20 sierpnia to jedna z najważniejszych dat w węgierskim kalendarzu. Dzięki 50 projektorom Panasonic, które pozwoliły na zaprezentowanie na najważniejszych budynkach w Budapeszcie – budynku węgierskiego Parlamentu i zamku Buda – obchodów Dnia świętego Stefana, pierwszego Króla Węgier, spektakularna projekcja mogła być w bez przeszkód transmitowana w telewizji państwowej.

Robiliśmy już projekcje dla innych uroczystości narodowych, ale ta była najbardziej zjawiskowa. Dzięki niej opowiedzieliśmy całą historię o tym, jak udało się założyć nasze państwo w roku 1000 – mówi Dániel Besnyő z Centrum Produkcji.

Najważniejsze wydarzenie w roku
20 sierpnia upamiętnia powstanie państwa węgierskiego. W ramach jego obchodów odbyła się największa impreza artystyczna w Budapeszcie. Fajerwerki, pokaz świateł, dronów, a przede wszystkim zapewniony dzięki Panasonic mapping projekcyjny na najważniejszych budynkach w Budapeszcie, Parlamencie i Zamku w Budzie – to tylko jedne z wielu atrakcji, których mogli doświadczyć świętujący.

Wymagający projekt
Przygotowanie i stworzenie instalacji zajęło prawie dwa lata. Pracowało nad nim sześć zespołów animatorów i 17 artystów wizualnych. Cały obszar produkcji wynosił 4,3 km i zużyto 200 km okablowania elektrycznego.

20 sierpnia nasza produkcja nareszcie ożyła, żyliśmy nią przez ostatnie dwa lata. To był pierwszy raz, kiedy tak wielu artystów z różnych środowisk mogło się spotkać i stworzyć coś nowego na tak wielką skalę – komentuje Besnyő.

Projekcja video mappingu z odległości 250 metrów została zapewniona przez 50 projektorów Panasonic. 40 projektorów stanowiło video mapping 3D na budynku Parlamentu: 15 sztuk PT-RZ31K z obiektywem 7,3 – 18,8:1 + 25 sztuk PT-RQ35K z obiektywem 4,6 – 7,4:1. Dodatkowo na zamku w Budzie wykorzystano 10 projektorów: 6 szt. standardowych obiektywów PT-RZ31K + 4 szt. standardowych obiektywów PT-RQ50K

Dlaczego Panasonic? 
Od pierwszej chwili było dla nas jasne, że chcemy oświetlić Parlament za pomocą projektorów Panasonic. Śledziliśmy rozwój firmy w ostatnich latach, głównie w zakresie projekcji laserowej, która ma znacznie bardziej spektakularny kontrast i jasność. Rozmiar projektorów również nie pozostawał bez znaczenia. Poza tym braliśmy pod uwagę takie czynniki, jak zużycie energii, ponieważ energia elektryczna była zapewniana za pomocą agregatora w miejscu imprezy, dlatego to był bardzo ważny aspekt. Niezawodność i jakość obrazu na żądanym poziomie była dostępna tylko w projektorach Panasonic za pomocą specjalnej, długiej optyki. To również pokazuje, dlaczego firmy rentalowe chętnie pracują z tymi projektorami – podsumował Daniel Besnyő.