Któż nie zetknął się z elektroniką w wykonaniu LG? Historia tej firmy sięga 1947 roku, a jej początki były związane z przemysłem tworzyw sztucznych. Pod nazwą LG (Lucky GoldStar) firma zaistniała pierwszy raz w 1958 roku, po dokonaniu fuzji dwóch spółek. Już w 1966 roku LG wyprodukowało na rynek koreański swój pierwszy czarno-biały telewizor. Dziś zajmiemy się właśnie produktami, których prawdopodobnie by nie było, gdyby koncern LG nie miał tak długich tradycji w sprzęcie wizyjnym. Pod lupą oglądamy tym razem rozszerzone monitory informacyjne.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]L[/fusion_dropcap]G oferuje dwa modele dla dość pożądanego obecnie rozwiązania. Chodzi właściwie o to, aby na monitorze w jednym czasie zostało przedstawionych w sposób bardzo czytelny jak najwięcej informacji. Ale czy tylko? Absolutnie nie! Równie dobrze taki monitor może służyć jako pionowa reklama dla sklepu odzieżowego. W przypadku nieco większego modelu 88BH7D można pokusić się o reklamę przedstawiająca naturalnych rozmiarów modelkę. A skoro już o rozmiarze mowa. Pierwszy z nich to monitor o wymiarach 2158 × 349 mm. Dotyczy to mniejszego modelu w tej serii, czyli bardziej smukłego monitora 86BH5C. Model ten jest w stanie wyświetlać proporcję obrazu w formacie 58 : 9. Przekątna ekranu wynosi aż 86 cali. Wszystkich, którzy zechcieliby pomyśleć o takim rozwiązaniu do umieszczenia większej liczby informacji lub po prostu dla naprawdę dobrej jakości obrazu – ucieszy oferowana rozdzielczość 3840 × 600 (ultra HD). Drugi, nieco większy model, czyli 88BH7D, oferuje rozdzielczość 3840 × 1080 przy przekątnej obrazu 88 cali. W tym wypadku rozmiar monitora wynosi 2158 × 611 mm, a format obrazu 32 : 9. Warto podkreślić, że dane dotyczące rozdzielczości w obu wypadkach stanowią wartości natywne. Większość pozostałych danych technicznych właściwie się pokrywa. W obu modelach zastosowano matryce IPS (in-plane switching). Choć ta technologia była wprowadzona już w latach dziewięćdziesiątych, to jest cały czas ulepszana i nadal jest jednym z lepszych rozwiązań do uzyskania lepszych kątów widzenia oraz lepszego odwzorowania kolorów. Problemem starszych matryc tego typu był czas reakcji, a jeszcze kilka lat temu tego typu matryce były dość drogie. Na szczęście technologia nie stoi w miejscu, zatem i sposoby sterowania tego typu matrycami, jak i sama technologia IPS podlegają dynamicznym udoskonaleniom. Tym samym stały się one bardziej powszechne. Czas reakcji w obu monitorach wynosi 8 ms.

Co można z nich wycisnąć?
Jeśli mamy już taki ultrapanoramiczny styl lub w przypadku orientacji pionowej bardzo długi monitor, to przydałaby się nam opcja dzielenia ekranu – przynajmniej do niektórych zastosowań. Bardzo proszę: oba modele wyposażono w opcję PBP, czyli Picture-by-Picture. Pozwala ona podzielić ekran na maksymalnie cztery części. Oczywiście niezależnie od tego, czy będziemy używać orientacji panoramicznej (poziomej) czy pionowej. W ten sposób można wyświetlać np. kilka reklam w jednym czasie lub dostarczyć cztery niezależne informacje w tym samym czasie. Narzędzie edycyjne SuperSign pozwala wyświetlać film oraz dołożyć do niego w innych częściach ekranu zdjęcia. Do danego filmu można zaimplementować maksymalnie dwadzieścia zdjęć. To może być też szybki sposób na tworzenie prostych prezentacji. Za pomocą podłączenia typu LAN istnieje możliwość monitorowania kilku takich urządzeń jak 88BH7D czy 86BH5C. Do tego celu służy narzędzie LAN Daisy Chain. Innymi słowy za pomocą tego łańcucha istnieje możliwość pełnej kontroli nad podłączonymi do systemu monitorów, a nawet możliwość aktualizacji ich oprogramowania.

Jak komunikują się ze światem zewnętrznym?
Oba modele wyposażono w złącza wejściowe HDMI, DP, OPS, DVI-D, USB 2.0, USB 3.0, slot na kartę typu SD oraz wejście analogowe audio. Co do wyjść, mamy tu do dyspozycji złącze Digital Port oraz audio. Sterowanie monitorem może odbywać się za pomocą RS 232 C oraz RJ 45. W obu wypadkach monitory wyposażono zarówno wejście, jak i wyjście. Sterować monitorami można również za pomocą podczerwieni oraz Light i pixel sensora. 

Potrzeba
Choć w wielu miejscach tego typu displaye dopiero zaczynają się pojawiać, to mam nieodparte wrażenie, że zapotrzebowanie na nie wciąż rośnie. Panele informacyjne i reklamowe są nieodzowną częścią każdej przestrzeni, w której się poruszamy. Te monitory to bardzo profesjonalne rozwiązanie we wszystkich możliwych dziedzinach życia i przestrzeni, w których większą liczbę informacji trzeba umieścić w jednym miejscu. Tego typu monitory są z pewnością nieodzowną częścią terminali lotniskowych, dworców kolejowych i autobusowych, mogą też znaleźć się w obiektach szpitalnych lub pełnić rolę atrakcyjnych nośników reklamowych praktycznie w każdym miejscu.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje