kramer ext3

Połączenie sygnałowe w sali konferencyjnej najczęściej utożsamiane jest z wyświetlaniem obrazu z laptopa na monitorze. Tymczasem od systemu AV w nowoczesnej sali konferencyjnej, zwłaszcza takiej, gdzie pod monitorem goszczą wideobary, wymaga się więcej. Konieczne jest zapewnienie dwukierunkowej komunikacji pomiędzy sprzętem użytkowników a wyposażeniem AV sali. Wykorzystanie standardu HDBaseT w wersji 3.0 pozwala na przesłanie jedną skrętką oprócz nieskompresowanego obrazu 4K, także Ethernet, USB 2.0 oraz komend sterujących.

Ten standard wykorzystywany jest przez extendery Kramer EXT3-C-XR-T oraz EXT3-POE-XR-R. Oba urządzenia tworzą zestaw „przedłużaczy” sygnałów audiowizualnych wykorzystujących zwykłą skrętkę komputerową do komunikacji ze sobą. Nadajnik Kramer EXT3-C-XR-T ma wszystkie niezbędne przyłącza, aby stać się częścią rozwiązania BYOD. Na przednim panelu znajduje się port USB-C, zdolny nie tylko przyjąć obraz w standardzie DP, ale także zasilić laptopa (maksymalnie 60W mocy), zapewnić przewodową łączność z Internetem oraz udostępnić aplikacjom w laptopie wszystkie urządzenia podłączone do portów USB 2.0. Z kolei odbiornik Kramer EXT3-POE-XR-R zapewnia zasilanie PoE, na przykład do połączonego z nim nadajnika. Producent wyposażył EXT3-POE-XR-R oraz EXT3-C-XR-T w zbliżony zestaw portów. Oba modele mają wyjście HDMI, które w nadajniku może służyć jako podgląd przesyłanego obrazu. Nadajnik ma dwa, a odbiornik trzy porty USB-A, do których podłączyć można dowolne urządzenia w standardzie USB 2.0. Do dyspozycji użytkownika odbiornika jest także jeden port HOST USB-B. Oba urządzenia oferują także gniazdo IR, RS-232 oraz, oczywiście, port HDBaseT na złączu RJ-45.

kramer ext3

Kramer EXT3-C-XR-T to nadajnik sygnałów audiowizualnych wykorzystujące standard HDBaseT 3.0. Połączenia pomiędzy nadajnikiem EXT3-C-XR-T a odbiornikiem Kramer EXT3-POE-XR-R. Oprócz obrazu zestaw tych urządzeń pozwala na przesłanie sygnału USB, sterującego oraz audio.

Najczęstszym scenariuszem wykorzystania pary urządzeń Kramer EXT3 jest stworzenie sali do prowadzenia spotkań online czy hybrydowych. Nadajnik EXT3 montowany jest wówczas pod blatem stołu lub w kompatybilnym przyłączu stołowym, a odbiornik ukrywany za monitorem. Kramer EXT3 pełni rolę aktywnego huba USB2.0, więc zasoby sali, takie jak soundbar czy kamera PTZ może być zdalnie połączona z laptopem użytkownika. Nierzadko elementem systemów wideokonferencyjnych jest, pełniący rolę jednostki centralnej, mini komputer umieszczany za monitorem. Wykorzystując port USB 2.0 nadajnika Kramer EXT3, można do takiego komputera zdalnie podłączyć klawiaturę i myszkę, dzięki czemu specjalista działu IT będzie mógł znacznie łatwiej serwisować system. Porty USB można także wykorzystać do przeniesienia dotyku – o ile w sali znajduje się wyświetlacz interaktywny.

Podłączenie do portu RS232 lub LAN w nadajniku EXT3-C-XR-T procesora sterującego, na przykład Kramer SL-240C daje możliwość przekazania komendy sterującej do urządzenia końcowego, którym może być kamera czy zawieszony pod sufitem projektor. Zestaw Kramer EXT3-C-XR-T wraz z EXT3-POE-XR-R umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K na odległość 100 metrów i to nawet, gdy jego częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz! Obecny w obu urządzeniach port Ethernet służyć może do przedłużenia 1-gigabitowego połączenia Ethernet także o sto metrów.

Obok gniazd komunikacyjnych na obudowie obu EXT3 znajdują się także dwie grupy DIP switchy służące do konfiguracji urządzenia. Pierwsze dwa służą do przełączania odległości pracy transmiterów. Do wyboru jest standardowa odległość lub ultra-range wynosząca aż 100 metrów. Kolejne cztery przełączniki służą do aktywowania trybu pracy hosta USB, portu IR oraz portu RS232. Z kolei na froncie urządzeń producent umieścił jeszcze dwa przełączniki definiujące tryb transmisji, a właściwie jej maksymalną odległość.

kramer ext3

Kramer EXT3-POE-XR-R oprócz przesłania nawet na 100 metrów obrazu w jakości 4K/60Hz z próbkowaniem 4:4:4 pozwala też na zasilenie transmitera przez port PoE.

Warto wspomnieć, że zarówno nadajnik EXT3-C-XR-T, jak i odbiornik EXT3-POE-XR-R mogą pracować z dowolnym urządzeniem spełniającym w pełni specyfikację HDBaseT. Możliwe jest więc rozbudowanie istniejących instalacji, w której już pracuje matryca HDBaseT, a więc i rozszerzenie możliwości takiego systemu. Co więcej, w takim scenariuszu odbiornik może być zasilany, podobnie jak nadajnik, za pomocą urządzenia centralnego, na przykład matrycy HDBaseT.

Opisywany nadajnik i odbiornik to nowości w ofercie Kramer. Połączenie ich we współpracujący zestaw to bardzo wygodne rozwiązanie. Na froncie nadajnika jest przycisk Display On. Użycie go spowoduje włączenie (lub wyłączenie) kompatybilnego wyświetlacza. Nadajnik wyśle bowiem komendę CEC, która poprzez odbiornik dotrze do monitora. Status zasilania reprezentowany jest też podświetleniem omawianego przycisku. Drugą cenną funkcją jest wielkoformatowość wejścia wideo. Dzięki temu, że złączem USB-C przesyłane jest zasilanie, obraz, dźwięk oraz Ethernet znacznie łatwiej jest zachować porządek na stole. A to dlatego, że do połączenia laptopa z całym wyposażeniem wideokonferencyjnym sali wystarczy jeden kabel USB-C. Warto na koniec wspomnieć, że urządzenia chłodzone są pasywnie – w ich obudowach nie znajdziemy szumiących wentylatorów. Nie tylko oznacza to cichą pracę nadajnika zamontowanego pod blatem stołu, ale też umożliwia montaż nad podwieszanym sufitem czy na uchwycie projektora. Brak ruchomych części to brak konieczności ich okresowego czyszczenia.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”