Mike-Blackman

Z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń w branży AV w 2018 roku była informacja, że targi ISE od 2021 roku będą odbywały się w Barcelonie. Na wszystkich specjalistów systemów zintegrowanych i rozwiązań AV będą czekać nowe, pełne wyjątkowych atrakcji miasto oraz nowoczesna  i znacznie większa niż dotychczas infrastruktura, dzięki czemu pod jednym dachem będzie mogło spotkać się znacznie więcej wystawców. Zanim jednak to wszystko nadejdzie, przed nami jeszcze dwie edycje jednej z największych i najlepiej rozwijających się imprez wystawienniczych na świecie. O tym, jakie wyzwania czekają na organizatorów w tym roku, jakie atrakcje przygotowano dla gości imprezy i jakie tematy będą poruszane w dniach 5-8 lutego, opowiedział nam jak zwykle Mike Blackman, dyrektor zarządzający targów i jedna z najważniejszych postaci całej branży AV.

Tegoroczne targi w Amsterdamie będą gościły ponad 1300 najważniejszych firm z całego świata, reprezentujących różne sektory rynku. Jak przewidują organizatorzy, wystawiane przez nich produkty zobaczy ponad  80 000 gości z całego świata, co po raz kolejny może być rekordem frekwencji. Oprócz wystawy sprzętu, organizatorzy jak co roku zadbali o przebogaty program wydarzeń specjalnych, konferencji, prezentacji, wykładów, warsztatów oraz sesji edukacyjnych, w których udział mogą wziąć zarówno początkujący fachowcy z branży AV, jak i doświadczeni specjaliści.

Zapraszamy do rozmowy z dyrektorem targów Mikiem Black-manem, w której opowiedział nam o najważniejszych elementach tegorocznej edycji, programie wydarzeń specjalnych oraz przygotowaniach do wielkiej przeprowadzki w 2021 roku.

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jak zapowiadają się targi ISE w 2019 roku?
Mike Blackman, dyrektor zarządzający ISE: Głęboko wierzę w to, że dzisiaj targi ISE to naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Jako europejski kierunek dla całej branży AV, impreza przyciąga wiodące międzynarodowe firmy, których produkty chcą zobaczyć goście targów, niezależnie od tego, jaki sektor rynku reprezentują. Dzięki temu, że jest to najważniejsze wydarzenie branży AV, zawsze na stoiskach są dostępni managerowie wysokiego szczebla oraz przedstawiciele handlowi i osoby reprezentujące wsparcie techniczne, dzięki czemu odwiedzający mogą bezpośrednio porozmawiać z każdym z nich. Bardzo ważne jest również to, że targi są organizowane w mieście, w którym znajduje się jeden z głównych portów lotniczych. Wiele lat temu, podczas poszukiwania miejsca na targi, bardzo ważne było dla nas, aby odbywały się one w miejscu łatwo dostępnym dla gości, niezależnie od tego, skąd przybywają. Był to również jeden z kluczowych czynników przy wyborze Barcelony jako nowej lokalizacji targów od 2021 roku.
Na jakich rozwiązaniach i technologiach skupią się tegoroczne targi ISE?
Nie będzie jednego celu. Każdego roku staramy się pokazać przekrojowo najważniejsze rozwiązania i podnosić poprzeczkę nieco wyżej i wyżej, sprawiając, by impreza była jeszcze większa i jeszcze lepsza.
A jakie technologie czy rozwiązania najbardziej ciebie interesują w trakcie każdej edycji targów?
To tak, jakby poprosić kogoś o wskazanie swojego ulubionego dziecka! [śmiech] Myślę, że każdy, kto odwiedza ISE, ma własne zainteresowania i własne potrzeby technologiczne. Nie chciałbym więc narzucać zwiedzającym moich własnych upodobań.
W tym roku po raz pierwszy do hal RAI dołączona zostanie nowa przestrzeń.
Tak. Po raz pierwszy będziemy korzystali z satelity: wprowadzamy do kompleksu RAI jako głównej lokalizacji dodatkową gałąź w postaci pobliskiego Hotelu Okura. W tym pięciogwiazdkowym hotelu w trakcie czterech dni targów ISE odbędzie się aż pięć konferencji w ramach inicjatywy „Ucz się, odkrywaj, daj się zainspirować”. Natomiast w hali ósmej kompleksu RAI zlokalizowana będzie specjalna przestrzeń prezentacyjna (Main Stage), na której każdego dnia będzie odbywało się wiele prezentacji poruszających zagadnienia związane z dobrymi praktykami i przywództwem w branży AV. Cieszę się, że wiele z nich przygotowujemy we współpracy z naszymi partnerami: AVIXA, CEDIA oraz AV Magazine.
Jakie były najważniejsze twoim zdaniem zmiany, które zaszły w branży AV od ubiegłego roku, i czy znajdą one odzwierciedlenie w tegorocznych targach?
Raporty firmy AVIXA związane z branżowymi prognozami i analizami trendów (IOTA), wskazały główne trendy napędzające cały rynek związany z targami ISE. Prawdopodobnie najbardziej ekscytującym trendem, który również będzie widoczny na imprezie, jest sztuczna inteligencja, coraz częściej wykorzystywana w instalacjach AV takich jak systemy do wideokonferencji czy pracy współdzielonej. Drugim ważnym elementem napędzającym całą branżę są rozwiązania chmurowe, które oferują znacznie większą elastyczność i oszczędzają koszty, podobnie jak technologie smart dla budynków. Również zagadnienia związane z wyświetlaniem obrazu, prezentowane na ISE, nie zatrzymują się w rozwoju. Spodziewam się, że wszystkie te trendy będą widoczne w przestrzeni wystawienniczej na tegorocznych targach.
Jacy kluczowi partnerzy będą wspierali tegoroczną edycję imprezy? 
Jest bardzo wielu partnerów, z którymi współpracujemy, aby targi mogły każdego roku stać się rzeczywistością. Oczywiście na szczycie tej listy są AVIXA i CEDIA, ale jesteśmy wdzięczni ogromnej liczbie organizacji, które przyczyniają się do sukcesu tego wydarzenia. Należą do nich również nowi partnerzy jak: Hotel Technology Next Generation, współorganizator spotkania HTNG Insight, poświęconego rozwiązaniom dla sektora hotelowego, Digital Cinema Raport, który współpracuje z nami przy tworzeniu nowego wydarzenia o nazwie Digital Cinema Summit, w trakcie którego goście będą rozmawiali o tym jak technologia cyfrowa zmienia sposoby produkcji, dystrybucji i odbierania filmów, czy MONDO I STADIA z nową konferencją AGORA poświęconą rynkowi obiektów sportowych. Jest również wiele stowarzyszeń branżowych i organizacji z całej Europy, z którymi współpracujemy w ramach programów dla konkretnych grup odbiorców, które umożliwiają kadrze kierowniczej z różnych obszarów rynków wertykalnych spotkania z naszymi wystawcami. Współpracujemy z kilkoma szkołami i uczelniami, których uczniowie biorą udział w naszym programie Future AV Professionals. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom, którzy organizują i obsługują nasze trasy Tech Tours. Już niedługo uchylimy rąbka tajemnicy na temat kolejnego ekscytującego wydarzenia związanego z mappingiem. Wreszcie z przyjemnością witamy firmę KNX jako naszego oficjalnego partnera na ISE2019.
Jakie będą najważniejsze sesje szkoleniowe i wykłady, które w pierwszej kolejności powinny zainteresować targowych gości?
Jak co roku CEDIA wraz z CEDIA Talks oferuje pełny program treningów i szkoleń, a AVIXA organizuje dwie konferencje
„What’s Next” oraz niewielkie sesje FlashTrack. Dzień przed oficjalnym otwarciem tegorocznych targów ISE swój wykład poświęcony technologiom rozszerzonej rzeczywistości dla sektora AV wygłosi Ambarish Mitra, dyrektor generalny firmy Blippar. Natomiast w piątkowy poranek, na zakończenie ISE 2019 będziemy mieli przemówienie Tupaca Martira. Martir jest założycielem londyńskiego Satore Studio, będącego multidyscyplinarnym projektem i grupą twórców kreatywnych współpracujących z takimi markami jak: BMW, Ralph Lauren, Elton John, Beyoncé i British Museum. Martir mówi o sobie, że jest kimś bardzo technicznym, pomysłowym, kimś, kto stara się regularnie bawić nowymi technologiami.  Ja już teraz mogę obiecać bardzo wciągającą i żywą prezentację, które będzie nie tylko uczyć i pokazywać pewne trendy, ale również bawić.
Jak co roku nie zabraknie wielu konferencji integrujących społeczności z różnych obszarów rynku AV.
Już w poniedziałek będziemy mieli dwie konferencje: Smart Building Conference i AudioForum. Wystartują one zaraz po otwierającym targi przemówieniu, które wygłosi Ambarish Mitra. Dodatkowo odbędzie się kolejna edycja szczytu XR Summitwill, w trakcie którego zostaną poruszone najnowsze rozwiązania B2B związane z rozszerzoną, wirtualną i zmiksowaną rzeczywistością.
Stowarzyszenie WAVE (Women in AV) organizuje we wtorkowe popołudnie przyjęcie networkingowe w audytorium w hali ósmej. Wydarzenia dla poszczególnych grup interesariuszy oraz wymieniony już przeze mnie program dla przyszłych pracowników branży AV zapewnią niezliczone możliwości nawiązania kontaktów. A do tego nie zabraknie niezliczonych spotkań, ceremonii wręczania nagród i koktajli, które organizują nasi wystawcy!
Czy przeprowadzka do Barcelony jest dowodem na rozwój branży?
Nowe miejsce targów od 2021 roku jest związane tylko i wyłącznie z koniecznością pozyskania nowej przestrzeni wystawienniczej. ISE rośnie nieprzerwanie od samego początku, a dodatkowo przeprowadziliśmy badania rynku, które mówią nam, że ten wzrost będzie kontynuowany przez następną dekadę. Amsterdamskie hale RAI wyszły naprzeciw naszym potrzebom i wykazały niezwykłą elastyczność i chęć współpracy. W poprzednich latach do targowej infrastruktury dołączyły hale 14 i 15, a w tym roku będziemy mieli większą o 30% halę numer 5. Dodatkowo w tym roku została uruchomiona nowa linia 52, która wygodnie i szybko będzie woziła gości targów między halami RAI a dworcem centralnym Centraal Station. Przychodzi jednak taki moment, że trzeba szukać miejsca gdzie indziej. Oprócz naszego planowanego wzrostu, kompleks Fira w Barcelonie powinien dać nam większą elastyczność dzięki rozmiarom poszczególnych hal. W tej chwili niektóre strefy technologiczne są ograniczone poprzez powierzchnię hali, w której się znajdują. Bardziej nowoczesna przestrzeń w Barcelonie z pewnością usunie te ograniczenia.
Jakie są plany, jeżeli chodzi o kolejne edycja targów ISE?
Po zakończeniu ISE 2019 będziemy skupiali się na przygotowaniach do przeprowadzki do Barcelony w 2021 roku. Jest wiele do zrobienia i zajmie to dużo czasu. Jednak, póki co, przed nami jeszcze dwie edycje imprezy w Amsterdamie. Już teraz zapraszam wszystkich czytelników magazynu „AVIntegracje” – chcemy Was zobaczyć na naszej imprezie. Zawsze cenimy sobie waszą obecność i obiecujemy, że na pewno będziecie się dobrze bawić!
Dziękuję za rozmowę!

ROZMAWIAŁ: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
ZDJĘCIA: Integrated Systems Europe

Tagi:

ISE