Meyer Sound Ashby

Amerykańska firma Meyer Sound specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości głośników. Ich rozwiązania pracują podczas koncertów na stadionach i w wielkich halach, jak również w salach konferencyjnych. Przedstawicielem tych ostatnich produktów jest zaprezentowana na tegorocznych targach ISE linia Ashby, do której należą głośniki Ashby 5C i 8C.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]ortfolio i osiągnięcia marki Meyer Sound, zarówno w kwestii głośników instalacyjnych, systemów liniowych, jak i monitorów studyjnych, wyglądają imponująco. Dla większości użytkowników, którzy wybierają tę markę, liczy się przede wszystkim jakość. John Meyer od 1979 roku nieprzerwanie robi wszystko, aby ich produkty sprostały oczekiwaniom wymagających klientów. To samo dotyczy głośników instalacyjnych, takich jak Ashby 5C i 8C, które przybliżymy w niniejszym artykule.

Konstrukcja
Ashby 5C i 8C to instalacyjne głośniki sufitowe wysokiej jakości. Na tle konkurencji wyróżnia je wzmacniacz wbudowany na wzór kolumn aktywnych. Wyprodukowane zostały w tym samym standardzie co reszta głośników InteligentDC. Poza samodzielnym wzmocnieniem, jak podaje producent, posiadają również płaską charakterystykę oraz dobrze wyrównaną fazę. Kolejną ważną cechą jest też fakt, że zasilanie prądem stałym (DC) oraz sygnał przesyłane są jednym pięciopinowym złączem w technologii Phoenix. Oczywiście sprawę wyboru kabla zostawiono już użytkownikowi, tak by mógł lepiej dopasować się do sytuacji w obiekcie. Tym sposobem do pięciopinowego złącza można doprowadzić pięciożyłowy kabel koncentryczny albo osobny dwużyłowy kabel dla zasilania i osobny trzyżyłowy dla sygnału. Oba głośniki poza swoim głównym przetwornikiem (odpowiednio pięcio- i ośmiocalowym) wyposażone zostały w tweeter o przekątnej 0,75 cala, umieszony przed głównym przetwornikiem. Maksymalizuje to powierzchnię krycia dźwiękiem, której kąt wynosi 100° i dodaje brzmieniu dynamiki. Aby zasilić produkty linii Ashby, należy użyć zewnętrznego zasilacza pracującego w systemie IntelligentDC – MPS-488HP. Jednostka ta, za pomocą koncentrycznego kabla pięciożyłowego, może przesłać do głośników również sygnał audio, a przy tym zasilić jednocześnie dwadzieścia cztery głośniki Ashby 5C lub szesnaście głośników 8C. Na koniec warto wspomnieć o mocy – oba modele głośników napędzane są wzmacniaczami klasy D o mocy 220 W. 
Praktyka i montaż
Głośniki z serii Ashby znajdą swoje zastosowanie we wszystkich obiektach, gdzie potrzebne jest nagłośnienie dyskretne, ale dobrze kryjące całą powierzchnię. Mowa tu głównie o hotelach, centrach konferencyjnych, biurach, obiektach użyteczności publicznej czy restauracjach. Jeżeli chodzi o montaż, to bardzo dobrym pomysłem jest możliwość zastosowania jednego pięciożyłowego kabla lub dwóch (dwu- i trzyżyłowych). Takie rozwiązanie umożliwia znacznie większą swobodę instalacji w dowolnych warunkach. Dzięki różnym akcesoriom montażowym zaproponowanym przez Meyer Sound głośniki Ashby mogą być montowane w różnych rodzajach sufitów. Jednym z nich jest C-ring, używany w sufitach podwieszanych, które z reguły są narażone na uszkodzenia przy tego typu instalacjach. Dodatek ten lepiej rozciąga siłę nacisku na okręgu, a ponadto wzmocniony jest mostkiem. Dostępny jest również moduł Ashby Pendant, który pozwala opuścić głośnik pionowo w dół z sufitu, gdzie montaż tradycyjny jest niemożliwy. Ten elegancki uchwyt pozwala lepiej i bezpieczniej dopasować głośnik do wymagających wnętrz.
Jak łatwo się domyślić, model większy, czyli 8C, znacznie lepiej nadaje się do przetwarzania niższych częstotliwości, dlatego lepiej jest użyć go w miejscach, gdzie poza słowem mówionym odtwarzana będzie również muzyka.
Podsumowanie
Według nas prezentowane głośniki instalacyjne doskonale spiszą się w restauracjach, salach konferencyjnych, klubach fitness, galeriach handlowych i wszystkich innych miejscach, gdzie występuje potrzeba nagłośnienia instalacyjnego. Nie przemawia za tym jedynie wysoka jakość wykonania, ale też możliwości. Głośniki Meyer Sound mają wbudowany wzmacniacz, a sygnał i zasilanie mogą być przesyłane jednym kablem, z urządzenia MPS-488HP, mogącego zasilić wiele głośników jednocześnie. Wysoki kąt krycia i pokaźna moc, a także dodatki instalacyjne sprawiają, że z pewnością warto jest pochylić się nad ofertą firmy Meyer Sound.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje