Oferując rozwiązanie szyte na miarę, w szczególności dla tak prestiżowej lokalizacji jak sala XVII w genewskiej siedzibie ONZ, firma Televic musiała liczyć się z niezwykle napiętymi terminami oraz ogromem pracy dla działu R&D. Pozornie łatwe zadanie dostarczenia systemu konferencyjnego dla dwustu pięćdziesięciu uczestników szybko okazało się wyjątkowo wymagające. Mówimy przecież o miejscu, gdzie spotkać może się grupa najważniejszych osób z całego świata, w którym wszystko musi działać sprawnie i efektywnie, a sala musi być gotowa do wykorzystania w jak najkrótszym czasie.

Sala XVII, nosząca też nazwę La Salle des Emirats, w genewskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych to jedna z czterech najważniejszych i największych sal przeznaczonych do konferencji i spotkań, zdolna pomieścić sześćset siedemdziesięciu pięciu uczestników. Każdego roku w Palais des Nations odbywa się nawet dziewięć tysięcy spotkań, a łączna liczba uczestników przekracza dwadzieścia osiem tysięcy. Gdy w 2015 roku przystąpiono do modernizacji obiektu, wybrana przez ONZ firma Projection Nouvelle miała zaledwie sześć tygodni na wykonanie całości instalacji, na którą składały się: ściana LED w rozmiarze 7,2 × 2,1 m (pitch 1,6 mm), sufit o powierzchni 300 m2 wypełniony wyświetlaczami LED (pitch 10 mm), system sterowania AMX wraz z matrycą 32 × 32 HDBaseT, system audio wykorzystujący urządzenia firm Biamp, Focal, Ashly, Soundtube, Soundcraft i Shure, dwa zestawy Line Array Active Audio, pięć kamer HD-SDI PTZ 3CCD przesyłających obraz poprzez procesor wizyjny Analogway do studia telewizyjnego oraz oczywiście system konferencyjny Televic. Wszystkie urządzenia dobrano tak, aby zapewnić wysoką dostępność sali i łatwość użytkowania gotowego systemu.

Nie dziwi wybór belgijskiej firmy Televic jako dostawcy rozwiązań konferencyjnych, jest to bowiem producent znany z niezawodności swoich urządzeń, a zarazem oferujący przemyślane i łatwe w obsłudze środowisko konferencyjne. Co ważniejsze, urządzenia systemu konferencyjnego musiały zostać dopasowane do architektury poddawanej renowacji sali spotkań. Belgijski producent oferuje kastomizację swoich urządzeń jako jedną z możliwych do zamówienia usług. W ten sposób oprócz realizowania standardowych funkcji, jak choćby prowadzenie dyskusji, tłumaczenia symultaniczne, głosowania, identyfikację przy użyciu kart RFID, pulpity konferencyjne UniCOS MME tworzą wraz z meblami i oprawą architektoniczną sali jednolitą, elegancką całość. Rygorystyczne wymagania architektoniczne zakładały, że pulpity będą stanowić idealnie gładką i jednokolorową powierzchnię, dlatego Televic usunął z nich wszystkie otwory na śruby mocujące.

Takich unikalnych jednostek multimedialnych UniCOS MME zainstalowano w całej sali dwieście czterdzieści, wszystkie wyposażone w dzieięciocalowy ekran dotykowy, kamerę wideo zintegrowaną z obudową, czytnik kart RFID oraz fizyczne przyciski do głosowania. Każdy pulpit zapewnia użytkownikowi wysokiej jakości dźwięk, sześć strumieni wideo z synchronizacją lip-sync oraz możliwość wymiany dokumentów. Pulpity są połączone ze sobą (i z pozostałymi elementami systemu) jednym standardowym kablem Cat.5e. Utworzona w ten sposób sieć wykorzystuje opracowaną przez Televic architekturę PLIXUS, za pomocą której możliwa jest wymiana nie tylko obrazu, dźwięku czy dokumentów pomiędzy delegatami, lecz także sygnału tłumaczeń symultanicznych.
Kolejnym rozwiązaniem, opracowanym specjalnie pod ten projekt przez dział R&D firmy Televic, są tabliczki elektroniczne wykorzystujące technologię E-Ink. Tabliczki są w pełni zintegrowane z systemem konferencyjnym i umożliwiają wyświetlanie nie tylko nazwiska zalogowanego na danym stanowisku delegata, lecz także innych spersonalizowanych informacji lub logo. W sali zainstalowano dwieście czterdzieści dziewięć takich tabliczek, eliminując w ten sposób konieczność ręcznego rozstawiania kart identyfikujących delegatów. W 2018 roku to rozwiązanie zdobyło na targach ISE nagrodę dla najlepszego nowego produktu dla sal konferencyjnych.
System konferencyjny Televic umożliwia również tłumaczenia symultaniczne. Są one dostępne nie tylko dla delegatów wykorzystujących pulpity UniCos MME, lecz także dla słuchaczy używających paneli przyłączeniowych Confidea F-CS. Panele te można dostosowywać do miejsca instalacji i w tym przypadku skorzystano z tej funkcji, zamawiając dwieście sześćdziesiąt trzy panele Confidea F-CS o orientacji pionowej i dodatkowo trzydzieści trzy panele o orientacji poziomej. Panele umożliwiają wybór jednego z sześćdziesięciu czterech kanałów tłumaczenia symultanicznego oraz podłączenie standardowych słuchawek ze złączem minijack 3,5 mm.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”9″ exclusions=”74,75,76,77,78,80,81,84″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”3″ lazy_load_batch=”1″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
W dziewięciu kabinach tłumaczy symultanicznych zainstalowano dwadzieścia sześć pulpitów Lingua Interpreter Desk. Są to urządzenia oferujące szereg funkcji znacząco usprawniających pracę tłumacza. Ergonomicznie rozmieszczone przyciski oznaczone są alfabetem Braille’a, dźwiękowe potwierdzenie każdej wybranej funkcji (słyszalne w słuchawkach) ułatwia pracę bez patrzenia na pulpit. Z kolei możliwość wyświetlenia obrazu z sieci Plixus na monitorze podglądowym pozwala tłumaczowi zorientować się w bieżącej sytuacji na sali. Panel wyposażony jest w złącze HDMI, a do dyspozycji tłumacza dostępne są wszystkie źródła wideo na sali, w tym zainstalowane kamery oraz kamery wbudowane w pulpity UniCOS MME.
Wspomnę tutaj, że opóźnienie, jakie oferuje sieć Plixus, to zaledwie jedna ramka i to dla każdego z sześciu możliwych do wybrania strumieni. Dodatkowo w każdym strumieniu obraz i dźwięk jest zsynchronizowany (lip-sync).
Podłączenie do sieci Plixus urządzeń z interfejsami wejścia lub wyjścia wideo pozwala na przechwytywanie i udostępnianie sygnału w dowolnym miejscu sali konferencyjnej, a więc również na ścianie LED. Do przechwytywania obrazu zastosowano interfejs Video-IN Box wyposażony w dwa złącza konferencyjne (za ich pomocą można przekazać obraz do całej sieci Plixus standardowym kablem Cat.5e) oraz jedno złącze wejściowe HDMI. Analogicznie interfejs Video-OUT Box ma dwa złącza konferencyjne do podłączenia do sieci Plixus oraz wyjście HDMI. Dzięki temu źródłami sygnałów audio i wideo mogą być nie tylko pulpity dyskusyjne UniCOS MME, ale także laptopy oraz kamery i to w dowolnym miejscu sali.
