, w którym łączność z siecią udostępniana jest urządzeniom końcowym lub w trybie extendera „one to many”. Ten tryb służy do przesłania sygnału z jednego nadajnika do wielu odbiorników – wszystko jedną trasą kablową Cat.6.

rti vip

Dwa porty RJ-45 na obudowie VIP-UHD-CTRL pozwalają na niezależne sterowanie urządzeniami końcowymi oraz zarządzanie przełączaniem sygnałów wideo.

Zwykle wyświetlanemu obrazowi towarzyszy dźwięk. RTI VIP-UHD jest w pełni kompatybilne z cyfrowymi formatami dźwięku – Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, oraz DTS-HD Master Audio. Analogowy sygnał audio również może być dołączony do sygnału wideo lub z niego wydzielony oraz przesłany niezależnie od obrazu do dowolnego urządzenia końcowego.

rti vip

Na tylnym panelu RTI VIP-UHD-RX znajdują się dwa wielofunkcyjne porty RJ-45 i wyjścia HDMI oraz analogowego audio.

Sterowanie opracowane przez RTI jest bardzo mocną stroną systemu. Zarówno nadajnik, jak i odbiornik wyposażone są w porty RS-232 oraz IR, dodatkowo z nadajnika do odbiornika przekazać można sygnał KVM. Wszystkie sygnały – zarówno sterujące, jak i audio oraz wideo kierowane są pod właściwe adresy w sieci za pośrednictwem sprzętowego modułu sterującego RTI VIP-CTRL. To urządzenie eliminuje konieczność ręcznego nadawania adresów IP poszczególnym urządzeniom. RTI oferuje interfejs użytkownika, za pomocą którego konfiguracja systemu tworzy się automatycznie.

rti vip

Komunikacja nadajnika VIP-UHD-TX odbywa się przez port RJ-45, sygnał wideo doprowadzany jest wejściem HDMI, a analogowy dźwięk stereo można dołączyć przez gniazda RCA.

Oprogramowanie Integration Designer umożliwia z kolei łatwe zaprojektowanie sterowania za pośrednictwem IR, RS-232 czy IP. Bardzo użyteczną funkcją oferowaną przez RTI jest wyświetlanie podglądu sygnałów wideo dostępnych na każdym wejściu oraz wyświetlanych na każdym wyjściu. Dzięki temu użytkownik ma natychmiastowe, wizualne potwierdzenie przełączanego sygnału.

rti vip

Dzięki integracji z APEX możliwe jest nie tylko błyskawiczne uruchomienie systemu, ale też wyświetlenie podglądu obrazu na panelach RTI.

Podsumowanie
Rozwiązanie RTI VIP-UHD wykorzystuje nową platformę VIP opracowaną przez RTI, pozwalającą na dystrybucję sygnału wideo siecią 1 Gb do nieograniczonej liczby urządzeń końcowych. W rezultacie powstaje elastyczny i skalowalny system sterowany natywnie wewnątrz środowiska RTI. VIP-UHD jest w pełni zintegrowane z APEX – rozwiązaniem RTI pozwalającym na natychmiastowe rozpoznanie dołączonych do systemu nadajników i odbiorników i błyskawiczną ich konfigurację. Skraca to znakomicie czas konfiguracji i umożliwia uruchomienie systemu nawet bez dogłębnej wiedzy z zakresu adresacji sieci IP. RTI proponuje wykorzystanie rozwiązania VIP-UHD praktycznie wszędzie – świetnie sprawdzi się ono w hotelach, obiektach sportowych, ale też znajdzie zastosowanie w przestrzeniach korporacyjnych – zarówno w lobby, jak i w salach konferencyjnych. Hall biurowców to kolejne środowisko pracy RTI VIP-UHD – tutaj za jego pośrednictwem stworzyć można system digital signage czy wielkoformatową ścianę informacyjną.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje