Nadeszła jesień, a wraz z nią, po przerwie wakacyjnej ruszyły wydarzenia branżowe dostarczające olbrzymiej porcji wiedzy i praktycznych wskazówek uczestnikom rynku AV i klientom końcowym. To idealny czas, aby w trakcie trzeciego kwartału, a jeszcze przed czwartym – kluczowym dla naszego rynku, zapoznać wszystkich zainteresowanych z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i nowościami produktowymi.
Jedną z firm, która właśnie postanowiła wyjść do swoich klientów i partnerów, jest polski dystrybutor rozwiązań spod znaku Biamp, b.partAV, podmiot w grupie Konsbud Audio.
W trakcie dwóch spotkań, w Konstancinie k/Warszawy oraz w Krakowie, zostały zaprezentowane wszystkie rozwiązania, których może potrzebować projektowana dzisiaj instalacja AV. Oczywiście i nas nie mogło tam zabraknąć.

Parę minut po godzinie 10 krakowskie spotkanie rozpoczął Jarek Kierkowski, dyrektor handlowy b.partAV oraz reprezentujący producenta Steve Van Hoof, dyrektor marketingu Biamp na rynek EMEA. Steve pracuje w firmie Biamp od trzech lat i ma ogromne doświadczenie w branży systemów nagłośnieniowych i rozwiązań AV. W przeszłości zajmował się sprzedażą wielu uznanych, profesjonalnych marek, a także odpowiadał za marketing i sprzedaż na całym świecie konsolet belgijskiej firmy Rodec. W swojej prezentacji Steve opowiadał m.in. o historii firmy Biamp, flagowych produktach, a także niezwykle prężnym rozwoju. Tylko w ostatnich latach Biamp pozyskał i wcielił w swoje struktury m.in. markę Apart, specjalizującą się w produkcji instalacyjnych rozwiązań nagłośnieniowych, bardzo chętnie wybieranych m.in. do restauracji czy sklepów, Cambridge Sound Management wraz z jej flagowymi rozwiązaniami do maskowania dźwiękiem, Community – producenta głośników do hal sportowych czy stadionów, markę Crowd Mics z jej rozwiązaniem zamieniającym smartfon w osobisty  mikrofon i system interaktywny stosowany nawet podczas największych konferencji i spotkań, a w ubiegłym roku firmę Neets, specjalizującą się w produkcji systemów sterowania i paneli sterowania w technologii e-ink.
Następnie na scenę wkroczyli Tomek Zachara z działu wsparcia technicznego sprzedaży i Michał Góra, regionalny inżynier sprzedaży na południową Polskę, którzy opowiadali o nowych rozwiązaniach producenta dla Unified Communication.

Konferencja Biamp Pro Partners

Dyrektor handlowy b.partAV – Jarosław Kierkowski

Niedawno do oferty firmy dołączyły soundbary i wideobary konferencyjne, które są doskonałym rozwiązaniem all-in-one do małych i średnich sal konferencyjnych.  Wystarczy je zainstalować, podłączyć i już możemy cieszyć się kompletnym, wysokiej jakości systemem do wideokonferencji wraz z zestawem zaawansowanych funkcji takich jak redukcja szumu, kasowanie echa, śledzenie mówcy przez matrycę mikrofonową czy autokadrowanie. W ofercie dostępne są wideobar Parle VBC 2500 (z wbudowanym zestawem mikrofonów, głośników oraz kamerą), audiobar konferencyjny Parle ABC 2500 oraz głośnik konferencyjny również w formie soundbara Parle SBC 2. Tak skonstruowana oferta pozwala użytkownikowi na wybór rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w jego wnętrzu i daje pełną swobodę w wyborze produktu all-in-one, oferuje możliwość dołożenia głośnika do systemu mikrofonowego lub połączenia matrycy mikrofonowej z głośnikami z kamerą np. PTZ i istniejącym systemem konferencyjnym.

Konferencja Biamp Pro Partners

W trakcie spotkania można było zobaczyć, jak w realnym świecie sprawuje się system Crowd Mics.

Producent nie ustaje w rozwoju swojego portfolio wideokonferencyjnych rozwiązań biznesowych. W jego ofercie pojawiły się właśnie trzy kompaktowe kamery: Vidi 100 (kamera 4K z wbudowaną matrycą mikrofonową), Vidi 150 (wyposażona dodatkowo w technologię automatycznego kadrowania) oraz miniaturowy model Vidi 250 (sama kamera, ale za to zamknięta w bardzo małej obudowie).
W trakcie spotkania w Krakowie dzięki zaaranżowanemu, zestawionemu połączeniu wideokonferencyjnemu, zrealizowanemu w oparciu o platformę MS Teams, można było zobaczyć, jak w praktyce pracują kamery i wideobary. I trzeba przyznać, że spisują się znakomicie. Z podziwem przyglądaliśmy się i przysłuchiwaliśmy, jak dobre algorytmy kasowania szumu zostały wdrożone do urządzeń. Dzięki nim już nigdy więcej osoby siedzące po drugiej stronie nie usłyszą kaszlących uczestników spotkania (a jak wiadomo, kaszel w ostatnich 30 miesiącach przyprawiał od razu o szybsze bicie serca), szeleszczących papierków, uderzania o stół, a nawet stukania łyżeczkami od herbaty czy innych niepożądanych dźwięków, o czym można było się przekonać w trakcie prezentacji.
Co więcej, zastosowano tutaj algorytmy, które się uczą, zatem gdy dany dźwięk pojawi się po raz pierwszy, system rozpoznaje go jako hałas i gdy wystąpi po raz kolejny, z całą pewnością zostanie wyeliminowany.
Zarówno kamery, wideobary, jak i soundbary mogą doskonale współpracować ze stworzonymi dla potrzeb przestrzeni huddle room i małych pomieszczeń wideokonferencyjnych procesorami Devio SCR i Devio SCX, wokół których można zbudować kompletny system wraz z głośnikami i mikrofonami. Do jednostki SCX-800 można podłączyć nawet do czterech modułów mikrofonowych, co daje obsługę ośmiu mikrofonów, a to już naprawdę spory system, który sprawdzi się nawet w dużej sali. Tutaj prezentujący zwrócili uwagę na pierwszą praktyczną wskazówkę. Co zrobić w sytuacji, gdy klient chce mieć salę wyposażoną w najnowsze rozwiązania do wideokonferencji, ale w jej sercu stoi np. piękny dębowy stół, po którym nie mogą plątać się kable? Biamp ma na to rozwiązanie. Są nim urządzenia Modena Hub/Modena Hub+, które pozwalają na bezprzewodową transmisję między komputerem a systemem wideokonferencyjnym zainstalowanym w pomieszczeniu, wspierają ideę pracy BYOD i BYOC oraz komunikują się w oparciu o istniejącą sieć Wi-Fi i nie wymuszają instalowania żadnego oprogramowania czy obsługi przez urządzenia wyjściowe znanych protokołów komunikacji bezprzewodowej.

Konferencja Biamp Pro Partners

Seria kolumn Community (obecnie wchodzących w portfolio produktowe Biamp) przeznaczonych do najbardziej wymagających hal sportowych i na stadiony to rozwiązania o spektakularnej skuteczności. Można było się o tym przekonać na własne uszy w trakcie spotkania.

Następnie Tomek Zachara zaprezentował zupełnie nową funkcję i zarazem kolejną markę, którą przejęła firma Biamp. Mowa tutaj o rozwiązaniu Launch i nowym narzędziu projektowym. Wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk, aby system sam wykrył wszystkie mikrofony i głośniki zainstalowane w pomieszczeniu i dokonał ich strojenia. Dodatkowo, po całej operacji otrzymamy kompletny raport informujący, jakie rezultaty przyniosło strojenie i co uległo poprawie. Jak już wspomniano, producent wprowadził również do oferty bardzo użyteczne narzędzie projektowe.
Korzystając z bardzo efektywnych, łatwych w obsłudze, online’owych, a co najważniejsze bezpłatnych narzędzi o nazwie Conference Room Designer i Clasroom Designer można samemu dobrać ilość i rodzaj komponentów systemu Biamp, które najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu. Możemy dodać meble, określić parametry pomieszczenia i zgodnie z nazwami obydwu narzędzi wybrać, czy będziemy przygotowywali projekt dla sali lekcyjnej czy wykładowej.
Dodatkowo możemy także określić, czy mikrofony będą działały w całym pomieszczeniu, czy tylko będą skupiały się na jego wybranej części, a system sam podpowie, czy potrzebujemy bardziej zaawansowanych rozwiązań z serii Tesira, czy wystarczą nam nieco prostsze Devio, na co ma wpływ chociażby liczba głośników i mikrofonów, a co za tym idzie, konieczna do zaangażowania moc obliczeniowa.
Po wprowadzeniu wszystkich danych i umieszczeniu sprzętu w wirtualnej przestrzeni możemy założyć słuchawki i posłuchać, jak lokalizacja mikrofonów czy głośników będzie wpływała na jakość, czytelność i odbiór przekazywanych treści, ostatecznie decydując, w których miejscach warto zainstalować mikrofony czy głośniki, a w których okaże się to być niedobrym pomysłem.
Ponadto system wygeneruje raport z planem rozmieszczenia sprzętu z wykresem rozchodzenia się dźwięku oraz listą wszystkich urządzeń koniecznych do użycia w projekcie. Może być to świetny załącznik dla klienta na etapie kompletowania całej dokumentacji projektowej.
Przemek Komenduła z działu wsparcia technicznego opowiadał o bardzo szerokiej ofercie procesorów AV Biamp. Pokazał możliwości znajdujących się w portfolio Biamp urządzeń, omówił poszczególne bloki pracujące w ramach DSP, takie jak EQ, regulacja poziomów, mikser matrycowy. Zaprezentował automatyczne kasowanie szumu, które doskonale sprawdzi się np. w restauracji, gdzie w zależności od obłożenia stolików i gwaru gości system sam będzie regulował poziom głośności muzyki, system automatycznego kasowania echa dla wideokonferencji oraz opowiedział o możliwości obsługi przez procesory Tesira nie tylko sygnałów audio, ale także wideo.
Co niezwykle istotne, platforma Tesira to nie tylko processing sygnałów audio i zarządzanie sygnałami wideo, ale także sterowanie. System współpracuje z ponad 5000 różnych urządzeń dostępnych na rynku, może być konfigurowany w architekturze rozproszonej (jeden centralny procesor może być obsługiwany za pomocą różnych, większych i mniejszych paneli ściennych), a w przypadku mniej wymagających instalacji użytkownicy mają również do dyspozycji nieco prostsze, ale wciąż bardzo funkcjonalne rozwiązania z serii Impera (to produkty bazujące na wiedzy firmy Neets) oraz Apprimo (zintegrowane w formie paneli dotykowych systemy sterowania do mniejszych instalacji). O kolejnej bardzo interesującej technologii i grupie produktów opowiadał Grzesiek Andrzejewski, regionalny inżynier sprzedaży na centralną i północno-wschodnią Polskę. Crowd Mics to rozwiązanie zaprojektowane dla potrzeb konferencji, spotkań, wykładów czy dyskusji panelowych, pozwalające na zamianę własnego telefonu w mikrofon bezprzewodowy. Uczestnik spotkania ma możliwość zadawania pytań, przesyłania komentarzy, brania udziału w głosowaniach i ankietach. Prowadzący może wybierać z listy zgłoszeń uczestników chcących zabrać głos, może włączyć lub wyłączyć w każdym momencie mikrofon uczestnika, może tworzyć ankiety zarówno przed rozpoczęciem wydarzenia, jak i w jego trakcie, mierzyć zaangażowanie uczestników spotkania, a także publikować wyniki głosowań w czasie rzeczywistym poprzez system audiowizualny.

Konferencja Biamp Pro Partners

Steve Van Hoof, dyrektor marketingu Biamp na rynek EMEA

Sercem systemu jest procesor ATOM, który może obsłużyć maksymalnie do 1000 uczestników wydarzenia i może być z łatwością połączony zarówno z systemem wideo, bezpośrednio z rozwiązaniami do wyświetlania obrazu, procesorami audio, a także konsoletami audio. Nie bez znaczenia jest również fakt, że cały system pozwala nie tylko na pracę w obrębie jednej sali, ale także może łączyć się online z kilkoma miejscami na całym świecie.
Maciek Górny, regionalny inżynier sprzedaży na Polskę Zachodnią, zaprezentował szeroką ofertę linii Community, również wchodzącej w skład portfolio Biamp. To pierwsze w historii profesjonalnych rozwiązań nagłośnieniowych głośniki, które zostały wyprodukowane z włókna węglowego. To, co dzisiaj wyróżnia je na tle produktów konkurencji, to m.in. bardzo precyzyjne pomiary akustyczne podawane w kartach katalogowych, na bazie których projektant systemu nagłośnieniowego może dobrać odpowiednie rozwiązania i liczbę konieczną do jak najlepszego nagłośnienia obiektu o skomplikowanej akustyce, takiego jak stadion sportowy czy hala. W kolumnach Community pracują przetworniki koaksjalne, oferujące bardzo wysoką skuteczność, przewyższającą rozwiązania z tej półki cenowej nawet o 6-10 dB. Dzięki temu można zastosować wzmacniacz o mniejszej mocy, obniżając tym samym całościowy koszt instalacji. Oczywiście marka Community kojarzy nam się przede wszystkim z rozwiązaniami do nagłośnienia stadionów i właśnie prezentacja modeli z serii R odbyła się na zewnątrz, w warunkach naśladujących faktyczne zastosowanie tych urządzeń np. na stadionie.

Konferencja Biamp Pro Partners

Cały team b.partAV tworzący spotkania Biamp Pro Partners.

Zgodnie z przeprowadzonymi przez producenta badaniami i przyjętymi założeniami, gwar typowego stadionu czy hali sportowej to ok. 80 dB-90 dB. Aby przebić się przez niego i dostarczyć czytelny przekaz (np. dopingującą zawodników muzykę czy komentarz), konieczne jest wygenerowanie sygnału głośniejszego o przynajmniej kilka decybeli, co jasno wynika również z przepisów UEFA. Community R2-52MAX potrafi zapewnić skuteczność na poziomie 96 dB nawet w odległości 77 metrów od źródła, dzięki czemu może być stosowany np. w sytuacjach, gdy dach znajduje się wysoko nad trybunami, albo trzeba zagrać tylko z jednej strony stadionu, bo po drugiej nie ma możliwości instalacji kolumn głośnikowych. Skuteczność rozwiązań Community potwierdza fakt, że w Polsce pracują one m.in. na jednym z największych obiektów sportowych w kraju – na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zgromadzone przez producenta w katalogu dane potwierdziły także odsłuchy przeprowadzone w trakcie spotkania. Kolumny Community to PIEKIELNIE skuteczne rozwiązania! Nawet z odległości kilkudziesięciu metrów od źródła, przekaz nie traci nic na klarowności, a mowa nic na zrozumiałości. Jak przyznawali uczestnicy prezentacji, patrząc na siebie i potakując głowami, jednak „rozmiar nie ma znaczenia”, bo kolumny są wciąż bardzo niewielkie i lekkie, jak na możliwości, którymi dysponują.
Ponadto w ofercie Biamp znajdziemy linie Desono DX i EX, będące następcą popularnej serii Mask (znanej jeszcze z czasów Apart Audio), rozwiązania sufitowe z ułatwiającym instalację systemem mocowania spring lock, głośniki kolumnowe z serii E (model ENT212 pracował jako nagłośnienie główne w trakcie całego spotkania i spisywał się znakomicie) czy serię ENTASYS FR, w której zastosowano najbardziej zaawansowaną konstrukcję trójdrożną przeznaczoną do pomieszczeń o trudnej akustyce, jak aule wykładowe, duże audytoria, kościoły.
Dostępne są również modele z maskownicami odpornymi na korozję, stworzone z myślą o pracy w środowiskach o wysokiej wilgotności jak baseny, restauracje nadmorskie, SPA.

Konferencja Biamp Pro Partners

Jedna z nowości Biamp prezentowanych w trakcie konferencji, seria kamer Vidi. Vidi 100 (kamera 4K z wbudowaną matrycą mikrofonową), Vidi 150 (wyposażona dodatkowo w technologię automatycznego kadrowania) oraz miniaturowy model Vidi 250 (sama kamera, ale za to zamknięta w bardzo małej obudowie).

Po lunchu na scenę dziarskim krokiem wkroczył duet Marek & Darek, czyli Marek Lewanty i Dariusz Wantuch, opiekunowie rynków wertykalnych. W swojej prezentacji panowie nakreślili główne problemy, z jakimi muszą mierzyć się pracownicy dużych firm, korporacji i organizacji mających swoje siedziby w nowoczesnych budynkach, w których głównymi materiałami są stal, beton i szkło generujące bardzo wiele odbić, co wpływa na powstawanie uciążliwego hałasu.
Według badań TNS Polska, do których się odwoływano, prawie połowa aktywnych zawodowo Polaków przede wszystkim ceni sobie święty spokój. Jak zatem zadbać o niego w miejscu pracy? Z myślą właśnie o rynku korporacyjnym, ale i każdym obiekcie, w którym trzeba mierzyć się z uciążliwym hałasem lub miejscach, gdzie konieczne jest odizolowanie danej przestrzeni, z której mogłyby wypłynąć dane wrażliwe, zostały stworzone systemy maskowania dźwiękiem. Ich twórcą jest firma Cambridge Sound Management, która kilka lat temu również została zakupiona przez Biamp. Bardzo szczegółowo o systemach maskowania dźwiękiem pisaliśmy w magazynie „AVIntegracje” w lipcu 2020 roku. Dla przypomnienia, są to sygnały, które z pomocą odpowiedniego szumu w zakresie pasma mowy są w stanie zamaskować uciążliwy gwar. Czy jednak ten emitowany „szum” nie będzie dla nas uciążliwy jeszcze bardziej niż gwar rozmawiających osób? Nie. Najlepiej można to porównać do sytuacji, w której w domu odkręcimy wodę w kranie. Przez chwilę będziemy ją słyszeli, ale po pewnym czasie ten dźwięk zostanie przez mózg pominięty. Oczywiście z pomocą systemu można zamaskować tylko hałas rozchodzący się drogą powietrzną, nie da się wyeliminować drgań mechanicznych np. hałasującego szybu windy. Jednak zastosowanie omawianych systemów znacząco poprawia jakość i komfort pracy. A  dzięki temu, że można zablokować zrozumiałość przekazywanych komunikatów, zapewnia on również pełną ochronę wrażliwych informacji np. w aptekach, gabinetach lekarskich, kancelariach prawniczych, w sektorze obrony, gabinetach zarządów czy w laboratoriach R&D.
Z sali padło również pytanie, czy systemy maskowania dźwiękiem można łączyć w ramach jednej sali z systemami tele- i wideokonferencyjnymi? Tak. Należy zadbać tylko o dobre ustawienie mikrofonów, o odpowiedni odstęp sygnału użytecznego i szumu tła lub zdecydować się na instalację systemu maskowania dźwiękiem, nie bezpośrednio w sali, w której są również wykorzystywane mikrofony do wideokonferencji, ale np. w korytarzu otaczającym pomieszczenie. W ofercie producenta znajdują się zarówno emitery pasywne, jak i aktywne. Aktywne mogą być wykorzystane również do odtwarzania muzyki tła, gdy system maskowania nie pracuje. Dostępne są także specjalistyczne emitery, za pomocą których można zabezpieczyć drzwi, szyby czy szachty klimatyzacji, wentylacyjne lub kablowe.

Konferencja Biamp Pro Partners

Portfolio instalacyjnych rozwiązań nagłośnieniowych Community

Kolejnym bardzo interesującym punktem spotkania była prezentacja o dosyć prowokacyjnym tytule: „Jak zarobić, a się nie narobić?”. W jej trakcie praktycznymi wskazówkami dla partnerów b.partAV oraz przemyśleniami na temat sytuacji rynkowej i kondycji branży AV podzielił się dyrektor handlowy grupy Konsbud Audio, Jarek Kierkowski.
Zwrócił on uwagę, na to jak bardzo uważnie partnerzy powinni pozyskiwać wiedzę na temat produktów i technologii z sieci, ponieważ wiele z publikowanych informacji jest tam po prostu nieprawdziwych i są przygotowywane przez ludzi niemających pojęcia o branży AV. Przedstawił również bardzo ciekawe dane statystyczne, w oparciu o które aż 60-70% tworzonych dzisiaj instalacji AV jest modyfikowanych w pierwszych dwóch latach użytkowania, na co wpływ może mieć m.in. nieodpowiedni dobór rozwiązań przez inwestora czy wciąż bardzo popularne przy wyborze technologii kierowanie się głównie ceną. Bardzo interesującym zagadnieniem poruszonym w trakcie tej prezentacji był również temat dotyczący certyfikacji sprzętu przez najpopularniejsze na rynku platformy wideokonferencyjne. Co również rzuca nowe światło na całe zagadnienie.
Na zakończenie programu spotkania przed ekranem projekcyjnym pojawił się Maciej Dobrski z działu wsparcia technicznego, który jest niekwestionowanym ekspertem w temacie profesjonalnych sieci do transmisji danych AV, rozwiązań sieciowych, struktur i transmisji danych audio i wideo. Maciej opowiadał o najpopularniejszych protokołach sieciowej transmisji dźwięku, obrazu oraz sterowania i transmisji danych, wskazując, że wciąż najpopularniejszymi rozwiązaniami obsługiwanymi również przez procesory Biamp z Tesira Server/Server IO są AVB, Dante, Cobranet i AES67 (będący specyficzną formą protokołu Ravenna).

Konferencja Biamp Pro Partners

Dzięki zestawionemu połączeniu wideokonferencyjnemu, uczestnicy spotkania mogli osobiście przekonać się, jakie możliwości dają rozwiązania wideo marki Biamp i jak spektakularne efekty przynoszą algorytmy pracujące w urządzeniach m.in. w zakresie kasowania hałasu czy eliminacji echa.

Ekspert firmy b.partAV zwrócił również uwagę, w jak galopującym tempie rosną wymagania dotyczące prędkości przesyłania danych przez przełączniki sieciowe. Już sygnał HD-SDI przesyłany over IP przekracza standardowy port 1 Gbit. Wideo w rozdzielczości UHD 4K wymaga prędkości 11 Gbit, a więc znów „standardowy” port IT 10 Gbit odpada. Obrazek 8K to już nawet 40 Gbit na port. Nie dziwi więc, że na rynku już pojawiają się przełączniki sieciowe mogące obsłużyć prędkość 800 Gbit, wykorzystywane głównie w najbardziej wymagających zastosowaniach broadcastowych. To, co jest jednak pocieszające, z punktu widzenia inwestora, to fakt, że wraz z wzrostem prędkości same rozwiązania sieciowe tanieją.
Maciek zarysował również podstawowe problemy związane z konfiguracją topologii sieci wskazując, że wciąż najlepszym, najbezpieczniejszym i najbardziej stabilnym rozwiązaniem jest oddzielenie sieci do sterowania i sieci do transmisji samych sygnałów AV. Z tego powodu rozwiązania Biamp klasy serwer mają dwa porty, jeden do zarządzania, a drugi już do samej transmisji. Jednak w mniejszych instalacjach wciąż dobrym pomysłem może się okazać połączenie w ramach jednej sieci zarówno sterowania, jak i transmisji. Porównał również najpopularniejsze sposoby transmisji IP, takie jak transmisja multicast, unicast, wskazując, że z punktu widzenia zarządzania ruchem i zarządzania przepływem danych transmisja multicast + IGMP jest najlepszym rozwiązaniem. Konferencja Biamp Pro Partners to nie tylko prezentacja nowych produktów, ale także ogromna ilość bardzo przystępnie podanej wiedzy, praktycznych porad i wskazówek dotyczących wszystkich najnowszych rozwiązań rynkowych.

Konferencja Biamp Pro Partners

Procesory Biamp z serii Tesira

Z pewnością właśnie dlatego już dawno żadna prezentacja nie widziała tak znakomitej frekwencji i, co więcej, utrzymała się ona do samego końca, do przeprowadzonego na zakończenie konkursu, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody, w tym zestaw głośników! Zgromadzeni przedstawiciele branży zadawali bardzo wiele szczegółowych i często trudnych pytań, na które prowadzący poszczególne bloki nie bali się odpowiadać, jeszcze bardziej przybliżając zawiłości świata AV. A to zawsze jest w cenie!

Tekst i zdjęcia: „AVIntegracje”