Pracą systemu konferencyjnego zarządza pakiet oprogramowania CoCon Suite. W jego skład wchodzą moduły Discussion, Signage, Voting, Authentication, Documentation, Audio Routing, Import/Export oraz Interpretation.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”9″ exclusions=”74,76,77,78,79,82,83″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”4″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Jak łatwo zgadnąć, moduł Discussion umożliwia obsługę całego systemu konferencyjnego, w tym konfigurowanie pulpitów, zarządzanie spotkaniem, a także wyznaczanie delegatów i przewodniczących spotkania. Możliwe jest utworzenie wizualnej reprezentacji rozmieszczenia pulpitów w sali oraz ręczne lub automatyczne inicjalizowanie wybranych mikro-fonów. W tym module można też utworzyć bazę delegatów, ustawić różne timery (odmierzające globalnie lub indywidualnie czasy wypowiedzi delegatów, czasy trwania poszczególnych punktów agendy itp.), określić przynależność delegatów do partii politycznych czy nawet utworzyć agendę spotkania.
Z kolei moduł Signage pozwala szybko przedstawić listę mówców, wyników głosowania czy tematu spotkania. Na dostępnych w systemie monitorach można wyświetlić także czas trwania spotkania lub przemowy delegata.
CoCon Voting to moduł umożliwiający określanie trybu głosowania (tak/nie, parlamentarne itp.), definiowanie kworum czy nawet zaznaczanie, kto może wziąć udział w danym głosowaniu.
Identyfikacja uczestników wydarzenia realizowana jest za pomocą modułu CoCon Autentication. Używając go, możemy łatwo zidentyfikować delegata i wyświetlić na tabliczce właściwe nazwisko oraz inne informacje zapisane we wcześniej zdefiniowanej bazie danych. Dzięki temu modułowi nie zawsze musimy sztywno ustalać miejsce każdego delegata, gdyż na podstawie identyfikatora RFID system automatycznie rozpozna, kto korzysta z danego pulpitu.
Jak wspomniałem wcześniej, użytkownicy siedzący przy pulpitach uniCOS mogą przeglądać dokumenty udostępnione im przez innych użytkowników lub przez operatora systemu. Tą funkcją zawiaduje moduł CoCon Documentation, który umożliwia przeglądanie, przewijanie czy powiększanie dokumentów. Z kolei operator systemu może wyświetlić ten sam dokument na wszystkich pulpitach oraz sterować jego przeglądaniem.
Zarządzanie przełączaniem dźwięku to jedna z najważniejszych funkcji systemu konferencyjnego. Często konieczne jest zdefiniowanie, które źródła audio będą dostępne w czasie spotkania lub które kanały będą przekazywane poza salę (na przykład do studia telewizyjnego). Definiowanie wejść i wyjść audio oraz łączenie ich w odpowiednie grupy to zada-nie modułu CoCon Audio Routing.
Używanie wielu języków podczas praktycznie każdego spotkania w sali XVII oznacza, że system tłumaczeń symultanicznych jest wykorzystywany bardzo często. Oczywiście nie można oczekiwać, że każdy tłumacz zadowoli się taką samą konfiguracją swojego pulpitu. Czasem konieczne jest monitorowanie pracy kabiny każdego tłumacza. Zarządzanie kanałami, modyfikowanie podpisów na selektorze kanałów czy wybieranie routowania audio dla każdego kanału to zadanie modułu CoCon Interpretation.
Podsumowując
La Salle des Emirats to przede wszystkim intensywnie wykorzystywana sala przeznaczona do dużych spotkań, w której wszystkie systemy codziennie udowadniają swoją niezawodność i przemyślaną konstrukcję. Estetyczne wykończenie sali świetnie współgra z zainstalowanym systemem konferencyjnym, który z kolei płynnie współpracuje z pozostałymi elementami systemów AV sali – kamerami, monitorami oraz urządzeniami audio. Firma, której powierzono zadanie integracji systemu AV, udowodniła przy okazji, że funkcjonalność i łatwość użytkowania jest możliwa do osiągnięcia nawet przy tak rozległym i skomplikowanym systemie. Zapewniając wysoki standard wykonania instalacji, typowy dla tak kluczowego obiektu, nie pominięto też strony estetycznej, dzięki czemu mamy tu przykład systemu uszytego na miarę, estetycznego i zarazem funkcjonalnego, stanowiącego podstawę pracy ONZ.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje
ZDJĘCIA: Televic

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl